تکنولوژی

پردازنده ۲۴ هسته‌ای Raptor Lake اینتل سال آینده عرضه می‌شود

اخیرا اطلاعاتی تازه از برنامه‌های اینتل برای سال 2022 منتشر و ادعا شده که این شرکت قصد دارد تا پردازنده‌های سری Alder Lake HX را در این سال به بازار عرضه کند.

گفته می‌شود که قدرت و توان پردازشی این تراشه‌ها به حدی است که می‌تواند عملکردی شبیه به سیستم‌های دسکتاپ را برای لپتاپ‌ها به ارمغان آورد. اینتل همچنین عرضه نسل جدید پردازنده‌های سری Raptor Lake را نیز برای سال 2022 در سر دارد.

طبق آخرین گزارش‌ها، نسخه پرچمدار و پیشرفته این پردازنده به 24 هسته پردازشی مجهز خواهد بود. از سویی دیگر، چند وقتی است که منابع متعدد خبری از تصمیم اینتل برای تغییر در طراحی و هسته‌های پردازنده‌های سری Alder Lake خبر می‌دهند.

حال به نظر می‌رسد که این شرکت قصد دارد تا به مانند پردازنده M1 شرکت اپل و دیگر پردازنده‌های موبایلی موجود در بازار، هسته‌های پردازشی قدرتمند را برای مدیریت فرآیندهای پردازشی سنگین در این تراشه‌ها تعبیه کند.

گفته می‌شود که چیپ‌های دسکتاپ Alder Lake مبتنی بر دو طراحی وارد بازار خواهند شد. طراحی نخست، S1 نام دارد که از هشت هسته بزرگ تحت عنوان Golden Cobe و هشت هسته کوچک به نام Gracemont بهره می‌برد.

در چیپ‌های مبتنی بر طراحی S2 نیز تنها از شش هسته Golden Cove استفاده می‌شود و خبری از هسته‌های Gracemont در این تراشه‌ها نخواهد بود. طبق آخرین اطلاعات منتشر شده، اینتل قصد دارد تا در روز 25 اکتبر، پردازنده‌های جدید i5، i7 و i9 را به بازار عرضه کند.

نسخه i9 به هشت هسته Golden Cove و هشت هسته Gracemont مجهز خواهد بود و مدل i7 نیز از هشت هسته Golden Cove و چهار هسته Gracemont بهره می‌برد. در چیپ i5 نیز این تعداد هسته‌های پردازشی به ترتیب برابر با شش و چهار خواهد بود.

نقطه اشتراک این سه پردازنده در این است که هر سه به 32 واحد اجرایی (EU) مبتنی بر گرافیک Xe اینتل مجهز خواهند بود. در گزارشی که اخیرا در این رابطه منتشر شده، آمده است که اینتل از پردازنده‌های موبایلی Alder Lake بعد از رویداد CES 2022 ورنمایی خواهد کرد.

این پردازنده‌ها از DDR5 و PCIe 5.0 پشتیبانی خواهند کرد و به 96 واحد اجرایی مجهز خواهند بود. چیپ‌های سری H نیز از شش هسته Golden Cove و هشت هسته Gracemont بهره می‌برند. همچنین در تراشه‌های سری U که برای لپتاپ‌های ضعیف‌تر طراحی شده‌اند از دو هسته Golden Cove و هشت هسته Gracemont استفاده خواهد شد.

اما نکته جالب، تصمیم اینتل برای رونمایی از پردازنده‌های سری Alder Lake HX در همین مقطع زمانی است. این پردازنده‌ها می‌توانند توان پردازشی بالایی را برای لپتاپ‌ها به دنبال آورند که نمونه آن را در سیستم‌های رومیزی یا همان دسکتاپ دیده‌ایم.

بر اساس این گزارش، پردازنده‌های مذکور مجهز به هشت هسته Golden Cove و هشت هسته Gracemont عرضه خواهند شد. در اواخر سال 2022 نیز اینتل از پردازنده‌های جدید سری Raptor Lake رونمایی خواهد کرد.

در این پردازنده‌ها نیز از نسخه ارتقایافته هسته‌های Golden Cove که تحت عنوان Raptor Cove شناخته می‌شوند، استفاده خواهد شد. اما هسته‌های Gracemont بدون تغییر در دل این پردازنده‌ها جای خواهند گرفت. زمان عرضه این چیپ‌ها نیز اواخر سال 2022 پیش‌بینی شده است.

گفته می‌شود که پردازنده پرچمدار این خانواده مجهز به هشت هسته Raptor Cove و 16 هسته Gracemont عرضه خواهد شد. پردازنده‌های Raptor Lake به عنوان رقبای جدی برای پردازنده‌های سری Zen 4 شرکت AMD وارد بازار خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا