اپلتکنولوژی

قابلیت Tap to Pay معرفی شد؛ تبدیل آیفون به پایانه پرداخت

هنوز چند روزی از انتشار شایعه‌ای مبنی بر اضافه شدن قابلیت پرداخت‌های بدون تماس در گوشی‌های آیفون نمی‌گذرد که اپل ساعاتی پیش رسما با معرفی ویژگی Tap to Pay، مهر تاییدی بر این شایعه زد.

اپل با معرفی این قابلیت به صاحبان کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا صرفا از طریق گوشی آیفون (و اپل واچ) پرداخت‌های کاربران را دریافت کنند. در واقع، این کسب‌وکارها دیگر نیازی به نصب و راه‌اندازی هیچگونه دستگاه و سخت‌افزار جانبی برای پذیرش پرداخت‌ها و دریافت پول از مشتریان نخواهند داشت.

به گفته اپل، این قابلیت با دستگاه‌های آیفون ۱۰اس و مدل‌های بعد از آن که از سیستم پرداخت اپل‌پی پشتیبانی می‌کنند، سازگار است و حتی با سایر کیف پول‌های دیجیتال، پلتفرم‌های شخص ثالث، کارت‌های اعتباری و دبیت کارت‌ها نیز کار می‌کند.

شرکت استرایپ (Stripe) نیز اخیرا اعلام کرد که در فصل بهار آینده، قابلیت Tap to Pay آیفون را برای مشتریان تجاری خود از جمله اپلیکیشن Point of Sale شاپیفای فراهم خواهد کرد. سایر پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌ها نیز در اواخر سال ۲۰۲۲ می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند و توسعه‌دهندگان نیز در نسخه بتای جدید آی او اس می‌توانند این قابلیت را در سرویس‌های خود تعبیه کنند.

اپل اعلام کرد که این فناوری در ابتدا در ایالات متحده عرضه خواهد شد و با کارت‌های پرداخت رایج همانند Master Card، Discover، American Express و Visa کار می‌کند. گفته می‌شود که اواخر امسال، فروشگاه‌های اپل در آمریکا از قابلیت Tap to Pay پشتیبانی خواهند کرد.

اپل همچنین به کاربران این اطمینان را داده که این قابلیت از سطوح امنیتی بالایی برخوردار خواهد بود و از حریم شخصی کاربران به طور جدی محافظت خواهد شد. به گفته این شرکت، تمامی‌تراکنش‌ها به صورت رمزنگاری‌شده انجام خواهد شد و هویت افراد و یا کالاهای خریداری‌شده توسط اپل قابل ردیابی یا شناسایی نخواهد بود.

تصمیم اپل برای عرضه این قابلیت چندان هم غیرمنتظره نبود؛ این شرکت در سال ۲۰۲۰، استارتاپ کانادایی Mobeewave را با هدف تبدیل کردن گوشی‌های آیفون به پایانه‌های پرداخت خریداری کرد.

همچنین این قابلیت در راستای استراتژی‌های پرداخت روبه رشد اپل که شامل اپل‌پی٬‌‏ اپل‌پی کش و اپل کارت می‌شوند، عرضه شده است. بدیهی است که چنین قابلیتی می‌تواند شرکت‌های فعال در زمینه عرضه سخت‌افزارهای پرداخت را به دردسر بیندازد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا