تکنولوژی

تاخیر چشمگیر در عرضه محصولات اپل

از ایرپاد گرفته تا هوم‌پاد، اپل در سال‌های اخیر چندین تاخیر غیرقابل توضیح در ارائه محصولاتش داشته است. اپل از گذشته تا الان زمانی که محصولات را آماده‌ی ارسال داشت اقدام به رونمایی از آن‌ها می‌کرد، شیوه‌ای که این کمپانی را از تاخیرهای آزاردهنده و اعصاب خوردکن که معمولا مشتری را به شدت ناامید می‌کنند، در امان نگه داشته‌است.

وقتی با دقت بیشتری این مشکل را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که تاخیر در ارائه محصولات، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک عادت برای این شرکت است. از ابتدای دوره‌ی کار تیم کوک به عنوان مدیر عامل، این تاخیرها رشد چشم‌گیری داشته‌اند.

از میان بیش از هفتاد محصول جدید و به روز که در زمان کار آقای کوک ارائه شده‌اند، 5 محصول از زمان معرفی تا ارسال آن‌ها تاخیری حدود سه ماه و یا بیشتر و 9 محصول  تاخیری بین یک تا سه ماه را متحمل شده‌اند. در زمان کار جابز هم همین تعداد محصول ارائه شد اما فقط یک محصول تاخیری بیش از سه ماه و هفت محصول تاخیری بین یک تا سه ماه بعد از معرفی اولیه داشته است.

بعضی از تاخیرهای محصولات اپل را می‌توان نادیده گرفت، مثل تاخیر به نسب کم ایرپادهای اپل اما از بعضی از آنها نمی‌توان به سادگی رد شد. برای مثال هوم‌پادها را در نظر بگیرید، طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه قرار بود این محصول در دسامبر ۲۰۱۷ به بازار بیاید که تا اوایل سال ۲۰۱۸ به تاخیر افتاد. اپل فصل شلوغ خرید‌های کریسمس را از دست داد و در نتیجه در  بازار اسپیکرهای هوشمند جای خودش  را به محصولات جدیدی مثل گوگل و آمازون داد. و حتی هنوز هم این محصول وارد بازار نشده است!

این مطلب را هم بخوانید: هوم پاد اپل

با وجود همه‌ی این‌ها نباید تاخیر محصولات اپل را خیلی جدی گرت، از حق نگذریم اصلی‌ترین محصول اپل یعنی همان آیفون هر سال سر وقت ارسال می‌شود. با اینکه آیفون 10 به جای اینکه همراه آیفون ۸ عرضه شود در ماه نوامبر عرضه شد، باز هم اپل خیلی سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها کار ساخت این مدل را به پایان رساند.

هم‌چنین این نکته قابل توجه است که محصولاتی که در زمان مدیریت تیم کوک به بازار عرضه شده‌اند، در مقایسه با زمان مدیریت استیو جابز گران‌تر هستند و دامنه کاربران اپل امروز از هر زمان دیگری گسترده‌تر شده است. امیدواریم در آینده اپل مشکل تاخیرات محصولاتش را حل کند و یا حتی ساده‌تر از این، از اعلام تاریخ ارسال محصولات پیش‌تر از زمان معمول خودداری کند!

منبع : آی‌تی‌ایرام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.