ارز رمزتکنولوژی

با ارزهای رمزپایه جدید آشنا شوید

ارزهای رمز پایه و یا ارز رمز مانند بیتکوین  در چند سال اخیر در بازار کشورهای مختلف توسعه و نفوذ پیدا کرده‌اند، تا جایی که حتی در بعضی مناطق در مبادلات مالی و اعتباری هم به کار برده می‌شوند. با این اوصاف است که چشم‌انداز رونق بازار ارزهای دیجیتالی و ورود بازیگران جدید به این عرصه چندان هم دور از انتظار نیست. در این میان گویا شرکت‌های تکنولوژی به خاطر ماهیت به‌روز و سازگار با دنیای مجازی‌شان، آمادگی و تمایل بیشتری برای ورود به بازار ارزهای رمزپایه دارند. درست به همین دلیل هم هست که این روزها خبرهای مختلفی درباره تلاش شرکت‌های تکنولوژی برای ورود به بازار ارزهای رمزپایه یا دست‌کم تلاش آنها برای هماهنگی با این روند رو به رشد، منتشر می‌شود.

ارزهای رمزپایه جدید در راهند

تکنولوژی بلاک‌چین که اطلاعات را در یک دفتر دیجیتالی ثبت می‌کند، به‌عنوان راهی برای تحول صنعت دیجیتال از خدمات مالی گرفته تا بهداشت و درمان شناخته می‌شود. با این حال بسیاری از شرکت‌هایی که وارد این عرصه شده‌اند، ارز رمزپایه خودشان را معرفی کرده یا کلمه بلاک‌چین را به نام‌شان اضافه کرده‌اند و اغلب شاهد جهش قیمت سهام خودشان در بازار بورس هم بوده‌اند. شرکت‌هایی که وارد بازار ارزهای رمزپایه می‌شوند، در واقع تلاش می‌کنند که با موفقیت ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین همراه شوند و اغلب ارز رمزپایه خود را معرفی می‌کنند، روندی که به ارائه اولیه ارز رمزپایه یا ICO (مخفف عبارت Initial Coin Offering که اتفاقی شبیه به IPO یا ارائه اولیه سهام است) منجر می‌شود.

 ارز رمزپایه آتاری و تحول صنعت بازی

یکی از قدیمی‌ترین بازیگران صنعت گیمینگ به تازگی از ورود خود به دنیای ارزهای رمزپایه خبر داده است. حالا آتاری آخرین شرکتی است که به دنیای ارزهای رمزپایه روی آورده و پول دیجیتالی خودش را معرفی کرده است تا جان دوباره‌ای به این شرکت قدیمی ببخشد. آتاری سازنده بعضی از محبوب‌ترین کنسول‌های بازی دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، حالا قرار است به زودی ارز رمزپایه‌‌اش را با نام «آتاری توکن (Atari Token)» معرفی کند. این شرکت فرانسوی که مدت‌هاست از دنیای بازی‌های ویدئویی محو شده و در سال ۲۰۱۳ اعلام ورشکستگی کرده بود، حالا به فهرست شرکت‌های رو به رشدی پیوسته است که بر موج خروشان تکنولوژی بلاک‌چین سوار شده‌اند. به این ترتیب است که بلافاصله بعد از معرفی ارز رمزپایه آتاری در آخر هفته گذشته، قیمت سهام این شرکت تا بیش از ۶۰ درصد رشد کرد.

آتاری که زمانی با بازی‌هایی مانند Pong، Pac-Man و Space Invaders شناخته می‌شد، همزمان با ورود به عرصه ارزهای رمزپایه، در حال کار روی یک پلت‌فرم سرگرمی مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین و همچنین یک وب‌سایت شرط‌بندی آنلاین است که ارز رمزپایه این شرکت در آن پذیرفته می‌شود. «فردریک چسنیس» مدیرعامل آتاری در این مورد گفته است: «تکنولوژی بلاک‌چین به زودی جایگاه بسیار مهمی در دنیا ایجاد خواهد کرد که تغییرات اساسی در اکوسیستم اقتصادی فعلی به وجود می‌آورد و این تحولات به خصوص در صنعت بازی‌های ویدئویی و تراکنش‌های مالی چشمگیرتر خواهند بود. هدف ما این است که با ریسک مالی کمتر، جایگاهی استراتژیک در این بازار به‌دست بیاوریم تا بتوانیم بهترین ارزش را با توجه به اعتبار و میزان دارایی‌هایمان برای برند آتاری ایجاد کنیم.» شرکت آتاری در ماه ژوئن سال گذشته تایید کرد که بعد از ۲۰ سال در حال کار روی یک کنسول بازی جدید است. پروژه «آتاری باکس» به گیمرها اجازه می‌دهد تا گروهی از بازی‌های کلاسیک آتاری را بازی کنند، اما این پروژه از همان زمان به شکلی نامحدود به تعویق افتاده است.

 کداک کوین برای عکاسان

آتاری اما تنها شرکتی نیست که تلاش می‌کند با ورود به عرصه ارزهای رمزپایه، شکوه و جایگاه گذشته خودش را بازیابد. حالا شرکت قدیمی و شناخته شده سازنده دوربین‌های عکاسی کداک (Kodak) هم که درست مانند آتاری اعلام ورشکستگی کرده بود، وارد بازار ارزهای رمزپایه شده و قرار است ارز مجازی خود را معرفی کند. به این ترتیب ارز رمزپایه «کداک کوین (KodakCoin)» برای عکاسان عرضه می‌شود. به محض انتشار خبر معرفی ارز رمزپایه شرکت کداک، سهام این شرکت رشد ۶۰ درصدی کرد. ارز رمزپایه کداک روی پلت‌فرم مدیریت مجازی این شرکت به نام KodakOne که مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین است، کار می‌کند. این پلت‌فرم ظاهرا یک دفتر دیجیتالی برای حفظ مالکیت معنوی و حقوق عکاسانی است که می‌توانند از آن برای ثبت و ایجاد گواهی جدید حتی برای آثار قدیمی‌شان هم استفاده کنند. هم ارز رمزپایه کداک و هم پلت‌فرم KodakOne قرار است به عکاسان و آژانس‌های عکس قدرت کنترل بیشتری روی آثار و مدیریت حقوق معنوی‌شان را بدهند. این به معنای آن است که ارز رمزپایه کداک اکوسیستم اقتصادی جدیدی را برای عکاسان ایجاد می‌کند تا در آن به دریافت هزینه استفاده و فروش آثارشان روی یک پلت‌فرم امن بپردازند.

«جف کلارک» مدیر عامل شرکت کداک در این مورد گفته است: «برای بسیاری از فعالان صنعت تکنولوژی، بلاک‌چین و ارز رمزپایه کلمات شعار گونه و داغی هستند، اما این کلمات برای عکاسان که سال‌هاست درگیری‌های جدی برای حمایت و کنترل شیوه استفاده از آثارشان دارند، کلیدهای حل مشکل هستند.» این اتفاق در دنیای عکاسی دیجیتالی می‌تواند تحولی بزرگ و مهم باشد و باید دید چه تاثیری در روند فروش آثار عکساسان و شیوه استفاده از آنها خواهد گذاشت.

 ارز رمزپایه پیام‌رسان‌های محبوب

روند ورود شرکت‌های تکنولوژی به بازار ارزهای رمزپایه حتی پیام‌رسان‌های محبوب و پرطرفدار را هم همراه کرده است. در این میان شاید معرفی ارز رمزپایه تلگرام با نام «گرام» خبرسازتر از بقیه بود. در واقع تلگرام با تکیه بر محبوبیتی که در سال‌های اخیر به‌دست آورده است، برنامه‌های تازه‌ای برای درآمدزایی دارد. این شرکت تصمیم دارد در مجموع معادل ۲/  ۱ میلیارد دلار از ارز رمزپایه خودش را در اولین مرحله عرضه کند. این میزان با پیش فروش ۶۰۰ میلیون دلاری برای سرمایه‌گذاران سنتی و حلقه اول مدیران این شرکت، آغاز خواهد شد. اولین مرحله در فاصله ماه‌های ژانویه تا پایان فوریه با دعوت از شرکت‌کنندگان خاص انجام شده است و سپس این شرکت در ماه مارس عرضه عمومی ارز رمزپایه خودش را آن هم بدون هیچ سقف مشخصی انجام می‌دهد. با این اوصاف انتظار می‌رود در عرضه عمومی دست‌کم ۶۰۰ میلیون دلار برای خرید ارز رمزپایه این پیام‌رسان محبوب هزینه شود تا به این ترتیب به راحتی رکورد ۲۵۷ میلیون دلاری ارز رقیب Filecoin را که به تازگی عرضه شده بود، پشت سر بگذارد.

مرتبط : علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران مشهور به پول مجازی تلگرام

این در حالی است که حالا تلگرام اعلام کرده است در اولین مرحله از عرضه ارز رمزپایه خودش، ۲۵۰ میلیون دلار بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی به‌دست آورده است تا در نهایت عرضه اولیه ارز رمزپایه گرام رکورد ۸۵۰میلیون دلار را به ثبت برساند.  تلگرام ارز رمزپایه گرام را در پلت‌فرمی مبتنی بر نسخه بهبود یافته تکنولوژی بلاک‌چین به نام «شبکه بازتلگرام (Telegram Open Network)‌» ارائه می‌کند. این پلت‌فرم که در واقع نسل سوم تکنولوژی بلاک‌چین است، امکاناتی را برای کاربران فراهم می‌کند تا انتقالات مالی را تحت تاثیر قرار دهد و امکان اجرای تراکنش‌های مالی را در داخل اپلیکیشن ارائه کند. محصولی که به‌عنوان ارز رمزپایه از پلت‌فرم مبتنی بر بلاک‌چین جدید این شرکت یعنی TON ارائه می‌شود، همان گرام بوده و قرار است به‌صورت گسترده با چند اپلیکیشن پیام‌رسان محبوب و پرطرفدار هم یکپارچه‌سازی شود. کیف پول‌های سبک ویژه‌ای هم برای این ارز ارائه می‌شوند که در واقع کاربران را از الزام دانلود بلا‌ک‌چین‌های پیچیده، متراکم و سنگین بی‌نیاز می‌کنند.

شنیده می‌شود کیف پول دیجیتالی تلگرام هم از فصل چهارم سال جاری میلادی راه‌اندازی خواهد شد و تمام قابلیت‌های آن از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی در دسترسی کامل کاربران این پیام‌رسان قرار خواهند گرفت. با این اوصاف پلت‌فرم بلاک‌چینی تلگرام بسیار قدرتمندتر و بهتر از راهکارهای فعلی ارزهای رمزپایه دیگر مانند بیت‌کوین واتریوم است. این در حالی است که گزارش‌های اخیر بلومبرگ نشان می‌دهد که شرکت ژاپنی ارائه‌دهنده سرویس پیام‌رسان محبوب Line هم قرار است به تکنولوژی بلاک‌چین و عرضه ارز رمزپایه خودش روی بیاورد. این پیام‌رسان که تا پیش از اوج گرفتن تلگرام، یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین پیام‌رسان‌ها به خصوص در کشورهای در حال توسعه بود، حالا تصمیم دارد با ورود به عرصه ارزهای رمزپایه یک بار دیگر به روزهای موفقیتش بازگردد.

این شرکت قبلا سرویس پرداخت موبایلی Line Pay را ارائه کرده بود که یکی از اصلی‌ترین امکاناتش ارز رمزپایه است که در بازی‌های ویدئویی اجتماعی یا برای خرید محتوا روی پلت‌فرمش مانند انواع استیکر مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالا مدیران لاین در حال مذاکره با شرکای تجاری خودشان هستند تا بتوانند ارز رمزپایه اختصاصی این پیام‌رسان معرفی کنند. این پیام‌سان در ماه جولای سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که ۲۱۸ میلیون کاربر ماهانه دارد؛ اما این تعداد تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ به ۲۰۳ میلیون کاربر ماهانه کاهش پیدا کرد.

مرتبط :

ارز دیجیتالی تلگرام

منبع : دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا