تکنولوژی

اپ‌استور پردرآمد‌تر از مک‌دونالد!

اوایل ماه جاری، اپل آمار مربوط به اپ استور را منتشر کرد که نشان می‌دهد این سرویس چه رشد بالایی دارد. اپل اعلام کرد که در طی سال 2017، به برنامه نویسان مبلغ 26.5 میلیارد دلار دستمزد پرداخت کرده است که این رقم در سال گذشته 20.3 میلیارد دلار بوده است. اپل در مجموع بعد از راه اندازی اپل استور در سال 2008، بیش از 86 میلیارد دلار به برنامه نویسان دستمزد پرداخت کرده است. این ارقام ثابت می‌کند که اپ استور اپل در طی نه و نیم سال گذشته درآمدی حدود 122.8 میلیارد دلار داشته است.

ارقام اشاره شده در بالا، تاثیر زیادی به روی اقتصاد داشته‌اند و آنقدر رقم‌های عظیمی هستند که شاید نتوان به سادگی آن را درک کرد. به همین دلیل، یک تحلیل‌گر آمریکایی به نام Horace Dediu ، برای شفاف سازی ارقام اعلام شده و تفهیم میزان تاثیر گذاری اپ استور، مثال‌های جدیدی را ارائه کرد است.

Dediu  مدعیست که دستمزد پرداختی اپل به برنامه نویسان بیش از کل درآمد فروشگاه‌های زنجیره‌ای مک دونالد در سال 2016 بوده است. وی همچنین ادعا کرده است که کسب و کار اپ استور حالا عظیم‌تر از کل صنعت فیلمسازی است.

– وجه پرداختی به برنامه نویسان بیشتر از 25 میلیارد دلار در سال است که بیشتر از درآمد کل شعبات فروشگا‌ه‌های مک دونالد در سال 2016 است.

– در طول امسال کاربران سیستم عامل آی‌اواس مبلغی حدود 100 میلیون دلار در روز برای خرید برنامه‌های مختلف هزینه می‌کنند. این مبلغ، درآمد کل سالیانه گوگل از تبلیغات در سال 2012 بوده است.

– مبالغ هزینه شده در اپ استور با سرعت بسیار زیادی در حال افزایش است و از سال 2011 تا کنون، به بیش از 5میلیارد دلار در سال رسیده است.

علاوه بر درآمدی که اپل از راه برنامه‌ها یا Apps کسب کرده و مبالغی که به برنامه نویسان اختصاص یافتهDediu  تاکید می‌کند تاثیری که شرکت اپل به روی صنعت موبایل گذاشته است، حتی از این هم بزرگ‌تر است. بسیاری از برنامه‌های روی اپ استور  به عنوان “front-ends to complex services شناخته می‌شوند که از چندین راه از طریق آنان کسب درآمد می‌شود، برنامه‌هایی مانند نت فلیکس، AirBnB، یوتیوب و اینستاگرام، همگی نوعی نهاد اقتصادی به نام اپ استور را تشکیل داده‌اند که به صورت کاملا قانونی، درآمد زایی هنگفت می‌کند.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا