اپل

آی او اس ۱۵.۲با قابلیت‌های جدید عرضه شد

نگاهی به ویژگی‌های جدید iOS 15.2

بالاخره پس از هفته‌ها انتظار، اپل رسما عرضه نسخه عمومی آی او اس ۱۵.۲ را که به انبوهی از قابلیت‌های جدید مجهز شده، آغاز کرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، این به‌روزرسانی با تغییرات محسوسی اعمال شده که از جمله آنها می‌توان به اضافه شدن قابلیت Digital Legacy Program اشاره کرد که با کمک آن، افراد می‌توانند به اطلاعات شخصی فرد فوت‌شده در گوشی وی دسترسی پیدا کنند.

قابلیت دیگر تحت عنوان App Privacy Report شناخته می‌شود که بر اساس آن، کاربر می‌تواند اطلاعاتی را که اپلیکیشن‌های گوشی به آن دسترسی دارند، مشاهده کند. این ویژگی برنامه‌های اپل و یا برنامه‌های شخص ثالث را شامل می‌شود.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی اضافه‌شده به آی او اس ۱۵.۲، سرویس اشتراک اپل موزیک Voice Plan است که کاربران در ازای پرداخت ۴.۹۹ دلار در ماه، به آن دسترسی خواهند داشت. کاربران این سرویس می‌توانند با کمک سیری و تنها از طریق فرامین صوتی، اپل موزیک را کنترل کنند. در این طرح، بیش از ۹۰ میلیون موزیک، هزاران پلی‌لیست و ایستگاه‌های رادیویی در دسترس کاربران هستند.

اپل همچنین در این به‌روزرسانی، ابزار امنیتی جدیدی را برای والدین تعبیه کرده که تحت عنوان امنیت ارتباطات شناخته می‌شود و در صورت فعال شدن، از نمایش محتواهای غیراخلاقی و تصاویر حاوی برهنگی در زمان استفاده کودکان از گوشی جلوگیری می‌کند و یا اگر کودک، تصویری نامناسب را مشاهده کند، این موضوع به والدین اطلاع داده می‌شود.

گفتنی است این طرح، بخشی از برنامه جنجالی CASM اپل به منظور مقابله با انتشار محتواهای نامناسب برای کودکان محسوب می‌شد که عملکرد آن، مبتنی بر اسکن اطلاعات و تصاویر موجود در گوشی کاربران بود. اما برنامه CASM با مخالفت‌های زیادی از سوی منتقدان همراه شد و آن را مصداقی از نقض حریم خصوصی و شخصی کاربران قلمداد کردند.

همچنین در آی او اس ۱۵.۲، قابلیتی جدید برای نمایش تاریخچه تعمیر و تعویض قطعات گوشی آیفون اضافه شده که بر اساس آن، علاوه بر نمایش زمان تعویض قطعات، اصل یا تقلبی بودن آن نیز مشخص می‌شود. این اطلاعات از طریق مراجعه به بخش Settings‏، سپس General‏ و بعد از آن About و در نهایت تحت بخش مربوط به نام و نسخه نرم‌افزار قابل رویت است.

تغییر دیگر به ثبت عکس‌های ماکرو برمی‌گردد به طوری که با دریافت نسخه آی او اس ۱۵.۲، گزینه سوییچ کردن به لنز اولتراواید برای ثبت عکس‌ها و ویدیوهای ماکرو به بخش تنظیمات گوشی‌های آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس اضافه خواهد شد.

گفتنی است در کنار آی او اس ۱۵.۲،  نسخه‌های جدید آیپد او اس ۱۵.۲ واچ او اس ۸.۳ و تی‌وی او اس ۱۵.۲ نیز برای دارندگان محصولات اپل عرضه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا