هوش مصنوعی

اپل در حال طراحی هوش مصنوعی اختصاصی برای رقابت با ChatGPT

جنگ میان بزرگان فناوری در حوزه هوش مصنوعی در ماه‌های اخیر، شکل جدی‌تری به خود گرفته و حالا شنیده‌ها از تصمیم اپل برای عرضه یک چت‌بات هوش مصنوعی خبر می‌دهند.

بلومبرگ در حالی از تلاش مهندسان اپل برای ساخت یک ابزار هوش مصنوعی شبیه به ChatGPT خبر داده که این شرکت در ماه‌های اخیر، نسبت به این فناوری و توسعه ابزارهای مرتبط با آن، سکوت کرده بود.

بر اساس این گزارش، چت‌بات هوش مصنوعی اپل که با نام AppleGPT معرفی شده، در حقیقت Ajax نام دارد چراکه این مدل زبانی بزرگ (LLM) مبتنی بر فریم‌ورک JAX شرکت گوگل توسعه یافته است.

منابع نشریه بلومبرگ مدعی شدند که اپل چند تیم را روی این کار متمرکز کرده که یک تیم، روی مسائل امنیتی و حریم خصوصی کاربران کار می‌کند تا بتوانند این نگرانی‌ها را رفع کنند.

اما سوالی که پیش می‌آید و هنوز پاسخ دقیقی برای آن اعلام نشده، این است که اپل با این چت‌بات به دنبال چه چیزی است؟ همچنین هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص سناریوهای احتمالی نحوه بکارگیری این ابزار و زمان عرضه آن منتشر نشده است.

این نشریه همچنین به نقل از منابع اطلاعاتی خود گفت احتمالا در سال آینده میلادی، جزییات بیشتری از این طرح منتشر خواهد شد. البته این شرکت در ماه آینده میلادی، گزارش عملکرد مالی سالانه خود را اعلام خواهد کرد و شاید در این رویداد، جزییاتی هرچند اندک، از طرح و برنامه آینده خود برای Ajax اعلام کند.

این خبر در حالی منتشر شد که تیم کوک، مدیرعامل اپل اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این شرکت، به طور جدی به فناوری هوش مصنوعی مولد نگاه می‌کند. جان جیاناندرا و کریگ فدریگی از مدیران ارشد اپل، توسعه ابزارها و فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی اپل را رهبری می‌کنند.

حوزه فناوری هوش مصنوعی مولد طی ماه‌های اخیر، سروصدای زیادی به پا کرده و تقریبا تمامی‌شرکت‌های بزرگ فناوری به این حوزه ورود کرده‌اند. اخیر شرکت‌های مایکروسافت و متا، چت‌بات هوش مصنوعی Llama 2 را معرفی کرده‌اند که برای استفاده تجاری طراحی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا