تکنولوژی

مایکروسافت، اپل و انویدیا در صدر لیست با ارزش‌ترین شرکتهای جهان

فردای اقتصاد – دو شرکت انویدیا و آلفابت با تمرکز روی محصولات مرتبط با هوش مصنوعی بیشترین رشد ارزش را در ابتدای بهار امسال نشان دادند.

ارزش شرکت انویدیا که طی یکسال اخیر به شکل غافلگیرکننده‌ای افزایش داشته در فروردین ماه  ۱۴۰۳ به ۲.۲۵ تریلیون دلار رسید که ۱۴ درصد نسبت به ماه گذشته رشد نشان می‌دهد.

انویدیا اواسط اسفندماه ۱۴۰۲ توانسته بود از نظر ارزش بر غول نفتی آرامکو پیشی بگیرد و آلفابت نیز با رشد ۹ درصدی به ارزش ۱.۸ تریلیون دلاری رسید.

ارزش سهام انویدیا در طول سال گذشته رشد قابل توجهی نشان داده و دلیل اصلی آن تولید تراشه‌هایی توسط این شرکت است که برای ساخت ابزارهای هوش مصنوعی مورد نیاز است. عملکرد خوب مالی انویدیا در فروش این محصولات پرتقاضا عملا انویدیا را به یک غول جدید تجاری تبدیل کرده است.

از سوی دیگر اعلام خبری از سوی اپل مبنی بر استفاده از ابزار هوش مصنوعی جمینای گوگل در گوشی‌های آیفون نیز باعث رشد قابل توجه سهام و ارزش شرکت آلفابت شد.

افزایش تقاضا برای تراشه همچنین یک سازنده بزرگ تایوانی تراشه یعنی شرکت TSMC را نیز به جمع ۱۰ شرکت با ارزش جهان وارد کرده است. ارزش این شرکت طی یک ماه گذشته با ۱۲ درصد رشد به ۶۳۲ میلیارد دلار رسیده است.

در این ماه در میان شرکتهای تکنولوژی تسلا با بیشترین کاهش ارزش بازار مواجه شده و با ۱۳ درصد کاهش ارزش این شرکت به ۵۵۹ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش اپل نیز در این ماه کاهش نشان داد و با ۵.۱ درصد افت به ۲.۶۵تریلیون دلار رسید.

در سال ۲۰۲۴ شرکتهای انویدیا، متا و TSMC به ترتیب با ۸۱.۸ ، ۴۲ و ۲۶ درصد رشد ارزش مواجه شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا