اپلتکنولوژی

برتری پردازنده جدید اینتل برابر پردازنده M1 مکس اپل

اخیرا نمونه مهندسی پردازنده جدید Alder Lake-P اینتل مورد تست و ارزیابی قرار گرفت و اطلاعاتی در خصوص عملکرد مهندسان اینتل در ساخت این پردازنده که قرار است در سری جدید دستگاه‌های الکترونیکی استفاده شود، منتشر شد.

این پردازنده نسل دوازدهمی‌اینتل تحت عنوان Core i9-12900H شناخته می‌شود و از ۱۴ هسته، ۲۰ رشته (Thread) بهره می‌برد. به گفته اینتل، این طراحی باعث می‌شود تا پردازنده مذکور، تا دو برابر قدرت بیشتری را در اجرای بازی نسبت به پردازنده نسل یازدهم Core i9-11980H تایگر لیک ارائه دهد.

اخیرا و به لطف اطلاعاتی که وب‌سایت Wccftech منتشر شده، Core i9-12900H در بنچمارک گیک‌بنچ مورد بررسی قرار گفت که نتیجه آن، ثبت امتیاز 1851 در بخش تک هسته‌ای و 13 هزار و 256 در بخش چند هسته‌ای بود.

این در حالی است که جدیدترین پردازنده اپل یعنی M1 مکس توانست امتیاز 1770 را در بخش تک هسته‌ای و ۱۲ هزار و ۶۰۰ را در بخش چند هسته‌ای ثبت کند. همچنین پردازنده Core i9-12900H اینتل در مقایسه با پردازنده پرچمدار سری تایگر لیک (Tiger Lake)، ۱۴.۵ درصد عملرد بهتر را در تست تک هسته‌ای ارائه داد.

گفتنی است این تست روی سیستم مجهز به ویندوز ۱۱ صورت گرفت و در نتیجه، پردازنده Alder Lake اینتل توانست به طور کامل از حمایت نرم‌افزاری این پلتفرم بهره‌مند شود. نتایج این تست‌ها  می‌تواند مهر تاییدی بر گفته‌های مدیرعامل اینتل باشد که پیشتر مدعی شد اینتل می‌تواند شانس‌های از دست رفته خود در گذشته را باری دیگر احیا کند.

دستیابی به این هدف جز از طریق عرضه پردازنده‌های قدرتمند و قابل رقابت با نمونه‌های موجود در بازار محقق نخواهد شد. با این اوصاف، به نظر می‌رسد که سری جدید پردازنده‌های Alder Lake می‌توانند در این زمینه بسیار گره‌گشا باشند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا