منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

گوگل طی کنفرانس I/O مخصوص برنامه نویسان، جزئیات بیشتری از نسخه جدید سیستم عامل اندروید را اعلام کرد. با وجود اینکه هنوز فاصله زیادی تا معرفی رسمی این نسخه داریم، اما اطلاعات زیادی نیز درباره قابلیت‌ها و عملکردهای این نسخه منتشر شده است. در ادامه 10 قابلیت این نسخه از اندروید را بخوانید.

1-   اموجی‌های مشکل دار

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که بعد از ارسال یک اموجی یا شکلک، دوستتان موفق به دیدن آن نمی‌شود! با اندروید او دیگرنگران این مشکل نخواهید بود. قابلیت جدیدی در این نسخه اضافه شده که به صورت اتوماتیک جای اموجی ارسال شده را پر می‌کند و کاربر مخاطب، حتی اگر اموجی مورد نظر را دانلود نکرده و در گوشی خود باشد هم می‌تواند آن را ببیند.

2-   به اشتراک گذاری هوشمند

اندروید او قادر است بفهمد که در عکس شما چه چیزی وجود دارد و به تناسب آن، به شما برنامه پیشنهاد می‌دهد. طبق گفته گوگل:" اگر کاربر عکسی از یک "سند" بگیرد، اندروید او طبق آن، برنامه مخصوص" مدیریت هزینه‌ها" را پیشنهاد می‌دهد. اگر کاربر از خود سلفی بگیرد، یک برنامه مخصوص شبکه‌های اجتماعی قطعا پیشنهاد به جایی خوهد بود."

این قابلیت همچنین در مورد فیلم‌ها، یوآرال‌ها، متن‌ها و دیگر انواع محتوا نیز کاربرد دارد- گوشی شما شیوه تیپیکال زندگی شما را یاد می‌گیرد و می‌داند که بر اساس چه نوع محتوایی، پیشنهادات خود را به شما عرضه کند.

3-   آیکون‌های واضح‌تر

برنامه نویسان اندروید، در این نسخه می‌توانند شکل آیکون‌ها را بر اساس استایل دستگاه‌های مختلف، طراحی کنند. یعنی اگر شما گوشی هوشمندی دارید که شکل آیکون‌ها دایره‌ای است، برنامه‌هایی که آیکون مربع دارند را نیز به صورت دایره‌ای در اختیار خواهید داشت.

4-   تغییرات در نمایش نوتیفیکیشن‌ها

اندروید او روی ارتقا کیفیت عملکرد نوتیفیکیشن‌ها یا اعلانات، تاکید زیادی دارد.  یکی از قابلیت‌ها در این زمینه این است که می‌توانید اعلام نوتیفیکیشن‌ها را به تعویق بیاندازید.

5-   Badge Notifications

یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در شیوه عملکرد نوتیفیکیشن‌ها اعمال شده، Badge Notifications نام دارد که به صورت نقطه‌های کوچکی است در بالای آیکون هر برنامه نمایش داده می‌شود و نشان می‌دهد که آن برنامه چند نوتیفیکیشن دارد. همچنین کاربر با فشار ممتد به روی آیکون برنامه قادر خواهد بود به صورت سریع، نوتیفیکیشن‌های آن برنامه را مرور کند.

6-   رنگ پشت زمینه و نوتیفیکیشن‌ها

این قابلیت، یکی دیگر از شیوه‌های ساده و جذابی است که برای زیباتر کردن ظاهر نوتیفیکیشن‌ها اعمال شده است: برنامه‌نویسان قادر خواهند بود برای پشت زمینه یا بک گراند نوتیفیکیشن‌های مخصوص برنامه خود، رنگ‌های مختلفی ارائه دهند. البته گوگل به برنامه نویسان پیشنهاد داده که از این قابلیت برای برنامه‌هایی که نوتیفیکیشن‌های مهم به کاربر ارسال می کند، استفاده کنند مانند برنامه‌های مسیر یابی یا مدیریت تماس‌های تلفنی.

7-   کانال‌های نوتیفیکیشن

به غیر از قابلیت تغییر ظاهر نوتیفیکیشن‌ها، اندروید او به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند اعلان نوتیفیکیشن‌ها را بر اساس میزان اولویت تنظیم کنند. با این قابلیت کاربر می‌تواند انتخاب کند که چه نوع از نوتیفیکیشن‌های مربوط به برنامه به خصوصی را مشاهده کند.

8-   TV Launcher  جدید اندروید

منوی لانچر اندروید تی وی نیز با طراحی متفاوتی ارائه شده است که تاکید بیشتری به روی کشف محتوا دارد.

9-   استایل‌های انیمیشنی جدید

اندروید او با قابلیت پشتیبانی از مدل جدیدی از انیمیشن‌ها عرضه می‌شود که Physics-based animation نام دارد. این سبک جدید انیمیشن‌ها با تکیه بر قوانین فیزیک، تصاویر واقع گرایانه‌تری نمایش می‌دهند

10- تصویر در تصویر – Picture-in-picture

این قابلیت قبلا در فضای مجازی معرفی شده است: اندروید او مجهز به پشتیبانی از قابلیت تصویر در تصویر خواهد بود که با هر برنامه‌ای( نه فقط برنامه یوتیوب) کار می‌کند. البته برای اینکه این قابلیت را در برنامه‌های بیشتری ببینیم باید مدتی منتظر باشیم تا برنامه نویسان آن را در برنامه‌های خود اعمال کنند.

http://itiran.com/node/74412


موارد موضوعی مرتبط