تکنولوژیچگونه

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

هر ساله، اندروید و آی او اس به قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی به منظور ارتقای امنیت و حفاظت از حریم خصوصی کاربران خود مجهز می‌شوند. اما این بدین معنی نیست که بخواهیم خود را از کمک برخی اپلیکیشن‌ها که برای این منظور طراحی شده‌اند، محروم کنیم.

البته رویکرد این دو پلتفرم در زمینه قابلیت‌های امنیتی متفاوت است بدین معنی که در آی او اس، بیشتر سعی می‌شود تا ویژگی‌های جدید به خود پلتفرم اضافه و امنیت اطلاعات کاربران را تضمین کند، این در حالی است که گوگل علاوه بر اضافه کردن برخی قابلیت‌های امنیتی، این امکان را برای سایر شرکت‌ها فراهم کرده تا اپلیکیشن‌هایی را برای این منظور طراحی کرده و در اختیار کاربران قرار دهند. در ادامه قصد داریم تا به 9 اپلیکیشن که می‌توانند منجر به ارتقای امنیت و حریم شخصی کاربران شوند، اشاره کنیم.

Access Dots

خوشبختانه در آی او اس 14، قابلیت جدیدی اضافه شده که در صورت استفاده یک اپلیکیشن خاص از دوربین یا میکروفون گوشی، پیام هشداری روی نمایشگر ظاهر و کاربر از این موضوع مطلع می‌شود. این وظیفه اما در گوشی‌های اندرویدی وجود ندارد و یکی از بهترین ابزارها که از چنین قابلیتی بهره می‌برد، Access Dots نام دارد.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

استفاده از این برنامه بسیار ساده است به طوری که بعد از نصب، اگر اپلیکیشنی به صورت پنهانی در حال استفاده از دوربین یا میکروفون گوشی باشد، یک پیام در قسمت استاتوس بار نمایان خواهد شد.

Jumbo

با اپلیکیشن جامبو می‌توانید اطلاعاتی را که از خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، مدیریت و مشخص کنید که این شبکه‌ها تا حد به اطلاعات شخصی‌تان دسترسیداشته باشند. جامبو مستقیما به اکانت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی متصل می‌شود و سرویس‌های مختلفی را در اختیارتان می‌گذارد.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

برای مثال می‌توانید با کمک جامبو، پست‌های قدیمی‌خود در توییتر را به صورت خودکار پاک کنید، از دسترسی گوگل به اطلاعات شخصی خود جلوگیری و مانع از گردآوری اطلاعات توسط این شرکت شوید و یا محدودیت‌هایی را در نمایش تبلیغات در پلتفرم‌هایی همچون فیسبوک اعمال کنید.

GlassWire

این اپلیکیشن، بررسی دقیقی را روی میزان مصرف دیتا توسط اپلیکیشن‌های مختلف روی گوشی انجام می‌دهد. با کمک GlassWire می‌توانید مشخص کنید که کدام اپلیکشین‌ها از لحاظ آپلود یا دانلود، بیش از همه دیتا مصرف می‌کنند.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

همچنین در صورت آغاز ارتباط یک اپلیکیشن با اینترنت، پیام هشداری برای کاربر ارسال شده و وی را از این موضوع باخبر می‌کند. در واقع، با کمک این اپلیکیشن می‌توانید از امنیت اپلیکیشن‌های خود مطمئن شوید. خوشبختانه یک فایروال نیز در دل این اپلیکیشن تعبیه شده است.

Norton App Lock

این اپلیکیشن می‌تواند یک لایه امنیتی اضافی را علاوه بر لاک اسکرین، به دستگاه‌تان اضافه کند. با نورتون اپ لاک می‌توانید برای هر یک از اپلیکیشن‌های خود، یک رمز عبور تعیین کنید تا در مواقعی که گوشی خود را در اختیار سایر افراد قرار می‌دهید، به اطلاعات شخصی‌تان دسترسی نداشته باشند.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

نورتون اپ لاک، در میان اپلیکیشن‌هایی که چنین قابلیتی را ارائه می‌دهند، از عملکرد نسبتا بهتری برخوردار است و امکان رمزگذاری از طریق پین، رمز عبور و یا الگو را برای کاربران فراهم می‌کند.

Fing

ممکن است در مواقعی این سوال برایتان پیش بیاید که آیا تمامی‌دستگاه‌هایی که به شبکه اینترنت خانگی‌تان متصل‌اند، متعلق به خودتان هستند یا همسایه‌ها هم از آن استفاده می‌کنند؟ اپلیکیشن فینگ می‌تواند به شما بگوید که چه دستگاه‌هایی به شبکه اینترنت‌تان متصل‌اند.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

قابلیت‌های متنوع دیگری نیز در این اپلیکیشن تعبیه شده به طوری که می‌تواند بگوید که سرعت اتصال به وب شما چقدر است، میزان مصرف اینترنت را نشان داده و در صورت نزدیک شدن به اتمام بسته‌های دیتا، به کاربر اطلاع دهد و یا حتی قادر است دوربین‌های مخفی تعبیه شده در هتل‌ها را نیز شناسایی کند. در کل، با کمک فینگ می‌توانید کنترل شبکه اینترنت خود را در دست بگیرید و از تمامی‌جزییات آن باخبر شوید.

Alfred Home Security Camera

با نصب این اپلیکیشن، می‌توانید گوشی یا تبلت قدیمی‌خود را به یک دوربین امنیتی تبدیل کرده و از آن برای زیر نظرگرفتن اماکنی همچون ورودی خانه، حیاط پشتی و یا حتی اتاق نوزاد استفاده کنید. این اپلیکیشن از قابلیت‌های زیادی برخوردار است و برای مثال می‌تواند حرکات را تشخیص دهد و یا در صورت نیاز آژیر خطر را که در دل اپلیکیشن تعبیه شده، به صدا درآورد.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

Twilio Authy

کارشناسان امنیتی همواره بر اهمیت ویژگی تایید هویت دو مرحله‌ای تاکید دارند چرا که از این طریق می‌توان امنیت بیشتری را برای حساب‌های کاربری به ارمغان آورد. در این میان، اپلیکیشن Authy می‌تواند یکی از بهترین ابزارها برای مدیریت کدهای تایید هویت دو مرحله‌ای باشد. این اپلیکیشن از اکانت‌های مختلفی متعلق به شرکت‌های گوگل، فیسبوک، مایکروسافت، دراپ‌باکس و غیره پشتیبانی می‌کند.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

Firefox Focus

در میان مرورگرهای موجود، مرورگرهایی نیز وجود دارند که با تمرکز روی قابلیت‌های امنیتی طراحی شده‌اند. فایرفاکس فوکوس یکی از این مرورگرهاست که قادر است به صورت خودکار، تبلیغات را مسدود کند و بستری امن و سریع و بدون برجای گذشتن هیچگونه ردپایی را برای وبگردی در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مرورگر به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند تاریخچه جست‌وجوها را پاک کند، رمزهای عبور را حذف و کوکی‌ها را نیز پاک کند.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

Bouncer

دسترسی اپلیکیشن‌ها به برخی از قابلیت‌ها و امکانات موجود در گوشی‌ها، همواره نگران‌کننده بوده است. از این رو، کنترل میزان دسترسی اپلیکیشن‌ها به این قابلیت‌ها می‌تواند امنیت دستگاه و حفظ حریم شخصی کاربران را به دنبال داشته باشد. با کمک Bouncer می‌توانید به بهترین شکل، اجازه دسترسی اپلیکیشن‌های مختلف به قابلیت‌های دستگاه را مدیریت کنید.

9 اپلیکیشن کاربردی برای ارتقای امنیت گوشی های هوشمند

منبع
wired

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا