هوش مصنوعی

گیت‌هاب: ۹۲ درصد توسعه‌دهندگان از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند

گیت‌هاب، پلتفرم توسعه نرم‌افزار مایرکروسافت با استناد به نتایج یک نظرسنجی که اخیرا انجام داد، اعلام کرد که ۹۲ درصد از توسعه‌دهندگان حاظر در این تحقیق از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

بر اساس این گزارش، از میان ۵۰۰ توسعه‌دهنده مستقر در ایالات متحده، ۹۲ درصد اعلام کردند که در حال ادغام و استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در کارهای خود هستند و ۷۰ درصد این افراد نیز بهره‌گیری از این فناوری نوظهوری را مزیتی برای حرفه خود عنوان کردند.

نتایج این بررسی نشان داد که ابزارهایی همچون چت‌جی‌پی‌تی –ChatGPT- و یا حتی دستیار برنامه‌نویسی هوش مصنوعی خود گیت‌هاب به اجزایی جدایی‌نپذیر از زندگی و کار توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان تبدیل شده است.

شرکت‌کنندگان در این نظرسنی همچنین گفتند که معقتدند این ابزارهای مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی می‌تواند کیفیت کدهای آنها را ارتقا دهد.

در نتایج این بررسی آمده که توسعه‌دهندگان می‌گویند ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی می‌تواند به آنها کمک کند تا کیفیت کارهای خود را ارتقا دهند و مطابق با استانداردهای موجود، انتظارات را برآورده کنند.

این میل به استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در حالی عنوان می‌شود که وب‌سایت TheRegister در گزارشی آورد که کدهای تولیدشده توسط این ابزارها دارای نواقص متعددی هستند و برخی نیز حتی استانداردهای امنیتی را رعایت نمی‌کنند.

البته فقط گیت‌هاب نیست که به هجوم توسعه‌دهندگان به ابزارهای هوش مصنوعی پی برده است؛ اخیرا انجمن Stack Overflow که منبع مهمی‌برای کدنویس‌ها به شمار می‌رود، مدعی شد که کاهش اخیرا ترافیک احتمالا به دلیل استفاده توسعه‌دهندگان از ابزارهای هوش مصنوعی است.

به هر روی، فعلا باید با دیده شک و تردید به آمارهای گیت‌هاب درباره هجوم توسعه‌دهندگان به استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی نگاه کرد‎ چرا که مایکروسافت روی موفقیت هوش مصنوعی مولد با ابزار برنامه‌نویسی Copilot خود سرمایه‌گذاری کرده‎ و علاقه‌مند است که میزان استفاده از این ابزار به طور گسترده افزایش یابد.

از طرفی، هنوز مشخص نیست حرفه برنامه‌نویسی و فعالیت توسعه‌دهندگان با ابزارهای هوش مصنوعی تضعیف خواهد شد یا تقویت‎؛ اما آنچه از شواهد برمی‌آید این است که فناوری مذکور در حال تصاحب بسیاری از مشاغل است و شاید برنامه‌نویسان نیز در آینده از این اتفاق در امان نباشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا