شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام و فوت و فن های آن

چگونه در صفحه اینستاگراممان ویدیوهای باکیفیت بگذاریم؟

اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام فوت و فن های خاص خود را دارد. محتواهای ویدیویی اکنون یکی از پرطرفدارترین انواع محتوا به حساب می‌آیند. برای آنکه بتوان کیفیت ویدیوهای اشتراکی در اینستاگرام را بهبود داد، باید برخی نکات را رعایت کرد. سایز ویدیو اینستاگرام، فرمت، حجم، رزولوشن و  افقی یا عمودی بودن آن از جمله مواردی هستند که باید به آنها دقت شود.

بهترین سایز برای اشتراک گذاری ویدیو اینستاگرام

با وجود آنکه اینستاگرام در ابتدا کار خود را به عنوان پلتفرمی برای انتشار عکس شروع کرد، اما به مرور امکان درج ویدیو نیز به آن افزوده شد. ویدیوها نیز همانند تصاویر در سه قالب لنداسکیپ (افقی)، پرتره (عمودی) و مربعی انتشار می‌یابند. تفاوتی در نسبت ابعاد آن‌ها با آن‌چه که برای تصاویر اعلام شده، وجود ندارد. اما با این‌حال، برخی ملاحظات را باید در ضبط و یا اشتراک ویدیوها رعایت کرد.

بهترین ابعاد ویدئو اینستاگرام
بهترین ابعاد ویدیو اینستاگرام

برای مثال، بسیاری از گوشی از قابلیت فیلم‌برداری در حالت مربعی برخوردار نیستند و اغلب ویدیوها با توجه به نحوه در دست گرفتن گوشی، با نسبت ابعاد ۹:۱۶ یا ۱۶:۹ ضبط می‌شوند. برای ثبت ویدیوهای مربعی دو راه وجود دارد؛ استفاده از گوشی‌های مجهز به این قابلیت یا استفاده از نرم‌افزاری ویرایش ویدیو. تنها از این دو طریق است که می‌توان ویدیوهای مربعی متناسب با استاندارد اینستاگرام را به اشتراک گذاشت. ویدیوهای لنداسکیپ نیز که با نسبت ابعاد ۱۶:۹ضبط می‌شوند، در نهایت با یک پیسکل کاهش، به ۱۰۸۰ در ۶۰۷ خواهند رسید که البته این تفاوت به چشم نخواهد آمد. در اشتراک ویدیوهای پرتره نیز اینستاگرام، بخش کوچکی از قسمت‌های بالایی و پایینی ویدیو را حذف یا به اصطلاح کراپ کرده و به اشتراک می‌گذارد.

بهترین فرمت ویدیو اینستاگرام

بهترین فرمت برای درج ویدیو به عنوان پست و استوری در اینستاگرام، فرمت MP4 است. چنانچه ویدیو اینستاگرام دارای مشخصات زیر باشد، کیفیت محتوا افزایش می‌یابد:

 • کدک H. 264
 • صدای AAC
 • بیت ریت ۳۵۰۰ kbps
 • فریم ریت ۳۰ fps (۳۰ فریم بر ثانیه)
 • ماکزیمم اندازه ۱۵ مگابایت
 • مدت زمان حداقل ۳ ثانیه و حداکثر ۶۰ ثانیه
 • عرض ماکزیمم ۱۰۸۰ پیکسل

چگونه کیفیت ویدیوهای اینستاگرام را افزایش دهیم

معمولا انتشار پست‌های ویدیویی اینستاگرام چالش‌های خاص خود را دارند. بنا بر اعلام اینستاگرام، برای آنکه ویدیوهای درج شده در این پلتفرم با بالاترین کیفیت نمایش داده شوند، باید پیش از پست کردن ویدیوها آنها را بهینه کرد. برخی نکاتی که پیش از پست کردن ویدیو در اینستاگرام باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

 • برای اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام از اینترنت WIFI استفاده کنید
 • ویدیوهایتان را حتما مطابق با ابعاد استاندارد ویدیو در اینستاگرام که ذکر شد بسازید
 • فایل ویدیوی خود را از طریق گوگل درایو و یا ایردراپ اپل منتقل کنید
 • ویدیو را با بالاترین کیفیت دوربین ضبط کنید
 • برای ادیت ویدیو از روش‌ها و ابزارهای مناسب استفاده کنید
چگونه کیفیت اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام را افزایش دهیم
چگونه کیفیت اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام را افزایش دهیم

در برخی روش‌های انتقال فایل، خصوصا هنگام آپلود ویدیو از طریق موبایل، ویدیوها پیش از ارسال فشرده سازی و بهینه می‌شوند و این باعث افت کیفیت ویدیو می‌شود. برای داشتن ویدیویی با حداکثر کیفیت ممکن، حتما از یک دوربین باکیفیت و یک اینترنت پرسرعت استفاده کنید.

بهترین حالت اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام  حالت عمودی است. حالت های مربعی و افقی در اولویت های بعدی قرار دارند.

با رعایت این نکته شانس فروش محصولات شما در اینستاگرام افزایش می یابد.

نکاتی طلایی درباره ویدیوهای اینستاگرامی

 • بررسی‌ها نشان داده‌اند که چنانچه برای اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام از فرم مربعی (نسبت ۱:۱) استفاده شود، بازدید ویدیو بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش می‌یابد و شانس مشارکت کاربران و توجه آنها به محتوا حدود ۸۰ تا ۱۰۰ درصد بیش از حالتی است که ویدیو افقی و با نسبت‌های ۱۶:۹ باشد.
 • ویدیوهای مربعی نسبت به ویدیوهای افقی، تا ۷۸ درصد فضای بیشتری در فید و صفحه گوشی موبایل کاربران اشغال می‌کنند. در مواقعی که هدف از اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام فروش یک کالا یا خدمت باشد، با اشغال فضای بیشتر در گوشی کاربر، شانس دیده شدن و فروش افزایش می‌یابد.
 • از آنجا که حدود ۹۶ درصد از محتواهایی که در گوشی کاربر نمایش داده می‌شوند در حالت عمودی هستند، ویدیوهای عمودی شانس بیشتری برای جلب مشارکت کاربران پیدا می‌کنند.
 • بیش از یک میلیارد نفر ترجیح می‌دهند ویدیوهایی که در واتسپ، فیس بوک و اینستاگرام پست می‌کنند به فرم عمودی باشد.

چگونگی اشتراک گذاری ویدیوهای طولانی در اینستاگرام

گاهی کاربران اینستاگرام دوست دارند ویدیوهای بیش از یک دقیقه ای را در صفحات خود به اشتراک گذارند. این درحالی است که درحالت عادی، سقف زمانی ویدیوهایی که قرار است در قالب یک پست در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شوند 60 ثانیه معادل یک دقیقه است. برای اشتراک گذاری ویدیوهای طولانی دو راه وجود دارد. یا باید ویدیوی موجود را به چندین ویدیوی یک دقیقه ای برش زد و به صورت آلبومی منتشر کرد و یا باید آن را به صورت IGTV به اشتراک گذاشت.

اشتراک گذاری ویدیوهای طولانی در اینستاگرام
اشتراک گذاری ویدیوهای طولانی در اینستاگرام

اشتراک گذاری ویدیو به صورت آلبومی

در این روش باید ویدیوی طولانی را با اپلیکیشن ها و یا نرم افزارهای ویرایش ویدیو به چندین ویدیوی یک دقیقه ای تقسیم کرد و سپس با ترتیب مشخص و در قالب یک آلبوم اینستاگرامی به اشتراک گذاشت. از این روش برای اشتراک گذاری ویدیوهای تا 10 دقیقه می توان استفاده کرد. از جمله معایب این روش آن است که به جای نمایش تعداد بازدید ویدیو، تعداد لایک های آن نمایش داده خواهد شد.

اشتراک گذاری ویدیو در تلویزیون اینستاگرام (IGTV)

روش دوم برای اشتراک گذاری ویدیوهای طولانی در اینستاگرام، استفاده از قابلیت تلویزیون اینستاگرامی یا IGTV است. این روش نسبت به روش اول جدیدتر است. با قرار دادن ویدیوها در قالب IGTV می توان حتی ویدیوهای بیش از 10 دقیقه را نیز به اشتراک گذاشت. سقف زمانی ویدیوهای IGTV یک دقیقه است. با استفاده از روش اشتراک گذاری ویدیو در IGTV، مخاطبان می توانند بدون هیچ وقفه ای ویدیوی مورد نظر را تماشا کنند. همچنین علاوه بر نمایش تعداد بازدیدها، تعداد لایک های ویدیو نیز می واند نمایش داده شود.

شرایط استاندارد برای ویدیوهای IGTV اینستاگرام

ابعاد استاندارد IGTV اینستاگرام
ابعاد استاندارد IGTV اینستاگرام

تلویزیون اینستاگرام موسوم به IGTV توانست به سرعت خود را در دل کاربران جا کند. برای اشتراک ویدیوهای IGTV می‌بایست به موارد زیر دقت کنید:

 • مدت زمان ویدیوها می‌بایست بین ۱۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه باشد. اکانت‌های تایید شده و یا اکانت‌هایی با تعداد فالوورهای قابل‌توجه می‌توانند ویدیوهایی تا یک ساعت (۶۰ دقیقه) را نیز به اشتراک بگذارند.
 • اندازه فایل‌های ویدیویی IGTV می‌بایست کمتر از ۶۵۰ مگابایت و در قالب فرمت MP4 باشد
 • این ویدیوها باید به صورت عمودی و با نسبت ابعادی بین ۴:۵ و ۹:۱۶ باشد
 • اینستاگرام نسبت ابعاد ۱:۱.۵۵ و اندازه ۴۵۰ در ۶۵۴ پیکسل را پیشنهاد می‌دهد. در حالت حداکثری نیز سایز ویدیوها می‌تواند به ۱۸۰ در ۱۹۲۰ نیز برسد.

مرتبط: ویدیوهای افقی به IGTV اینستاگرام آمدند

کاور IGTV در اینستاگرام

ابعاد کاور IGTV اینستاگرام
ابعاد کاور IGTV اینستاگرام

وقتی بحث تهیه یک محتوای IGTV مناسب و باکیفیت درمیان باشد، بجز در نظر گرفتن ابعاد استاندارد برای IGTV، باید درباره ابعاد کاور IGTV که به صورت یک محتوای یک دقیقه‌ای در فید اسنتاگرام نشان داده می‌شو نیز دقت کافی شود. اینستاگرام برای نمایش IGTV‌ها به کاربران، معمولا از یک پیش نمایش یک دقیقه‌ای استفاده می‌کند که کاربران هنگام اسکرول کردن صفحه با آن برخورد می‌کنند. برای زیباتر شدن ویدیوهای IGTV اینستاگرام، می‌توان از یک کاور IGTV (عکسی که به انتخاب خود کاربر به عنوان پیش نمایش ویدیو به نمایش در می‌آید) استفاده کرد. ابعاد کاور IGTV اینستاگرام باید ۱۰۸۰ در ۱۳۵۰ پیکسل باشد. از سوی دیگر، ابعاد پیش نمایش IGTV در شبکه پروفایل شما، ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل خواهد بود. برای این پیش نمایش می‌توان از اسنپ شاتی از خود ویدیوی IGTV نیز استفاده کرد. انتخاب این بخش می‌تواند در زمان بارگذاری ویدیو انجام شود.

مطالب مرتبط:

بهترین سایز استوری و پست اینستاگرام

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا