تکنولوژی

هدست واقعیت مجازی ویژه‌ اینتل در راه است

اینتل که زمانی تنها به علت ساخت تراشه های رایانه ای شهرت داشت حالا در حال توسعه دامنه فعالیت های خود و اجرای یک برنامه کلان جاه طلبانه به منظور حضور گسترده تر در دنیای فناوری است.

به گزارش مهر، اینتل می خواهد در دنیای فناوری های نوظهور نقش جدی تری بر عهده بگیرد و از جمله هدست های واقعیت مجازی خاص خود را طراحی و روانه بازار کند. این هدست ها به طور مستقل و بدون نیاز به سیسم، تلفن همراه یا رایانه عمل خواهند کرد. امری که این هدست ها را از تولیدات شرکت های رقیب متمایز می‌کند.

نمونه اولیه این هدست موسوم به Project Alloy اولین بار در ۱۶ آگوست در همایش توسعه دهندگان اینتل در معرض دید علاقمندان قرار گرفت. هدست مستقل مذکور از قابلیت واقعیت افزوده هم برخوردار است و لذا از طریق آن می توان اشیای مختلفی را به محیط اطراف اضافه کرد، بدون آنکه نیازی به حسگرهای خارجی باشد. به عنوان مثال با استفاده از این هدست می توان وارد یک فروشگاه دیجیتال سه بعدی شد و با دستان خود اشیای دیجیتال را برداشت و در مورد خریدشان تصمیم گرفت.

اینتل برای تحقق این هدف از فناوری تازه حس واقعی یا RealSense بهره گرفته که در  قالب آن از دوربین های متنوعی برای ایجاد درک از عمق صحنه و ردگیری حرکات انسانی مشابه با چشم انسان بهره گرفته می شود.

از سال ۲۰۱۷ توسعه دهندگان و برنامه نویسان می توانند محصولات خاص خود را بر مبنای این پلتفورم طراحی کنند. البته جزئیات این کار هنوز اعلام نشده است.

رقیب جدی اینتل در این زمینه مایکروسافت است که قصد دارد از سال آینده با به روز کردن ویندوز ۱۰ اجرای همزمان برنامه های دوبعدی و سه بعدی را بر روی رایانه های شخصی ممکن کند.

اینتل همچنین پهپاد اختصاصی خود موسوم به Aero Ready To Fly را طراحی کرده که نصب برنامه ها و امکانات متنوعی برای عکسبرداری و حفظ امنیت در آن پیش بینی شده است. در این زمینه Qualcomm  و  NVIDIA هم با اینتل رقابت دارند.

سومین حوزه فعالیت جدید اینتل ساخت خودروهای خودران است که البته در این زمینه بایدو و بی ام و هم با این شرکت همکاری می کنند. فعلا اینتل سیستم هایی را برای این اتومبیل ها طراحی کرده که ناوبری و هدایت خودکار آنها و جلوگیری از تصادم با دیگر خودروها را ممکن می کند.

این شرکت پیش بینی کرده که تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۱۲۰ میلیون خودرو در جهان از قابلیت حرکت خودکار برخوردار خواهند بود. اینتل امیدوار است تا سال ۲۰۲۱ و با همکاری بی ام و و موبایل آی، اولین اتومبیل خودران خود را به بازار بفرستد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا