تکنولوژی

بحران در WPP بزرگترین شرکت تبلیغاتی جهان

بزرگترین گروه تبلیغاتی جهان به نام WPP که مارتین سورل مدیرعامل این شرکت استعفا کرده است.

این استعفا به دنبال تحقیقاتی درباره استفاده بد از منابع مالی این شرکت اتفاق می‌افتد. 

مارتین سورل 73 ساله برای سالها یکی از عالیرتبه‌ترین اشخاص در صنعت تبلیغات به شمار آمده است. او در حالی این شرکت را ترک می‌کند که سال گذشته Maurice Levy مدیرعامل شرکت رقیب Publicis نیز استعفا کرده بود. 

نمودار ارزش شرکت WPP 

 

بیش از یک دهه است که مارتین سورل با اظهارنظرهای خاص شرکتهای تکنولوژی را به دلیل حضور در صنعت تبلیغات مورد انتقاد قرار میدهد. او زمانی گوگل را frenemy خطاب می‌کرد ترکیبی ابداعی از دوست (Friend) و دشمن .( Enemy)  

سورل از سال 1986 میدرعامل شرکت WPP بود او با تصمیم‌های متحورانه‌ و خرید شرکتها و تغییر سیاست‌های شرکت به سمت تبلیغات مدرن این شرکت را به قله صنعت تبلیغات رساند شرکتی که هم اکنون بیش از 200 هزار نفر کارمند در سراسر جهان دارد. 

اما امروزه تغییراتی که غول‌های تکنولوژی در فضای تبلیغات به وجود آورده‌اند آینده این صنعت را با بحران روبه روکرده است. سهام شرکت WPP طی 12 ماه گذشته حدود 30 درصد کاهش یافته و تعداد مشترکان آن نیز 5.4 درصد ریزش داشته است.

سورل درباره عملکرد مالی ضعیف سال گذشته گفت که این شرکت به دلیل کاهش مشتریان تقریبا واژگون شده بود. شرکت Procter & Gamble یکی از مشتریان بزرگ WPP از آن جمله مشتریانی بود که همکاری‌اش را قطع کرد. به جز این‌ها وضعیت  شرکتهای مشاوره و رسانه‌ها نیز بر این بحران افزود. 

نمودار عملکرد مالی شرکت WPP

 

بر اساس تحقیقات eMarketer  تنها طی امسال گوگل و فیس‌بوک 56.8 درصد از  بازار تبلیغات دیجیتالی در آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند. با این حال حتی شرکتی چون WPP نیز خود یک مشتری برای شرکتهای تکنولوژی بوده است چنانکه به گفته سورل تنها طی یک سال این شرکت 5 میلیارد دلار روی گوگل و 2 میلیارد دلار روی گوگل تبلیغات انجام داده است. 

تغییر به سمت فرآیندهای خودکار درج تبلیغات – در شرکتهای تکنولوژی –  جا را برای شرکتهایی چون WPP بسیار تنگ کرده است.  

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا