تکنولوژی

کدام سرویس ابری بهتر است ؟

کاربران تازه وارد برای انتخاب یک سرویس ابری ممکن است صرفا به قیمت آن نگاه کنند اما برای تصمیم گیری نهایی، چندین فاکتور مختلف باید مد نظر قرار بگیرد. در ادامه توضیحاتی در باره سه پلت فرم عظیم حوزه تکنولوژی ذخیره سازی ابری ارائه می‌کنیم.

در حال حاضر 3 شرکت بزرگ، نبض بازار ذخیره سازی ابری را در دست دارند: پلت فرم ابری گوگل یا GCP ،  سرویس‌های وب آمازون یا AWS و سرویس Azure  شرکت مایکروسافت. رقابت تنگاتنگ بین رقبای این بازار باعث شده است تا قیمت‌های سرویس‌های ارائه شده پایین بیاید و علاوه براین، قابلیت‌های پیشرفته پردازشی متنوع به مشتریان عرضه شود. همین فاکتورها می‌تواند به کسب و کارهای کوچک و خرده پا کمک کند تا راحت‌تر و سریع‌تر پیشرفت کنند و همچنین شرکت‌های بزرگ تر نیز رشد بالاتری داشته باشند. 

رایانش ابری به تنهایی توانست تغییرات زیادی در صنعت تکنولوژی ایجاد کند. حالا هر شخصی می‌تواند از این طریق وب سایت خود را راه اندازی کند، فایل‌های خود را مدیریت کند و یا کارهایی را انجام دهد که قبلا امکان آن وجود نداشت.

چرا فضای ابری برای تجار بزرگ و کوچک اهمیت دارد؟

رایانش ابری به شرکت‌های بزرگی همچون LiveEdu ، Netflix ، و Sopotify  در حفظ زیرساخت‌ها کمک می‌کند و مسئولان این شرکت‌ها دیگر نگران مسائل فنی مرتبط با فضای ابری نخواهند بود و قادر خواهند بود که تمرکز خود را برای بالابردن عملکرد و بازده شرکت خود صرف کنند. کسب و کارهای کوچک نیز قادر خواهند بود که بیشتر به روی توسعه فعالیت‌های خود تمرکز کنند و نگران مسائل فنی نباشند.

 

پلت فرم ابری گوگل ( GCP : (GCP کار خود را در اکتبر سال 2016 آغاز کرد و تنها بعد از 5 سال فعالیت، توانست جایگاه محکمی در بازار پیدا کند  و سرویس‌های اصلی خود مانند متور جستجوی گوگل و یوتیوب را ارتقا داد. GCP بعدا سرویس‌های خود را گسترش داد و به تمام کاربران این امکان را داد تا میزبانی فضای ابری خود را در اختیر داشته باشند. شرکت گوگل، GCP را مدیریت می‌کند.

وب سرویس های آمازون (  AWS ) یازده سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر یکی از قدیمی‌ترین و کارکشته‌ترین‌های این بازار است. سرویس‌های پردازش AWS ، بسیار گسترده است و قسمت‌های مهمی از حوزه تکنولوژی ابری مانند شبکه‌های تلفن همراه را پوشش می‌دهد. شرکت آمازون مدیریت AWS را به عهده دارد.

Microsoft Azure : آزور، 6 ساله است و تا کنون حضور پر رنگی در بازار داشته است. آژور مجموعه کاملی از سرویس‌های ابری را ارائه می‌دهد و توسط شرکت مایکروسافت اداره می‌شود.

مرتبط :‌سرویس ابری مایکروسافت همگانی می‌شود

جنگ سه رقیب

برای اینکه درک بهتری از تفاوت‌های این سه شرکت برتر در بازار ابری داشته باشیم، با استفاده از پارامترهای مختلف، فعالیت‌های آنها را بررسی می‌کنیم و در آخر چشم اندازی کلی از قابلیت‌های هرکدام از سرویس‌ها عرضه می‌کنیم.

ما در این مقاله، در مورد قیمت‌ها صحبت نخواهیم کرد زیرا قیمت ‌ها نوسان زیادی دارد. صفحه اعلام قیمت هرکدام از سرویس‌ها در ادامه آمده است:

GCP pricing page: https://cloud.google.com/pricing

Microsoft Azure pricing page: https://azure.microsoft.com/en-us/pricing

AWS pricing page: https://aws.amazon.com/ec2/pricing

پردازش

پردازش یا رایانش، قدرت محاسبه اطلاعات است که توسط سرویس ابری مورد نظر عرضه می‌شود. واضح است که هرچه که قدرت محاسبه بالاتر باشد، سرویس عملکرد بهتری دارد. سرویس‌های پر قدرت تر نیز با قیمت‌های بالاتری توسط سه شرکت برتر این حوزه ارائه می‌شوند. از AWS  شروع می‌کنیم. 

AWS قابلیت EC2 را ارائه می‌دهد. EC2 یکی از سرویس های تحت وب است که کاربران اجازه می دهد برنامه ها را روی فضای ابری عمومی سرویس های وب آمازون(AWS) به اجرا در بیاورند. 

GCP نیز قابلیت GCE  را عرضه می‌کند که عملکرد تقریبا مشابهی با EC2  دارد. مایکروسافت آزور هم ویژگی Virtual Machines  و Virtual Machine Scale Set را ارائه می‌دهد. تمام این شرکت‌ها Container های خود را دارند که مدیریت آنها توسط کاربر بسیار ساده است و دسترسی راحت‌تری دارند(منظور از ظرف یا نگهدارنده  Container  ،ساختمان داده‌ای‌ست که دسته‌ای از اطلاعات را در خود نگه می‌دارد.) به عبارتی می‌توانیم بگوییم که این قابلیت در تمام این سه سرویس تقریبا یکسان است و تفاوت اصلی در قیمت ارائه شده توسط هرکدام از شرکت هاست.

ذخیره سازی

ذخیره سازی نیز یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که میزان کارایی یک پلت فرم ابری را مخشص می‌کند. ذخیره‌سازی ابری عملکرد کاملا متفاوتی با حافظه‌های عادی HDD و SSD کامپیوترها دارد. ذخیره سازی ابری با مشکلات سخت‌تری روبروست و باید تضمین کند که هیچ اطلاعاتی در حین انتقال از بین نمی‌رود یا گم نمی‌شود و به همین دلیل شرکت‌های ارائه دهنده ذخیره سازی ابری نیز راه حل‌های هوشمندانه و متنوعی برای این مشکلات عرضه کردند.  از بین سه شرکت اعلام شده، Amazon S3 ( با عرضه سرویس ذخیره سازی ساده) بهترین گزینه را معرفی کرده است. این سرویس فضای عظیم و همچنین پشتیبانی حرفه‌ای در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

البته دو شرکت دیگر نیز سرویس‌های Microsoft Azure Storage و Google Cloud Storage را ارائه می‌دهند که آنها هم به نوبه خود سرویس‌های بی نقصی هستند.درست مانند قدرت پردازش، ذخیره سازی نیز با قیمت‌های مختلف عرضه می‌شود.

مکان ذخیره اطلاعات

هنگامی که زمان اجرای برنامه‌ها می‌رسد، موقعیت جغرافیایی نیز اهمیت پیدا می‌کند. اولا کاربر باید مطمئن شود که برنامه‌ها سریع‌تر و با پیمودن کوتاه ترین مسیر ممکن به پایگاه مشتری می‌رسد. دوما باید سرویسی را انتخاب کند که هزینه کمتری برای وی به همراه دارد. مثلا کشور آمریکا، مکان گران قیمتی برای تعبیه سرورهای ابری است.

مرتبط : تجربه انتقال ۳ پتابایت اطلاعات شرکت Evernote به پلت‌فرم ابری گوگل در ۷۰ روز

مانند موارد ذکر شده، هر سه این شرکت‌ها ، پوشش دهی جهانی دارند و آمازون با دسترسی در 42 منطقه ، رتبه اول را در این زمینه دارد .آزور نیز پوشش دهی بالایی دارد و در 32 منطقه، قابل دسترسی است. GCP  نیز در 33 کشور قابل دسترسی است. لازم به ذکر است که این شرکت‌ها مدام به تعداد مناطق قابل دسترسی سرورهای خود اضافه می‌کنند.

پایگاه های داده

پایگاه داده‌ها یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های سرویس ابری است و پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب سرویس ذخیره سازی ابری مورد نظر خود، قسمت Terms & Conditions هر شرکت را مطالعه کنید تا بدانید که اطلاعات به چه صورتی به روی سرورهای ابری این شرکت‌ها ذخیره می‌شود.

مستندات نیز تقش مهمی در انتخاب پلت فرم ابری دارد و همچنین کاربرد ساده نیز یکی از فاکتنورهایی است که در انتخاب،تاثیر باید مد نظر قرار گیرد.

مقایسه سرویس‌های ابری کار سختی است و این مطلب سعی بر آن داشت تا اطلاعات ابتدایی و لازم را در اختیار کاربران تازه وارد به این حیطه از تکنولوژی قرار دهد. اگر زمانی شخصی بازهم نتواند تصمیم خود را بگیرد و انتخاب کند، می‌تواند یک کارشناس کلاد استخدام کند تا در انتخاب به وی کمک کند. این کارشناسان تمام زیر و بم‌های پلت فرم‌های ابری را می‌شناسند و با بررسی نیازها و احتیاجات کاربر، بهترین گزینه را پیشنهاد می‌دهند.

اگر مطمئن‌ترین و امن‌ترین گزینه ممکن را می‌خواهید، Amazon AWS می‌تواند انتخاب بسیار درستی باشد. اگر از برنامه‌ها و محصولات مایکروسافت بیشتر استفاده می‌کنید، آژور می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.GCP نیز تقریبا در هرکجا کاربرد دارد. قبل از خرید هرکدام از سرویس‌ها، درمورد درصد سازگاری و قابلیت‌های مختلف آن نیز تحقیق  کنید تا انتخابی آگاهانه داشته باشید.

این مطالب را هم درباره کلاد بخوانید : 

برترین شرکتهای کلاد جهان 

نقش رایانش ابری در زندگی کارشناسان آی تی 

رقیب دراپ‌باکس در آستانه رونمایی

ملکه سیلیکون ولی و انقلاب در سرویس‌های ابری گوگل

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.