تکنولوژیگوناگون

با لایکا M10 مونوکروم آشنا شوید؛ دوربینی برای ثبت عکس‌های سیاه و سفید

سه سال بعد از رونمایی از دوربین عکاسی M10، شرکت لایکا محصول جدیدی تحت عنوان M10 مونوکروم  را عرضه کرد که از طراحی تقریبا یکسانی با مدل قبلی بهره می‌برد.

این دوربین جدید از بدنه‌ای باریک و فناوری ارتباطی وایرلس برخوردار است و یک سنسور سیاه و سفید 40 مگاپیکسلی را در خود جای داده است. دوربین‌های مونوکروم لایکا که اولین نسخه از آن‌ها در سال 2012 به بازار عرضه شد، یکی از بحث‌برانگیزترین محصولات این شرکت به شمار می‌روند. دوربین‌های مونوکروم قادر به ثبت عکس‌های رنگی نیستند.

اما لایکا در این رابطه اعلام کرده که دوربین‌های مونوکروم این شرکت قادرند تصویر سیاه و سفید به مراتب بهتر و با کیفیت‌تری را به نسبت عکس‌های رنگی که به صورت سیاه و سفید در می‌آیند، ثبت کنند. حتی این مساله توسط بسیاری از عکاسان نیز تایید شده و این شرکت توانسته در عرضه سه مدل دوربین مونوکرو، امتحان خود را به خوبی پس دهد.

اگر دو نسل قبلی دوربین‌های مونورکروم، به سنسورهای رنگی اصلاح‌شده دیگر دوربین‌های سری M این شرکت مجهز شده‌بودند، اما در M10 مونوکروم برای اولین بار از یک سنسور منحصربه فرد که صرفا برای عکاسی سیاه و سفید طراحی شده، استفاده شد.

سنسور 40 مگاپیکسلی فول جدید بکاررفته در M10 مونوکروم، با سنسور 47 مگاپیکسلی رنگی تعبیه‌شده در دل دوربین‌های لایکا Q2 و SL2 متفاوت است و از بیشترین رزولوشن در میان دوربین‌های سری M برخوردار است.

با لایکا M10 مونوکروم آشنا شوید؛ دوربینی برای ثبت عکس‌های سیاه و سفید

محدوده ایزوی M10 مونوکروم بین 160 تا 100000 عنوان شده که از دو مدل قبلی بیشتر است. اگر از ساخت و طراحی سنسور صرفنظر کنیم، بدنه و ساخت M10 مونوکروم بسیار نزدیک به مدل M10-P طراحی شده است. در این دوربین از وای‌فای داخلی، شاتر کم‌سروصداتر و نمایشگر لمسی استفاده شده و به گفته لایکا به دلیل عدم استقبال کاربران از قابلیت فیلمبرداری سیاه و سفید، این ویژگی از M10 مونوکروم حذف شده است.

شرکت لایکا قیمت دوربین M10 مونوکروم را حدود 8295 دلار تعیین کرده که تقریبا 500 دلار از مدل M10-P ارزان‌تر است.

با لایکا M10 مونوکروم آشنا شوید؛ دوربینی برای ثبت عکس‌های سیاه و سفید

منبع
The Verge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا