پروفایلتکنولوژی

امین ذوالفنون؛ از تار تا تکنولوژی

او مدیر بخش توسعه‌ی‌ شرکتی در فیس‌بوک است.


قصه‌ها از کودکی راه‌شان را به دنیای ما باز کرده و همیشه آینه‌ای از خیال و حقیقت در برابر ما گذاشته‌اند. مرورِ حقیقت اما همان داستان تجربه‌ی زندگی‌های ناکرده است که اغلب آموختنی‌هایی با چاشنی جذابیت دارد. در این میان داستان زندگی آنهایی که مسیرشان را از دل دنیای تکنولوژی دنبال می‌کنند، پی‌رنگ متفاوتی دارد و هیچ شبیه داستان‌های کلاسیک نیست که در آنها موفقیت و شکست، فرمول یکسانی دارند. «پروفایل» قرار است روایت‌گر داستان مستند روزگار همین آدم‌ها باشد؛ آنهایی که نقش موثری در شکل‌گیری آنچه امروز به عنوان صنعت تکنولوژی می‌شناسیم، داشته و دارند؛ آنهایی که از انتخاب مسیر متفاوت نترسیدند؛ نه می‌خواستند قهرمان باشند و نه ضدقهرمان.«پروفایل»  را هر هفته پنج‌شنبه‌ها در آی تی ایران بخوانید یا بشنوید.پادکست پروفایل در اپل پادکست

تدوین و تنظیم پادکست: یاسمن سرهنگی


هر چند فیس‌بوک سال‌هاست که عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان را در اختیار دارد، اما این عنوان هم چندان نتوانسته از روند کاهش محبوبیتش در برابر موج شبکه‌های اجتماعی جدید و متنوع جلوگیری کند. با این حال، این شرکت به خوبی توانست سازش را با سلیقه کاربران و در واقع جریان رایج صنعت تکنولوژی، کوک کند؛ کاری که مسلما فقط از عهده‌ی یک نوازنده‌ی چیره‌دست برمی‌آید، خاصه اگر از کودکی با نوای تار و سه‌تار قد کشیده باشد. «امین ذوالفنون» حالا یازده سال است که نبض بلندپروازی‌های فیس‌بوک را در دست دارد و به عنوان یکی از معاونان ارشد این شرکت، مسئولیت توسعه‌ی شرکتی آن در جهان را به عهده گرفته.

مهاجری از تبار موسیقی سنتی

متولد سال 1350 در تهران، وقتی پنج ساله بود همراه با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. با این اوصاف تعجبی ندارد که خاطرات او از کشورش، اندک و مبهم باشند. اما مدیر کلیدی بخش خریدهای استراتژیک و ادغام‌های شرکتی فیس‌بوک، با موسیقی بنان و شجریان آرام می‌گیرد؛ دلیل آن را هم بهتر است بعد از ریشه‌های فرهنگ ایرانی، در نام خانوادگی‌اش جستجو کنید. امین ذوالفنون عضوی از خانواده‌ی معروف ذوالفنون است. پدربزرگش «حبیب ذوالفنون» سازنده و نوازنده‌ی تار بود و باعث شد نوای تار تا نسل‌ها بعد در این خانواده طنین‌انداز شود. پدرش «محمود ذوالفنون» نوازنده‌ی تار و استاد ویلن بود. او ویلن را از ابوالحسن صبا آموخت و به ارکستر انجمن موسیقی ملی پیوست، اما بیشتر در رادیو و با برنامه‌ی گلها شناخته شد. با این همه عموی امین یعنی «جلال ذوالفنون» مشهورترین عضو این خانواده است. او که ویلن را از برادر بزرگش- محمود- آموخت، محقق برجسته‌ی موسیقی و استاد سه‌تار بود.

امین ذوالفنون هم به رسم خانوادگی، نوازندگی را از کودکی آموخت. او از یازده سالگی با سه‌تار آشنا شد و به تدریج در نواختن آن به مهارت رسید.

امین ذوالفنون هم به رسم خانوادگی، نوازندگی را از کودکی آموخت. او از یازده سالگی با سه‌تار آشنا شد و به تدریج در نواختن آن به مهارت رسید. اما معاشرت و میهمانی‌های خانوادگی با حضور بزرگان موسیقی و شعر مانند محمدرضا شجریان، حسین علیزاده، سیمین بهبهانی و خانواده‌ی پورناظری باعث شد که اشتیاق او به یادگیری موسیقی سنتی ایرانی بیشتر شود. به همین خاطر در یکی از این میهمانی‌ها که خانواده‌اش میزبان اعضای گروه شمس بودند، کمانچه‌ای از آنها گرفت. امین آنقدر به این ساز علاقه داشت که از همان زمان شروع به خودآموزی کرد و حالا نوازنده‌ی ماهر کمانچه است. سه برادر امین هم نوازنده هستند و او گاهی همراه با نوازندگان دیگر و البته برای مناسبت‌هایی مثل نوروز، در شهرهای مختلف آمریکا به اجرای موسیقی می‌پردازد.

غنیمتِ فیس‌بوک

امین ذوالفنون تمام دوران دانشجویی‌اش را در قدیمی‌ترین دانشگاه کالیفرنیا یعنی دانشگاه سانتاکلارا گذراند. او مهندسی الکترونیک را برای دوره‌ی کارشناسی انتخاب کرد، اما مدرک دکترایش را در رشته حقوق گرفت. به همین دلیل هم کارش را به عنوان مدیر حقوقی یک شرکت تازه تاسیس مخابراتی به نام ArrayComm آغاز کرد. ذوالفنون سه سال در این شرکت ماند و بعد در سال 2003 با یک پیشنهاد کاری خوب، راهی گوگل شد. او در گوگل، مدیر توسعه‌ی شرکتی و تجاری بود و مسئولیت سرمایه‌گذاری‌ها و ادغام‌های این شرکت را به عهده داشت. ذوالفنون در مدت حضورش در گوگل، بعضی از مهم‌ترین خریدهای این شرکت از میان استارت‌آپ‌های تکنولوژی را مدیریت کرد و درست در سال‌هایی که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی جنگ رقابتی جدی بر سر حق ثبت اختراع داشتند، توانست چند حق ثبت را به نام گوگل بزند. همین موفقیت‌ها توجه بعضی غول‌های تکنولوژی را جلب کرد، اما در نهایت فیس‌بوک موفق شد امین ذوالفنون را به استخدام خودش درآورد. او بعد از هشت سال حضور موثر در گوگل، از ماه مارس سال 2011 به فیس‌بوک پیوست تا به عنوان مدیر بخش توسعه‌ی‌ شرکتی آن، مسئولیت تمام اقدامات برای کسب‌وکارهای تازه، سرمایه‌گذاری‌ها، خریدها و ادغام‌های این شرکت را به عهده بگیرد.

یک خرید استراتژیک

تنها یک سال از حضور ذوالفنون در فیس‌بوک می‌گذشت که او تمام تلاش خودش را برای انجام بزرگ‌ترین خرید این شرکت بکار بست و مارک زاکربرگ را متقاعد کرد تا در سریع‌ترین زمان ممکن، اینستاگرام را بخرد. به این ترتیب بود که زاکربرگ در اولین پنجشنبه‌ی ماه آوریل سال 2012 از «کوین سیستروم» – مدیرعامل وقت اینستاگرام- دعوت کرد تا در خانه‌اش درباره مراحل و شرایط این خرید، صحبت کنند. سه روز بعد این خرید با پیگیری‌های ذوالفنون، در یک جلسه‌ی دوازده ساعته و با قیمت یک میلیارد دلار در اتاق نشیمن خانه‌ی زاکربرگ نهایی شد.

امین ذوالفنون؛ از تار تا تکنولوژی

امین ذوالفنون چند سال بعد و پیش از برگزاری آخرین انتخابات ریاست¬جمهوری آمریکا که کمیسیون تجارت فدرال به شکلی جدی فعالیت‌های رقابتی شرکت‌های بزرگ تکنولوژی را زیر ذره‌بین گذاشته بود، از این خرید دفاع کرد. او تاکید کرد که در زمان انجام این خرید، کمیسیون تجارت تمام اسناد و مدارک را به دقت بررسی کرده و احتمال رفتار ضدرقابتی و سوءاستفاده با هدف انحصارطلبی را رد کرده بود. ذوالفنون در جلسات مختلفی با اعضای کمیسیون تجارت فدرال، جزئیات این خرید را تشریح کرد و گفت که این خرید برای تثبیت جایگاه فیس‌بوک در بازار موبایل اهمیت زیادی داشته است. او در این مورد گفت: «هدف ما از خرید اینستاگرام این بود که ماهیت شبکه‌های اجتماعی را به دنیای اشتراک عکس و ویدئو بیاوریم و بی‌شک این خرید اتفاق بزرگی بوده است. اینستاگرام در آن زمان با مشکلات بزرگی مانند هجوم اسپم‌ها و نداشتن الگوی درآمدی مشخص مواجه بود و به کمک فیس‌بوک توانست از این موانع عبور کند.»

امین ذوالفنون از زمان ورودش به فیس‌بوک بانی انجام خریدهای مهم دیگری از جمله واتس‌اپ و اوکیولوس هم بوده؛ آن هم در دوره‌ای که رقابت غول‌های تکنولوژی بر سر خرید استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای جدید است.


آرشیو پروفایل 

۱- آدام موسری؛ صدای رسای فیس‌بوک | پروفایل ۱

۲- لینا خان ؛ سردمدار مبارزه با انحصارطلبی | پروفایل ۲

۳- ریما قریشی؛ یک مدیر بالفطره | پروفایل ۳

۴- کریستیانو آمون؛ مدیر جدید و خندان کوآلکام | پروفایل ۴

۵- اندی جیسی ؛ مدیرعامل گران‌قیمت آمازون با تبار ایرانی

۶- آیلین لی؛ کاشف تک‌شاخ‌های سیلیکون‌ولی

۷- اریک یوآن؛ یک عاشق مصمم

۸- سوزان اثی؛ شیفته‌ی اقتصاد تکنولوژی

 

نوشته های مشابه

‫70 دیدگاه ها

 1. 프라그마틱은 다양한 언어와 화폐를 지원하는데, 이로 인해 글로벌 유저들에게 높은 평가를 받고 있어요.
  프라그마틱 슬롯 무료 체험

  프라그마틱에 대한 글 읽는 것이 정말 즐거웠어요! 또한, 제 사이트에서도 프라그마틱과 관련된 정보를 공유하고 있어요. 함께 발전하며 더 많은 지식을 쌓아가요!

  https://gesnav.com/link/
  https://www.buycelebrex.site
  https://sabfaro.com/link/

 2. 33개 언어와 다양한 화폐를 지원하여, 프라그마틱 플레이는 세계 시장에 제공되는 다양한 테마의 슬롯을 즐길 수 있도록 합니다.
  http://www.pragmatic-game.net

  프라그마틱의 게임은 언제나 풍부한 그래픽과 흥미진진한 플레이로 유명해요. 이번에 새로운 게임이 나왔나요?

  https://wszhibo.com/hot/
  https://dtcfelt.com/hot/
  https://floreijn.com/link/

 3. 프라그마틱 슬롯을 무료로 플레이하여 즐거움을 느껴보세요.
  프라그마틱 슬롯 무료 체험

  프라그마틱과 관련된 내용 감사합니다! 또한, 제 사이트에서도 프라그마틱에 대한 정보를 찾아보실 수 있어요. 서로 이야기 공유하며 더 많은 지식을 얻어가요!

  http://www.iavstudios.com/
  https://www.ivermectininstock.com/
  https://www.cicoresky.com

 4. 현재 프라그마틱 게임은 iGaming에서 선도적이며 독창적이고 표준화된 콘텐츠를 제공하는 주요 제공 업체 중 하나입니다.
  프라그마틱 홈페이지

  프라그마틱 슬롯에 대한 설명 정말 감사합니다! 더불어, 제 사이트에서도 프라그마틱과 관련된 내용을 찾아보세요. 함께 발전하며 더 많은 지식을 얻어가요!

  https://www.iaz681.com
  https://www.vamiveta.com/
  https://www.hnrcrew.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا