تکنولوژیهوش مصنوعیویدئو

خود را برای عصر «دیپ فیک» آماده کنید

متخصصان اینترنت، همیشه نصیحتمان می‌کردند که هر چیزی در فضای اینترنت می‌بینیم را باور نکنیم اما هیچ کس حتی فکرش را هم نمی‌کرد که دنیای مجازی تا به این حد غیر قابل اعتماد شود.

دیپ فیک‌ ها، پدیده‌های چالش بر انگیز این روزهای اینترنت هستند. کلیپ‌هایی ساختگی، که با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، با واقعیت تفاوت زیادی ندارند.

Sam Gregory,، مدیر برنامه ای غیر دولتی به نام Witness است، برنامه‌ای که از ویدیو به عنوان ابزاری برای دفاع از حقوق بشر، استفاده می‌کند.

گرگوری در مصاحبه‌ای با وبسایت وایرد اعلام کرد که باید خود را آماده دیدن ویدیوهای دیپ فیک بیشتری کنیم. به گفته گرگوری، ویدیوهای دیپ فیک قرار نیست همه با نیت خوب یا برای سرگرمی ساخته شوند و مشکل اینجاست که راه حل تکنیکی برای شناسایی یا حذف سریع آنها نیز وجود ندارد. گرگوری می‌گوید:« به مرور، ساخت تعداد بیشتری از این نوع ویدیو‌ها را شاهد خواهیم بود و احتمالا کیفیت آنها نیز روز به روز بهتر خواهد شد.»

سیاست مدارن آمریکایی هشدار داده‌اند که ویدیوهای دیپ‌فیک می‌تواند برای انتخابات پیش روی این کشور، مشکل ایجاد کند.

در حال حاضر اکثر ویدیوهای دیپ فیکی که در دنیای اینترنت وجود دارد، یا پورنوگرافی هستند و یا گاهی برای بی اعتبار کردن خبرنگاران یا فعالان زن تولید شده‌اند. به علاوه، سیاست مدارن آمریکایی نیز هشدار داده‌اند که ویدیوهای دیپ‌فیک می‌تواند برای انتخابات پیش روی این کشور، مشکل ایجاد کند. برخی دیگر از ویدیوها هم هستند که صرفا جنبه سرگرمی دارند مثل ویدیویی از بازی نیکولاس کیج در فیلمی که وی حقیقتا هرگز بازی نکرده است.

تنوع دامنه استفاده از این تکنیک به این معنی است که مردم باید خود را برای دیدن هر چیزی آماده کنند و همیشه احتمال غیر واقعی بودن و دیپ فیک بودن ویدیو را در نظر داشته باشند.

به عقیده گرگوری، این دوره، عصر دیپ فیک است.  با این وجود وی معتقد است که هنوز نمی‌توان از واقعیت نا امید شد:« فعلا چاره این است. ما همگی باید تبدیل به کاربران شکاک شویم. باید فرهنگ جدیدی از دنیای مجازی شکل بگیرد که اِلمان‌هایش بر اساس نسل جدید تکنولوژی تغییر پیدا کرده است.»

منبع: وایرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا