تکنولوژی

کلاب هاوس فیلتر شده یا دچار اختلال عمدی شده است؟

از شب گذشته طبق گزارش کاربران، دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب‌ هاوس، برای مشترکان ایرانسل و همراه اول دچار اختلال شد. پیگیری‌های آی‌تی ایران از دو اپراتور ایرانسل و همراه اول نشان می‌دهد که آن‌ها هنوز هیچ دستوری مبنی بر فیلتر کلاب هاوس دریافت نکردند.

با اینکه بسیاری از کاربران ایرانسل بدون فیلترشکن امکان دسترسی به این شبکه اجتماعی را ندارند،‌ اما مدیر روابط عمومی ایرانسل، سعید عسگری به آی‌تی ایران اعلام کرد که تاکنون هیچ گزارش قطعی دریافت نکرده‌اند. همچنین یک مقام آگاه در همراه اول در رابطه با اختلال این اپراتور به آی تی ایران گفت: «چون کلاب هاوس یک برنامه جدید است بعضی سرورها برای برخی کاربران مشکل داشت که همان دیشب مشکلات حل شد و هیچ گونه دستوری مبنی بر فیلترینگ کلاب هاوس دریافت نکرده‌ایم.»

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات در گفت‌وگو با شرق در این رابطه گفت: «اختلال کلاب‌هاوس در شبکه همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران به ما گزارش شده و بررسی‌ها حاکی از صحت گزارشها دارد. تا الان می‌توانم اینگونه بگویم که ادامه این اختلالها عادی نیست.»

هادیان اعلام می‌کند آنچه ما اطلاع داریم بحث فیلتر کلاب هاوس در کارگروه تعیین مصادیق حتی مطرح هم نشده و تا کنون از صدور حکم قضایی هم در این باره اطلاعی نداریم و چنین حکمی نیز به وزارت ارتباطات واصل نشده است.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات تاکید می‌کند اپراتورهای مذکور در پاسخ سازمان تنظیم مقررات، دریافت حکم یا اختلال عمدی را رد می‌کنند در حالی که شواهد حاکی از وجود اختلالی جدی است.

او معتقد است به هر حال، مبنا قانون است و ایجاد اختلال عمدی مطابق قانون مجازات اسلامی تا دو سال حبس در پی دارد. اگر اثبات شود اختلال انجام شده عمدی است، مرتکبان این اقدام با مجازات قانونی مواجه خواهند بود.

محمد جواد آذری جهرمی هم شب گذشته در نشست آنلاین رئیس کل بانک مرکزی با کارشناسان و فعالان اقتصادی در کلاب هاوس حضور داشت، در واکنش به قطع مکرر ارتباط اعضای نشست و مطرح شدن موضوع فیلتر کلاب هاوس از عصر پنج شنبه در ایران گفت: «کلاب هاوس فیلتر نیست و مشکلاتی که برای کاربران ایجاد شده ممکن است ناشی از مسائل فنی باشد.»

گفتنی است چندی پیش محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در مورد فیلتر شبکه اجتماعی، کلاب‌هاوس اعلام کرده بود که راجع به فیلترینگ کلاب‌هاوس تصمیم‌گیری نشده است. همچنین چند روز پیش، معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی از بخش خصوصی برای ایجاد خدمتی مشابه کلاب هاوس در داخل کشور دعوت کرد. امیر خوراکیان گفت حتما نباید سرویسی مسدود شود و بعد به فکر راه‌اندازی مشابه داخلی آن بیفتیم. به گفته او ایجاد سرویس و خدماتی مشابه کلاب هاوس در داخل کشور با توجه به زیرساخت‌های داخلی به راحتی مقدور است.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا