تکنولوژی

گوگل داپلکس در هنگام مکالمه خود را معرفی می‌کند

بعد از برگزاری کنفرانس برنامه نویسان گوگل، سیستم هوش مصنوعی  گوگل داپلکسDuplex” این شرکت، توجه بسیاری را به خود معطوف کرد. این تکنولوژی سوالات بسیاری در ذهن مردم برانگیخته است: اینکه صدای یک سیستم هوش مصنوعی تا به این اندازه شبیه صدای انسان است، منطقی و اخلاقی است؟

طی دموی پخش شده در کنفرانس برنامه نویسان گوگل، سیستم هوش مصنوعی Duplex گوگل، تماس تلفنی برقرار می‌کند تا برای صاحب خود وقت آرایشگاه بگیرد اما طرف مقابل خط حتی متوجه نمی‌شود که در حال گفتگو با یک سیستم رایانه‌ایست. این نمایش سوالات زیادی در ذهن بینندگان و طرفداران این برند ایجاد کرد. آیا راهی وجود دارد که به افراد هشدار داده شود در حال صحبت با یک کامپیوتر هستند؟ حساسیت این موضوع گوگل را مجاب کرد که یک بیانیه منتشر کرده و در این باره توضیحی دهد.

بیانیه گوگل در این‌باره به شرح زیر است:« ما متوجه حساسیت موضوع دستیار هوشمند گوگل داپلکس و سوالات پیش آمده پیرامون این تکنولوژی هستیم. ما از ابتدا اعلام کردیم، شفافیت در این نوع تکنولوژی اهمیت فراوانی دارد. لازم است اشاره کنیم که این تکنولوژی به سیستمی مجهز خواهد بود که قبل از برقراری ارتباط با انسان‌ها، بدون شک خود را به عنوان یک کامپیوتر هوشمند معرفی خواهد کرد. دمویی که در کنفرانس I/O پخش شد، تنها نمونه اولیه این سیستم بوده و جای توسعه زیادی دارد.»

مدیرعامل گوگل، ساندار پیچای در پُستی در وبلاگ خود به اهمیت حفظ مسائل اخلاقی پیرامون توسعه محصولاتی مانند سیستم داپلکس که در این کنفرانس معرفی شده، تایید کرد:« واضح است که پیشرفت تکنولوژی تاثیر چشم گیری بر کیفیت زندگی انسان‌ها دارد اما ما نسبت به این نوع ساخته دست بشر، مسئولیم. سوالات زیادی در مورد تاثیر تکنولوژی و نقش آن در زندگی ما انسان‌ها وجود دارد که باید پاسخ واضحی داشته باشد.»

وی در ادامه پُست خود گفت:« ما به خوبی آگاهیم که مسیر پیش رویمان باید به خوبی و با دقت کامل رهبری شود و در این باره مسئولیت زیادی حس می‌کنیم.»

به علاوه تعدادی از کارمندان گوگل در گزارشی به Business Insiders اعلام کردند که نرم افزار این سیستم فعلا در حال توسعه است و نسخه پایانی آن ممکن است به شدت دموی پخش شده، واقع گرایانه نباشد.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا