متا

پشتیبانی از Passkey به نسخه اندروید واتساپ اضافه شد

واتساپ اعلام کرد از این پس کاربران دستگاه‌های اندرویدی می‌توانند با قابلیت کلید عبور (Passkey) به این اپلیکیشن لاگین شوند.

قابلیتی که پیش از این برای کاربران نسخه واتساپ بتا عرضه شد و امکان ورود ساده‌تر و سریع‌تر را برای کاربران فراهم می‌کند. با این روش، کاربران دیگر نیازی به استفاده از روش‌های احراز هویت دو مرحله‌ای نخواهند داشت و می‌توانند به راحتی وارد اکانت خود شوند. 

کلید عبور یا همان Passkey یک فناوری نسبتا جدید محسوب می‌شود که در برابر حملات فیشینگ، افشا شدن رمز عبور و سایر آسیب‌پذیری‌های امنیتی که برای دیگر روش‌ها وجود دارد، مقاوم است. 

در این فناوری، از دو کلید رمزنگاری متشکل از یک کلید عمومی‌و یک کلید خصوصی استفاده می‌شود به طوری که کلید خصوصی روی دستگاه و کلید عمومی‌روی سرورهای شرکت سازنده اپلیکیشن نگهداری می‌شود. در این روش، از دستگاه برای تولید کلید خصوصی استفاده می‌شود و از طریق برقراری ارتباط کلید خصوصی با کلید عمومی‌و ترکیب این دو، کلید عبور تولید و برای وارد شدن به حساب استفاده می‌شود.

بنابراین، برای ورود به اکانت به هر دو کلید نیاز است و از آنجایی که کلید خصوصی قابل یادداشت نیست، هیچکس نمی‌تواند بدون این کلید به اکانت فرد دسترسی داشته یا نفوذ کند. به گفته واتساپ، کاربران نسخه اندروید واتساگ می‌توانند با استفاده از روش‌هایی چون اسکن چهره، اثر انگشت و یا پین هویت، قفل اکانت خود را باز کنند.

اگرچه در حال حاضر، بسیاری از اپلیکیشن‌ها قادر به پشتیبانی از کلید عبور نیستند اما این رویه مورد استقبال شرکت‌ها و کاربران قرار گرفته و به زودی به تعداد برنامه‌های مجهز به این روش ورود اضافه خواهد شد. 

در میان شرکت‌ها، پی‌پل (PayPal) در ماه مارس قابلیت پشتیبانی از کلید عبور را برای کاربران اندروید اپلیکیشن خود فراهم کرد و تیک‌تاک نیز در ماه ژوئیه امکان استفاده از این فناوری را برای کاربران خود فراهم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا