خودروخودرو الکتریکی

وام 1.4 میلیارد دلاری تسلا از بانک‌های چینی

شرکت تسلا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی در جهان وامی‌ به ارزش 10 میلیارد یوآن معادل 1.4 میلیارد دلار را از بانک‌های چینی دریافت خواهد کرد؛ این پول قرار است برای تجهیز کارخانه تولید خودروی این شرکت در شهر شانگهای استفاده شود.

این بانک‌ها شامل Construction Bank، Agricultural Bank، Industrial and Commercial Bank و Shanghai Pundong Development Bank می‌شوند که حمایت مالی خود را از تسلا اعلام و هر کدام، بخشی از این 1.4 میلیارد دلار را پرداخت کردند.

این بانک‌های چینی در اوایل سال جاری میلادی نیز وام 3.5 میلیارد یوانی را نیز برای خرید تجهیزات مورد نیاز این کارخانه در اختیار تسلا قرار دادند که تسلا می‌بایست در ماه مارس سال 2020، این پول را برگرداند. حال وام جدید 10 میلیارد یوآنی به بدهی قبلی تسلا اضافه خواهد شد.

به گفته یک منبع آشنا به تفاهم میان دو طرف، نرخ بهره وام جدید تفاوتی با وام قبلی نخواهد داشت و در واقع، همان میزان بهره‌ای در نظر گرفته شده که بانک‌های چینی برای دیگر مشتریان بزرگ خود در نظر می‌گیرند. علی‌رغم انتشار این خبر، تسلا هنوز واکنشی را نسبت به این موضوع نشان نداده است.

شرکت تحت هدایت ایلان ماسک، در ماه ژانویه امسال، ساخت کارخانه شانگهای خود را آغاز و اکنون نیز تولید برخی محصولات را نیز شروع کرده است. قرار است که این کارخانه، تا پایان سال جاری میلادی، هر هفته حدود هزار دستگاه اتومبیل Model 3 تسلا را تولید کند.

این کارخانه، اولین خط تولید تسلا در خارج از خاک آمریکا محسوب می‌شود و به عنوان یکی از بازوهای اصلی این شرکت در راستای تحقق هدف بزرگ آن یعنی تولید حداکثری خودروها و ممانعت از وضع تعرفه‌های سنگین روی خودروهای تولیدی در آمریکا است.

مقامات شانگهای نیز حمایت خود را از این پروژه تسلا اعلام کردند و این همکاری نشان‌دهنده تغییر مواضع دولت چین در بازگشایی درهای این کشور به تولیدکنندگان و بزرگان صنعت خودرو است. سهام شرکت تسلا نیز در روز دوشنبه، با رشدی 3.6 درصد همراه شد و ارزش هر سهم نیز به 420 دلار رسید که در تاریخ این شرکت بی‌سابقه بوده است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا