تکنولوژیمتاورس

ظهور شهر هوشمند سئول در متاورس

شهرهای هوشمند آینده چطور خواهند بود؟

در سال‌های اخیر و با برجسته شدن موضوع توسعه پایدار، اصطلاحی به نام «شهر هوشمند» شکل گرفت و در میان علاقمندان این حوزه رایج شد. امروزه بسیاری از کلانشهر‌ها در صدد ارتقا خود به عنوان شهر هوشمند هستند؛ شهری نوآور که از فناوری اطلاعات و ارتباطات و وسایل دیگر استفاده بهینه می‌کند تا کیفیت زندگی، کارایی عملیات شهری و خدمات عمومی را ارتقا دهد و همزمان با توجه به جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی، بتواند با نیازهای نسل‌های کنونی و آتی سازگاری و مطابقت ایجاد کند. مجله آنلاین ونچربیت (VentureBeat) در گزارشی به تحولات کره‌جنوبی در رابطه با استفاده از متاورس برای ساخت یک شهر هوشمند پرداخته است.

در حال حاضر کره‌جنوبی از کشورهای پیشرو در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین به حساب می‌آید. حالا پایتخت آن، سئول، گامی بلندتر از شهر هوشمند برداشته و در حال کاشت بذر یک اکوسیستم متاورسی به نام «متاورس سئول» برای تمام مناطق مدیریت شهری خود است. این تلاش ترکیبی از دوقلوهای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای بهبود ارایه خدمات شهری و همچنین برنامه‌ریزی، مدیریت و پشتیبانی از گردشگری مجازی است.

در کنفرانس محاسبات آینده MIT، دفتر سیاست شهر هوشمند سئول، پیشرفت فعلی خود را در این زمینه و چشم‌انداز آینده آن را توضیح داد و گفت: «کاربران می‌توانند آواتارهای خود را ایجاد کنند و در دیدار مجازی از دفتر شهردار شرکت کنند». سئول در چشم‌انداز بلندمدت خود از افزودن قابلیت‌هایی متنوعی برای خدمات توسعه کسب‌وکار، آموزش و پشتیبانی از خدمات شهری برای ثبت شکایات، استعلام در مورد املاک و مستغلات و ثبت مالیات خبر داد. این مدیران امیدوارند که این پروژه را به عنوان یک سرویس آزاد و رایگان برای شهروندان به سرانجام برسانند.

از سوی دیگر، سئول یکی از پرسرعت‌ترین اینترنت شهرهای جهان است؛ به طوری که بیش از 95 درصد از ده میلیون ساکن آن در حال حاضر به خدمات 4G یا 5G متصل هستند. علاوه بر این، دولت شهری شبکه گسترده‌ای از وای‌فای رایگان را با بیش از 100 هزار نقطه دسترسی فراهم کرده است. «پارک» یکی از مدیران شهری سئول، در رابطه با پروژه ساخت‌وساز روی شهر متصل به اینترنت گفت: «در این پروژه سه هدف اصلی دنبال می‌شود؛ در ابتدا توسعه‌دهندگان خواهان سهولت دسترسی شهروندان باه خدمات دولتی و یکدیگر هستند. هدف بعدی آنها، غلبه بر محدودیت‌های زمان، مکان و زبان است و در آخر کشف راه‌های جدید برای بهبود تجربه و رضایت کاربران».

بدیهی است که این پلتفرم باعث تثبیت دسترسی به خدمات مختلف شهری خواهد شد. همچنین استفاده از خدماتی را که از دوقلوهای دیجیتال سه‌بعدی برای بهبود دسترسی به فیلم‌های امنیتی محلی، گزارش آتش‌سوزی و بهبود زیرساخت‌های عمومی ‌استفاده می‌کنند، آسان‌تر می‌کند. دوقلوی دیجیتال (Digital Twin) نمایشی دیجیتال از یک شی فیزیکی، فرآیند یا سرویس است. یک دوقلوی دیجیتالی می‌تواند ماکتی دیجیتال از یک شی همچون موتور جت یا مزارع توربین بادی یا حتی موارد بزرگ‌تری همچون ساختمان‌ها یا تمام شهرها، در جهان فیزیکی باشد. به عنوان مثال، سرویس S-Map در حال حاضر یک دوقلو دیجیتال در حوزه برنامه‌ریزی شهری است که برای نظارت بر زمان واقعی آتش و تجزیه و تحلیل مسیر باد، خدماتی را ارائه می‌دهد. همچنین یک سرویس ایمنی به نام Ansimi App، کاربران را با خدمات پلیس سئول متصل می‌کند تا با بهره‌گیری از داده‌های موقعیت مکانی و فیدهای دوربین به انجام تحقیقات پلیس سرعت بخشد.

قلمروهای مختلف در متاورس

سئول با ارائه یک برنامه‌ریزی پنج ساله و بکارگیری قابلیت‌های فزاینده‌ای را در چندین حوزه کلیدی، هر روز به عملیاتی شدن این پروژه نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. به عنوان مثال، در حال حاضر یک پرتال شهری، خدمات تجاری-مکانی را برای استارت‌آپ‌ها فراهم می‌کند تا ایده‌ها و خدمات جدید تجاری خودشان را به نمایش بگذارند. همچنین یک پرتال آموزشی، 34 شهر پردیس را گرد هم می‌آورد تا فرصت‌های مربیگری، همکاری و شبکه را فراهم کند. از طرفی، خدمات گردشگری مجازی به افراد محلی و بازدیدکنندگان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا جاذبه‌های فعلی و تفریحات تاریخی را کشف کنند. بنابراین، شهر جهانی سئول فعالیت خود را گسترش داده و در حال کار روی زیرساخت‌ها برای حمایت از جشنواره‌های بزرگ و نمایشگاه‌های موزه است. در نهایت، این پروژه همچنین فضاهای همکاری مجازی را فراهم می‌کند تا شهروندان بتوانند از راه دور کار کنند؛ به طوری که انگار در یک دفتر واقعی مشغول به کار هستند. پارک گفت: «امیدواریم روزی یک کارمند دولتی مبتنی بر هوش مصنوعی در دفتر متاورس با همکاری نزدیک با دیگران برای خدمات عمومی‌ کار کند».

گفتنی است که شهرها اصلی‌ترین بستر برای استفاده از کاربری‌های فناوری اطلاعات به شمار می‌روند؛ به همین دلیل اهمیت اطلاعات در فرآیند تصمیم‌گیری فناوری اطلاعات و ارتباطات با سرعت چشمگیری در حال افزایش است. در نتیجه، گسترش شهرهای هوشمند می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای محیط‌های زندگی، کار و تفریح به وجود آورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا