تکنولوژی

تهدید اتحادیه کسب وکارهای مجازی توسط سازمان نظام صنفی

تنها یک روز پس از آنکه دو استارت آپ بزرگ کشور در محل اتحادیه کسب وکارهای مجازی مشترکا خواستار لغو لایحه دولت شدند سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با صدور اطلاعیه‌ای به اتحادیه کسب وکارهای مجازی هشدار داد که ارسال اخطاریه به یک شرکت عضو این سازمان را برنمی‌تابد. 

سازمان نظام صنفی به اتحادیه کسب وکارهای مجازی اخطار داده که از ارسال نامه تهدید به عدم عضویت به اعضای عضو این سازمان خودداری کند. این سازمان این اقدام اتحادیه ( ارسال نامه به شرکتهای عضو نشده  تعیین ضرب العجل ) را  اغتشاش در فضای کسب و کار نامیده است. سازمان نظام صنفی همچنین  تصویری از نامه اتحادیه را به شرکتی که نام آن پاک شده را منتشر کرده است. تاریخ نامه مذکور 7 مردادماه جاری است.

در جلسه مطبوعاتی روز گذشته نام شرکت کارپینو ( که از سوی شهرداری تهران حمایت می‌شود ) نیز مطرح شد که الفت نسب دبیر این شورا اعلام کرد این شرکت برای کسب مجوز از اتحادیه اقدام نکرده است با این حال مشخص نیست اقدام سازمان نظام صنفی حمایت از کارپینو است یا پای شرکت دیگری در میان است.

روز گذشته دو استارت‌آپ بزرگ ایران یعنی اسنپ و تپسی در محل اتحادیه کسب وکارهای مجازی نسبت به سیاست جدید دولت در محدود کردن تاکسی‌های آنلاین اعتراض کرده بودند. 

نامه سازمان نظام صنفی نمونه‌ای از کشمکش قدرت بین نهادهای صنفی متعدد در فضای آنلاین  است. پیش از این بارها فعالان این عرصه نسبت حضور  متولیان متعدد در این عرصه انتقاد کرده بود. موضوعی که یکی از موانع توسعه در این بخش عنوان می‌شود.

سازمان نظام صنفی مخالف اتحادیه استارت‌آپ‌ها

حدود یک سال قبل و همزمان با تشکیل اتحادیه کسب وکارهای اینترتنی ( که از سوی بسیاری از استارت‌آپ‌های مشهور حمایت می‌شد ) مدیران سازمان نظام صنفی مخالفت‌هایی را نسبت به تشکیل این اتحادیه نشان دادند. ناصرعلی سعادت رییس وقت سازمان نظام صنفی معتقد بود هر صنفی که کسب وکار آنها مبتنی بر رایانه است باید مجوز خود را از سازمان نظام صنفی دریافت کند. رضا الفت نسب یکی از بنیانگذاران  اتحادیه در پاسخ گفته بود که بر اساس قانون به محض عرضه یک محصول در بازار فروشنده کسب وکار باید مجوز خود را از اتحادیه دریافت کند. به رغم همه این بحث‌ها و مخالفت نهادهای دیگری چون مجمع اصناف ، اتحادیه کسب وکارهای مجازی با حضور اعضای استارت‌آپ‌های فعال تشکیل شد. 

مرتبط: استارت‌آپ‌ها اتحادیه مستقل می‌خواهند

سازمان نظام صنفی از همان زمان اما علاقه خود را به حضور در فضای استارت‌آپ‌ها بیشتر کرد و این موضوع به خصوص با ایجاد فضا برای استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه الکامپ ( که توسط این سازمان برگزار می‌شود ) نمود بیشتری یافت. 

 

از آرشیو: 

سازمان نظام صنفی مدعی جدید استارت‌آپ‌ها

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا