آمازون

آمازون و وال‌مارت : جنگ در جهان هیبریدی

دورنمای آینده آمازون در  نزدیک به ۲۵ سالگی این شرکت بسیار پیچیده‌تر از فروش محصول روی اینترنت است. هفته گذشته این شرکت یکی دیگر از فروشگاه‌های Amazon Go – فروشگاه بدون صندوق – خود را در سانفرانسیسکو افتتاح کرد. آمازون تا آخر سال میلادی فعلی – دی ماه امسال – هم یک فروشگاه دیگر از این نوع را در شیکاگو و یکی دیگر را در سال ۲۰۱۹ در نیویورک افتتاح می‌کند.
سال گذشته آمازون فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods  را خرید که با  فروش خواروبار ارگانیک مشهور شده بود. حالا فروشگاه‌های Go تصویری از آینده تجارت هیبریدی آمازون و حضور در فضای خرده فروشی آفلاین و آفلاین همزمان ارایه می‌دهد. آینده‌ای که آمازون مایل است از فضای تجارت الکترونیک به سمت خرید دنیای واقعی از رستوران گرفته تا خواروبار فروشی گسترش دهد.

 

فهم اینکه چرا این شرکت به چنین بخشهایی علاقه دارد و شناخت رقبای آن کلید فهم این است که چگونه آینده خرید ما شروع به تغییر کرده است. جف بزوس بنیانگذار آمازون همواره این شرکت را یک فروشگاه ( Everything Store ) فروشنده همه چیز  ترسیم کرده است. اما برای رسیدن به چنین هدفی اول خود آمازون باید به یک شرکت همه کاره تبدیل شود و این شامل رقابت با فروشگاه‌های زنجیره‌ای چون وال‌مارت، تارگت، CVS ، 7-Eleven و حتی صنعت رستوران‌داری هم می‌شود
اگر شما نگاهی به کسب وکار آمازون تا اوایل ماه سپتامبر بیندازید به نظر می‌رسید همه چیز برای جهانگشایی آمازون فراهم بود. این شرکت به عنوان دومین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکا – بعد از اپل – معرفی شده بود. در ماه آگوست این شرکت حتی در رویداد الکسا خود از مجموعه‌ای از محصولات خانگی رونمایی کرده بود که خط مشی جدیدی برای آن محسوب می‌شد.

فروشگاه آمازون گو

به نظر می‌رسید آمازون بدون خطا به سمت اهداف خود در آینده پیش می‌رفت اما در ماه اکتبر این وضعیت کمی به هم ریخت. آمارهای مالی فصل چهارم که منتشر شد نشان داد رشد آمازون در سرویس‌های پرایم و کلاد AWS در مناطق کلیدی مثل آمریکای شمالی کند شده است. همین باعث شد که از ماه سپتامبر تاکنون آمازون چیزی حدود ۲۰ درصد از ارزش بازارش را از دست بدهد و این برای شخص جف بزوس به معنای کم شدن ۲۰ میلیارد دلار از ثروتش بود.

تغییر مسیر به خرده فروشی آفلاین حالا مهمتر هر چیز دیگری برای این شرکت است و حالا واضح‌تر شده که تاخیر این موضوع چقدر ممکن است به ضرر شرکتی تمام شود که تقریبا بیش از نیمی از بازار  تجارت الکترونیکی، بازار رو به رشد سریع کلاد و تبلیغات آنلاین را در اختیار دارد و یکی از بازیگران قدرتمند صنعت تکنولوژی به حساب می‌آید. اما بر اساس جدیدترین آمارها تجارت الکترونیکی تنها ۱۰ درصد از بازار ۵ تریلیون دلاری خرده فروشی آمریکا را در برمی‌گیرد. برای بخش‌هایی مثل خواروبار فروشی که یک بازار ۸۰۰ میلیارد دلاری است نیز تنها ۲ درصد آن سهم آنلاین است.
راه حل آمازون برای فروش بیشتر محصولات به کاربران و قانع کردن سهامداران به حفظ سهامشان برای آینده شرکت پیدا راه‌های جدیدی بریا فروش است. این به معنای حرکت به سمت بازار آفلاین و جهان واقعی است. جایی که مردم پولشان را روی غذا، نوشیدنی، خواروبار و لوازم خانه صرف می‌کنند.
آمازون در حال حاضر مسیرهایی برای تغییر رفتار مشتری از آفلاین به آنلاین دارد. سرویس Prime Now این شرکت خدماتی مثل تحویل کالا در روز خرید ارایه می‌دهد. سرویس Amazon Fresh و Amazon Restaurants تلاش می‌کنند سهمی از بازار خواروبار و سفارش غذا کسب کنند. استراتژی آمازون قانع کردن مردم به خرید دستمال توالت تا کره بادام زمینی به صورت آآنلاین است. سرویسی مثل  Dash Buttons به مشتریان کمک می‌کند با فشاردادن یک دگمه محصولاتی مثل مایع یا پودر لباسشویی دریافت کنند بدون آنکه تماس تلفنی بگیرند.

آما مشکل آمازون این نیست که نگران این باشد یک شرکت دیگر ممکن است بازار آنلاین را از دست آن خارج کند، رفتار مشتریان نشان میدهد که برخی از محصولات و خریدهایش را – حداقل فعلا – به صورت آنلاین راحت‌تر تهیه می‌کند. به خواروبارفروی، ساندویچ فروشی و نوشیدنی نگاه کنید که به راحتی مشتری خرید می‌کند و یا فروشگاه‌های CVS ، 7-Eleven یا حتی کافه‌های محلی. آمازون به طور مجازی در این بازارها وجود ندارد.

مرتبط: جف بزوس به روایت جف بزوس
بزرگترین رقیب آمازون در این عرصه وال‌مارت است که بیش از نیمی از ۵۰۰ میلیارد درآمد سالانه‌اش از فروش در بخش خواروبارفروشی است. بالاتر از این وال‌مارت در حدود ۹۰ درصد از خاک آمریکا حداقل یک فروشگاه در هر ۱۰ مایل دارد. بر اساس آمارهای شرکت NPD  در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۹۵ درصد از آمریکا‌یی‌ها از وال‌مارت خرید کردند در حالی که ۴۶ درصد مردم این کشور در آن سال چیزی از آمازون خریدند. در حال حاضر بزرگترین ترس آمازون این است که وال‌مارت خودش را به آمازون تبدیل کند قبل از آنکه آمازون خودش را به وال مارت تبدیل کند! وال مارت با خریدjet.com  در سال ۲۰۱۶ و مشارکت با شرکتهای تکنولوژی مختلف طی ۱۲ ماه گذشته اشتیاق زیادی به تبدیل شدن به یک خرده فروش هیبریدی از خود نشان داده است.

آمازون گو فروشگاه بدون صندوق آمازون

به نظر می‌رسد مشتریان ترجیح می‌دهند محصولاتی که به راحتی به آن دسترسی دارند و یا در لحظه به آن نیاز دارند را به صورت فیزیکی خریداری کنند و دوست ندارند برای این محصولات ۴۸ ساعت منتظر بمانند. احتمالا تا زمانی که آمازون سرویس Prime Now یا تحویل با پهپاد را به سراسر آمریکا توسعه دهد ( که به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها عملی شود)  این رفتار ادامه پیدا خواهد کرد.

مجموعه همه این بحث‌ها نشان می‌دهد چرا آینده آمازون چیزی بیش از تجارت الکترونیک است. آمازون به فروشگاه‌های فیزیکی در تعداد بالا نیاز دارد. Whole Foods و خرید آن کمک بزرگی به این موضوع است اما Whole Foods از محبوب‌ترین خواروبارفروشی آمریکا فاصله زیادی دارد و به وال‌مارت نزدیک هم نشده است.
بلومبرگ در ماه سپتامبر اعلام کرده بود که آمازون تا سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۳۰۰۰ Go stores ( فروشگاه‌های بدون صندوق ) در سراسر آمریکا راه‌اندازی می‌کند. با این کار آمازون به یک بازیگر اصلی در حوزه رستوران و خواروبار فروشی تبدیل می‌شود. هر Go store برای یک بازار خاص طراحی شده و مجموعه‌ای از آیتم‌های مختلف در آن ارایه می‌شود. با این مدل فروش ساندویچ، سالاد و خواروبار با تعداد کم به یک تجارت پول ساز تبدیل می‌شود.
آمازون اما در حال حاضر شش فروشگاه Go راه‌اندازی کرده است. این شرکت راه طولانی در پیش دارد تا جاه‌طلبی خرده فروشی آفلاین آن به طور کامل و به شکل گسترده توسط مردم درک شود. البته هنوز هم پرسش‌هایی درباره آینده Whole Foods یا کتابفروشی‌های این شرکت در این مسیر هم وجود دارد. در جناح مقابل وال‌مارت بیکار ننشسته است. شرکت Sam’s Club وابسته به وال‌مارت اعلام کرده که نخستین فروشگاه‌ بدون صندوق مشابه Go Stores را در تگزاس راه‌اندازی می‌کند.
به نظر می‌رسد آینده آمازون به پیدا کردن راه‌های خلاقانه برای ارایه راحت‌تر محصولات به مشتریان است ولو این راحتی به قیمت یک فروشگاه کوچک در گوشه خیابان یا به شکل یک خواروبارفروشی محلی و داروخانه باشد. آن چیزی که از آمازون امپراطوری ساخت همین راحتی ( خرید ) بود. حالا ماموریت آمازون این است که این راحتی را در ساختاری دیگر ارایه کند که محصولاتی که نه برای دو روز بعد بلکه برای همین لحظه به راحتی خریداری شوند.

منبع: د ورج

مرتبط:

وال مارت فلیپ کارت هند را خرید 

– چرا سوپرمارکت جدید آمازون فقط ۳ کارمند دارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا