تکنولوژی

فیس آیدی آیفون 10 دوباره فریب خورد

فریب دادن سیستم تشخیص چهره آیفون 10 یا همان «فیس‌آیدی» هیچگاه کار ساده‌ای نیست اما نتایج تحقیقات یک گروه از محققان فعال در زمینه امنیت اسمارت‌فون‌ها نشان می‌دهد این کار غیرممکن هم نیست.

گروه محققین ویتنامی که در گذشته با استفاده از یک ماسک ساختگی موفق شدند فیس‌آیدی آیفون را فریب دهند اینبار موفق شده‌اند با استفاده از یک ماسک ساده جدید  با استفاده از تصاویر چهره افراد این سیستم را دوباره فریب دهند.

اپل بارها اشاره کرده که سیستم تشخیص چهره آیفون بسیار پیشرفته است با این حال ممکن است گاهی اوقات توسط دوقلوها فریب بخور.د اما در کل و از نظر امنیتی از دیگر سیستم‌ها قدرتمندتر و دقیق‌تر عمل می‌کند و امکان فریب دادن آن توسط ابزارهای ساده امکان‌پذیر نیست. با این وجود محققین گروه Bkav قصد دارند این ادعای اپل را به‌طور کامل نقض کنند.

همانطور که در ویدیوی پایین هم مشاهده می‌کنید، این گروه با استفاده از مواد ارزان قیمت و ساده، موفق به فریب سیستم تشخیص چهره آیفون 10 شده‌اند.

در این آزمایش جدید گروه Bkav از یک ماسک چهر 3 بعدی که از پودر سنگ ساخته شده، استفاده کرده و چشم‌های به‌کاررفته روی این ماسک هم تصاویر 2 بعدی هستند. این محققین به این نتیجه رسیدند که استفاده از پودر سنگ به جای نوارهای سفید که در ماسک قبلی استفاده شده بود، می‌توانند فیس‌آیدی اپل را با قدرت و سرعت بالاتری فریب دهد. چشم‌های به‌کاررفته در این ماسک هم همان تصاویر 2 بعدی مادون قرمز هستند که فیس‌آیدی اپل هم از همین تکنولوژی برای تشخیص تصاویر صورت استفاده می‌کند. نکته قابل توجه اینکه استفاده از این ابزار توسط افراد عادی هم امکان‌پذیر است.

محققین می‌گویند که با استفاده از این روش به تصاویر دقیق و نزدیک از چهره صاحب آیفون نیازی نخواهد بود و فرد می‌تواند با به‌کارگیری چند دوربین در زوایای مختلف یک اتاق، تصویر صاحب آیفون را از زوایای مختلف ثبت کرده و از طریق یک الگوریتم کامپیوتری ساده، ساختار چهره او را از طریق پرینترهای سه‌بعدی چاپ کند.

حال با توجه به نتایج به دست آمده توسط این محققین، بهتر نیست کاربران آیفون 10 و شرکت اپل کمی نگران باشند؟ یا باید مثل گذشته از کنار این ویدیوها و نتایجشان بی‌تفاوت عبور کنند؟

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.