تکنولوژی

نسل جدید هاردهای فوق سریع اینتل

شرکت اینتل و Micron Technology اخیرا  روی نسل جدیدی از تکنولوژی ذخیره‌سازی اطلاعات کار کرده‌اند. نسل جدید هاردها که 3D XPoint نام دارد، سرعت بسیار زیادی را ارائه می‌دهد. برای درک بهتر این هارد، می‌توان آن را به وسیله‌ای با سرعت مشابه با رم کامپیوتر و گنجایشی برابر با فلش‌ مموری‌ها تشبیه کرد. تفاوت 3D Xpoint و رم کامپیوتر در غیر فرار بودن XPoint است، یعنی در صورت خاموش شدن کامپیوتر یا قطع برق، اطلاعات داخل 3D XPoint پاک نخواهد شد و البته تراکم آن نیز 4 برابر بیشتر از رم کامپیوتر است. در حال حاضر قیمت تکنولوژی استفاده شده در این هارد از هاردهای اس‌اس‌دی بالاتر است اما از نظر عملکرد، بسیار سریع‌تر از اس‌اس‌دی عمل خواهد کرد، علی‌الخصوص هنگام خواندن یا انتقال دیتاهای کوچک که سرعت آن غیر قابل توصیف است.

حال اینتل عرضه‌ی این محصول جدید را با حجم ذخیره سازی آن 375 گیگابایت آغاز کرده است. مدل دقیق آن نیز Intel Optane SSD DC P4800X است که با قیمت 1520 دلار عرضه خواهد شد. در ضمن این هارد جدید با تمامی استانداردهای مرتبط با هارد اس‌اس‌دی هم‌خوانی خواهد داشت.

اینتل تنها به چند سایت امکان بررسی این محصول جدید را داده است و هنوز معلوم نیست چرا تا این حد درباره این تکنولوژی حساسیت به خرج می‌دهد. وبسایت‌های خبری AnandTech و Tom’s Hardware موفق شدند این محصول را بر روی سرورهای شرکت اینتل آزمایش و بررسی کنند اما اجازه تست آن‌ها بر روی کامپیوتر خبرنگاران داده نشد.

پس از بازنگری آزمایشات و بررسی‌های به عمل آمده، هارد 3D XPoint از همه نظر عملکرد شگفت‌انگیزی نشان ‌داد.3D XPoint در زمینه وارد یا خارج کردن داده‌ها، از تمامی هاردهای موجود در بازار سریع‌تر عمل می‌کند. از آنجایی که این هارد فعلا در شرکت‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای همگانی شدن به تغییرات نرم‌افزاری اساسی نیاز خواهد داشت. در نتیجه فعلا خطری بازار هارد و رام‌های امروزی را تهدید نخواهد کرد. ورود یک رقیب جدید به این عرصه، مطمئنا رقابت را بیش از پیش جذاب‌تر خواهد کرد.

منبع : آي تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا