تکنولوژی

اینتل از بازار تراشه موبایل کنار می‌کشد؟

شرکت اینتل پس از آنکه روزهای اولیه تحول و انقلاب در دنیای گوشی‌های همراه را به واسطه عدم حضور خود در این بازار از دست داد، برای جبران مافات تصمیم به هزینه 10 میلیارد دلاری (در مدت سه سال) گرفت تا شاید بتواند سهمی از بازار دستگاه‌های همراه را بدست آورد. 

با این وجود، به‌نظر می‌رسد سهم اندک این شرکت از بازار گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها باعث شده اینتل عطای حضور در این بازار را به لقایش ببخشد. این در حالی است که مسئولان اینتل در هفته گذشته رسما تایید کردند که چند تراشه را از خط تولید خود حذف کرده‌اند که در این میان نام تمامی تراشه‌های ویژه گوشی‌های هوشمند که در حال حاضر در مرحله طراحی و تولید قرار داشتند نیز به چشم می‌خورد. 

Jan Dawson، تحلیلگر موسسه تحقیقاتی Jackdaw در این خصوص می‌گوید: “باید قبول کرد که اینتل چیزی فراتر از 10 میلیارد دلار در تولید تراشه‌های ویژه دستگاه‌های همراه سرمایه‌گذاری کرده که البته این شرکت را به هیچ هدف و جایگاه مشخصی نرسانده است.”

از آنجایی که پیش از ادغام بخش ویژه گوشی‌های هوشمند، اینتل تنها به مدت دوسال گزارش مالی این بخش را ارائه کرده بود محاسبه مقدار دقیق ضرر و زیان مالی این شرکت، دشوارتر از این‌ها به نظر می‌رسد. در زمان یادشده، بخش ویژه دستگاه‌های همراه این شرکت با ضرر عملیاتی 7.4 میلیارد دلاری روبرو شده بود. بخشی از این ضرر در قالب پرداختی‌های اینتل به دیگر شرکت‌ها (به عنوان عاملی برای ایجاد انگیزه) نمود پیدا می‌کند که قرار بود ضرر شرکت‌های سازنده دستگاه‌های همراه که عنوان می‌کردند استفاده از تراشه‌های اینتل، هزینه‌های جانبی آن‌ها را افزایش می‌دهد را جبران کند. 

اینتل امید داشت تا با اتخاذ این راهکار بتواند پیش از رسیدن تراشه‌ها به مرحله کاهش قیمت، مشتریانی برای خود دست و پا کند. 

با این وجود، تراشه‌های تولیدی اینتل هیچ‌گاه نتوانستند رقیبی جدی برای نمونه‌های محبوب موجود در بازار به حساب آیند و بسیاری معتقدند تصمیم جدید اینتل برای عقب‌نشینی، تصمیمی بسیار منطقی به‌نظر می‌رسد. این در حالی است که بسیاری معتقدند اینتل هیچ‌گاه نباید ورود به این سطح از بازار را تجربه می‌کرد.

تا اواسط سال 2014 میلادی، شرکت اینتل چیزی بیش از یک میلیارد دلار (در هر سه‌ماهه) ضرر ناشی از حضور در بازار دستگاه‌های همراه را تجربه کرده بود. این در حالی است که این غول دنیای تولید تراشه، در حال حاضر در مسیر کاهش 12 هزار نفری نیروهای کاری خود که در زمینه ساخت تراشه فعالیت می‌کنند، قراردارد. 

اگرچه اینتل به هدف خود یعنی فروش 40 میلیون دستگاه تبلت در سال 2014 میلادی رسید اما این تنها بخشی از اهداف این شرکت از حضور در حوزه تولید دستگاه‌های الکترونیکی همراه را تشکیل می‌داد. بازار تبلت‌ها خیلی سریع به اشباع رسید و اینتل هم نتوانست سهم زیادی از بازار گوشی‌های هوشمند به دست آورد. شرکت تایوانی ایسوس نیز به عنوان یکی از مشتریان اصلی اینتل، در سال جاری تصمیم به استفاده از پردازنده‌های تولیدی دیگر شرکت‌های فعال بازار گرفت. 

برخی معتدند اینتل با شریک شدن در ساخت آیفون بعدی شرکت اپل می‌تواند سهمی از بازار را از چنگال رقیب قدرتمند خود کوالکام درآورد. این شرکت همچنین از تصمیم خود در خصوص سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی شبکه‌های 5G به عنوان راهکاری برای بدست آوردن سهم بیشتری از بازار تولید گوشی‌های شرکت اپل خبر داده است. 

پاتریک مورهد تحلیلگر فعال بازار در این خصوص می‌گوید:

” در طول چندسال گذشته بازار دستگاه‌های همراه به گونه‌ای ادغام شده که به نظر می‌رسد تنها کوالکام، هواوی، سامسونگ و اینتل منابع لازم برای پیاده‌سازی کامل شبکه‌های نسل پنجم را در اختیار خواهند داشت.”

با تغییر چشم‌انداز آینده تولید محصولات، اینتل همچنان به تولید تراشه‌های ویژه تبلت‌های هوشمند اقدام خواهد کرد اما تمرکز این شرکت در ادامه راه روی تبلت‌های ویندوزی 2 در یکی که به منظور رقابت در بازار رایانه‌های شخصی به بازار عرضه می‌شوند خواهد بود تا مدل‌های اندرویدی سطح پایین. 

Dawson در این خصوص می‌گوید:

” به‌نظر من این روند نشانه‌ای از تفکر واقع‌گرایانه‌تر و تلاش برای سرمایه‌گذاری در شاخه‌هایی است که احتمال بیشتری برای بازگشت سرمایه وجود دارد. به‌نظر می‌رسد تمرکز اینتل روی تجارت رایانه‌های شخصی بوده و از همین رو فعالیت در زمینه دیتاسنترها و برنامه‌های اینترنت اشیا را نیز در دستورکار قرار داده است. اگرچه فعالیت در حوزه دیتاسنترها در طول چندسال گذشته برای آن‌ها سودآور بوده اما بازار اینترنت اشیا، بسیار محدود است.”

علاوه بر این، دستگاه‌های فعال در حوزه اینترنت اشیا بیشتر تداعی کننده گزینه‌های موجود در بازار دستگاه‌های همراه هستند تا بازار رایانه‌های شخصی و از همین رو مشخص نیست که اینتل در این بازار شانس بیشتری داشته باشد. 

در کنار تمامی سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توسط اینتل به‌منظور موفقیت در حوزه تراشه‌های ویژه تبلت‌ها، اینتل تلاش ویژه‌ای داشته تا تعامل موثری میان اکوسیستم اندروید و تراشه‌های تولیدی خود ایجاد کند تا فرایند طراحی و تولید برای شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های اندرویدی ساده‌تر شود. مدیران اجرایی اینتل نیز تمایل زیادی دارند تا عنوان کنند اینتل، گسترده‌ترین تیم نرم‌افزاری اندروید را در میان شرکت‌های فعال (به جز گوگل) در اختیار دارد. این تلاش‌ها در کنار فعالیت‌های اینتل به‌منظور ایجاد اطمینان خاطر از مطابقت کامل دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل کروم با تراشه‌های تولیدی این شرکت قرار می‌گیرد. 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا