آمازون

جف بزوس: امید چندانی به موفقیت آمازون نداشتم

به لطف عملکرد موفق آمازون در ماه‌های اخیر، سرمایه جف بزوس مدیرعامل این شرکت به ۲۰۷ میلیارد دلار رسیده است. او اکنون طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ (BBI)، ثروتمندترین مرد جهان است.

اما زمانی که او در سال ۱۹۹۴، فعالیت مجموعه خود را به عنوان یک کتابفروشی آنلاین آغاز کرد، تصور می‌کرد که احتمال شکست کسب‌وکار وی بیشتر از موفقیت آن است. بزوس در سال ۲۰۰۰ و در مصاحبه‌ای با جان استافلت، مجری برنامه Evening Magazine کینگ تی‌وی اعلام کرده بود: «من فکر می‌کردم که برای تبدیل کردن آمازون به یک شرکت موفق، تنها ۳۰ درصد شانس داریم. هرگز تصور نمی‌کردم آمازونی که راه‌اندازی کردم، به چنین جایگاهی برسد. من خوشحال‌ترین فرد روی زمین هستم.»

او حتی به پدرومادر خود که در سال ۱۹۹۵، مبلغ ۲۴۵ هزار دلار برای راه‌اندازی آمازون به وی کمک کرده بودند گفته بود احتمال اینکه تمامی‌این پولشان را پای این شرکت از دست بدهند، زیاد است. درواقع، آمازون برای جف بزوس به مانند یک قمار بود.

او برای آنکه آمازون را تاسیس کند، از کار ثابت خود در شهر نیویورک استعفا داد و به سیاتل رفت و در زمانی که اکثر مردم چیزی در مورد اینترنت نمی‌دانستند، شرکت خود را در داخل یک گاراژ راه‌اندازی و مدیریت کرد.

از آنجایی که والدین بزوس نیز از وی حمایت مالی کرده بودند، نسبت به آینده او نگران بودند. مایک بزوس، پدر جف در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که مادرش یعنی جاکلین در آن زمان به جف می‌گفت: «شغلت را رها نکن.»

اما همه چیز طبق خواسته جف بزوس پیش رفت و سهام آمازون در سال ۱۹۹۷ به صورت عمومی‌وارد بازار بورس آمریکا کرد تا اینکه اکنون شاهدیم ارزش این شرکت به چیزی حدود از ۱.۷ تریلیون دلار رسیده است.

بزوس چندی پیش در جریان مصاحبه‌ای عنوان کرد: «آنچه در طی ۲۵ سال اخیر در آمازون اتفاق افتاد، فراتر از تصورات من بود. من همیشه به دنبال راه‌اندازی یک شرکت بودم اما نه یک شرکتی (با این عظمت) که امروز شاهد آن هستیم.»

منبع
CNBC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا