تکنولوژی

تشخیص دمای بدن توسط سنسور اثر انگشت

بهتر است کم‌کم حسگرهای اثر انگشت را که در پشت بدنه دستگاه یا زیردکمه هوم قرار می‌گیرند فراموش کنیم چرا که نسل جدید اسمارت‌فون‌ها ظاهرا به سنسور اثر انگشت در زیر نمایشگر مجهز می‌شوند که البته قادرند دمای بدن شما را هم اندازی‌گیری کنند. البته فقط محض اینکه تشخیص دهند شما انسان هستید و کاربرد پزشکی ندارند.

در مقاله‌ای که سه‌شنبه در مجله «Nature Communication» منتشر شد، یک گروه از محققین کره‌ای اعلام کرده‌اند که نوعی حسگر اثرانگشت انعطاف‌پذیر و شفاف را تولید کرده‌اند که می‌توان از آن برای اندازه‌گیری فشار و دمای بدن انسان استفاده کرد.

این سنسور در اصل به دست دانشمندان مرکز Display-Unist سامسونگ که در موسسه ملی علم و تکنولوژی اولسان کره جنوبی فعالیت می‌کنند ساخته شده است. همانطور که این دانشمندان در گزارش خود تشریح کرده‌اند، اکثر سنسورهایی که در حال حاضر در اسمارت‌فون‌ها به کارگرفته می‌شوند، ساختار فیزیکی مات دارند و باید آنها را در زیر دکمه هوم یا بدنه دستگاه پنهان کرد. با اینکه اپل این مشکل را با جایگزینی سنسور تشخیص چهره سه‌بعدی به جای حسگر اثر انگشت حل کرده اما تولیدکنندگان اسمارت‌فون به‌دنبال این هستند دیوایسی تولید کنند که سنسور اثر انگشت در زیر نمایشگر آن جای گرفته باشد.

طبق گزارش‌های حاصل از تحقیقات این دانشمندان، این سنسور تولید شده که ماهیت شفافی دارد، قادر است با قابلیت‌های تشخیص فشار و دمای بدن انسان در زیر صفحه نمایش اسمارت‌فون‌ها جای بگیرد و از این طریق انگشتی را که روی نمایشگر قرار می‌گیرد تشخیص دهد. ضمنا دقت این حسگر تا حدی بالا خواهد بود که با استانداردهای اف‌بی‌آی کاملا همخوانی خواهد داشت.

البته انتظار نداشته باشید این سنسور تب بدن شما را هم تشخیص دهد! این سنسور برای این تعبیه شده که تشخیص دهد انگشتی که در حال لمس نمایشگر است متعلق به انسان است یا یک روبات.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.