گوگل

تبدیل و ترجمه آنی گفتار به نوشتار در گوگل ترنسلیت

گوگل قصد دارد تا در آینده نزدیک، قابلیت تبدیل گفتار به نوشتار و ترجمه آنی آن به زبان‌های مختلف را به نسخه اندروید اپلیکیشن ترنسلیت (Translate) خود اضافه کند.

به لطف این ویژگی، کاربران می‌توانند صوت خود را ضبط و آن را ظرف چند ثانیه، به زبان‌های مدنظر خود ترجمه کنند. فعلا این امکان به صورت آزمایشی در دست بررسی قرار دارد اما گوگل اخیرا در جریان نمایش مجموعه قابلیت‌های هوش مصنوعی در یکی از دفاتر خود در سن فرانسیسکو، بخشی از عملکرد این قابلیت را به معرض دید گذاشت.

گوگل در این رابطه گفت که استفاده از این قابلیت، به اینترنت نیاز دارد که بر اساس آن، قادر خواهد بود تا عملکردی متفاوت با ترجمه مبتنی بر هوش مصنوعی این شرکت را که هم‌اکنون توسط کاربران استفاده می‌شود، ارائه دهد.

این شرکت ادامه داد پیاده‌سازی متن و ترجمه آنی به چند زبان، کار پیچیده‌ای است و با ترجمه متون نوشتاری از زبانی به زبان دیگر، متفاوت است. برای این قابلیت، امکان ترجمه فایل‌های صوتی از پیش ضبط‌شده فراهم نشده؛ یا اینکه حداقل در ماه‌های نخست عرضه این ویژگی عرضه نمی‌شود.

بنابراین، صوت کاربران به صورت لحظه‌ای و آنی از طریق میکروفون گوشی ضبط می‌شود. البته گوگل اعلام کرده که اگر این صوت از طریق اسپیکر نیز پخش شود، می‌توان آن را به صورت لحظه‌ای پیاده و ترجمه کرد.

این شرکت افزود که قابلیت مذکور به گونه‌ای طراحی شده که در حین صحبت و یا دریافت صوت، به طور مداوم جملات را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد و بدین شیوه می‌تواند علامت‌گذاری‌ها را انجام داده و یا با توجه به ساختار جملات، برخی کلمات را که ممکن است به دلیل تفاوت در لهجه‌ها به درستی ادا نشوند، اصلاح کند.

هنوز زمان دقیقی برای عرضه این قابلیت از سوی گوگل اعلام نشده و تنها زمانی که از سوی این شرکت اعلام شده، «آینده نزدیک» است.

منبع
The Verge

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا