ایراناینترنت

وزیر ارتباطات: بخش‌هایی از گزارش انجمن تجارت الکترونیک در مورد وضعیت اینترنت بی‌انصافی است 

آی‌تی‌ایران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز (۴ مرداد) هیئت دولت در واکنش به گزارش اخیر انجمن تجارت الکترونیک که وضعیت اینترنت در ایران را از نظر سرعت و کیفیت بحرانی اعلام کرده بود واکنش نشان داد و اعلام کرد که بخش‌هایی از این گزارش بی‌انصافی است و بخش‌هایی از این گزارش هم قابل استفاده است. 

عیس زارع‌پور در این مورد گفت: «بخشی از این گزارش کم انصافی و بی‌انصافی است، چند روز پیش جلسه ۳ ساعت ونیمه  با حضور تهیه کنندگان این گزارش داشتیم. ما از هر نقد و پیشنهاد برای بهبود کیفیت شبکه استفاده می‌کنیم و به این دوستان عرض کردیم که این گزارش اشکالاتی دارد و اشکالات را هم دوستان قبول داشتند، قرار شد که این جلسه‌ها ادامه پیدا کند که بتوانیم یک گزارش واقعی و مبتنی بر واقعیات کشور ارائه کنیم.»

او ادامه داد: «به عنوان مثال یکی از پایه‌های این گزارش این است که ۱۰۰ سایت پربیننده در دینا ۳۰ درصدش در ایران فیلتر است. شما بروید ببینید این سایت‌ها چه سایت‌هایی هستند، شاید یک سوم آنها سایت‌هایی باشند که در همه دنیا با محدودیت‌ روبه‌رو هستند، چون سایت‌های غیراخلاقی هستند. یا سایت‌های اول تا چهارم شبکه‌های اجتماعی هستند که نزدیک به ۱۵ سال است که در کشور دسترسی به آنها با محدودیت روبه‌رو است و در این دولت اتفاق نیفتاده است.»

زارع‌پور در واکنش به اینکه دومین کشور پراختلال اینترنت هستیم هم گفت: «این شکلی نیست که دومین کشوری که اختلال اینترنت دارد ما باشیم، خود تهیه‌کنندگان گزارش هم به اشکالات گزارش اذعان داشتند.»

 به گفته او با این حال بخش‌هایی از این گزارش مانند عدم توسعه مناسب زیرساخت‌های ارتباطی کشور قابل استفاده است و آنها از آن استقبال می‌کنند چرا که شبانه‌روز در تلاش هستند که کیفیت شبکه را بالا ببرند. 

زارع‌پور تاکید کرد که قرار است با مشارکت بخش خصوصی و در اختیار گذاشتن دیتای بیشتر، گزارش کامل‌تری از وضعیت اینترنت تهیه شود.

همچنین در حالی زارع‌پور از تهیه گزارش دقیق‌تر از وضعیت اینترنت کشور خبر می‌دهد که شب گذشته در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی، طبق دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری مقرر شد که کارگروه پیگیری مشکلات اینترنت تا جلسه بعدی شورا به فعالیتش ادامه دهد.

کمتر از یک ماه پیش بود که رئیس جمهوری دستور داد کارگروهی متشکل از وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شود تا به دلیل کندی اینترنت در کشور رسیدگی شود. حال و پس از گذشت نزدیک به یک ماه از این دستور، کارگروه مذکور، گزارش ارزیابی خود را در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی به رئیس جمهوری ارائه کرده،  اما جزئیات این گزارش تا این لحظه به صورت شفاف منتشر نشده است.

با این حال روز گذشته (۳ مرداد) با دستور رئیسی، رئیس شورای‌ عالی فضای مجازی، این کارگروه تا جلسه بعدی شورا به فعالیت خود ادامه می‌دهد و باید با اخذ نظرات تکمیلی متخصصان، بررسی موضوع را ادامه دهد. علاوه بر این دستور داده شده همزمان راهکارهای عملیاتی رفع مشکلات، طراحی و تدوین شود و اجرای اصلاحات از سوی مسئولان ذی‌ربط آغاز شود.

 در گزارش این کارگروه، فرآیند صورت بررسی ابعاد مختلف اینترنت از منظر فنی ارائه و نتایج بررسی‌ها نیز مطرح شد. ظاهراً گزارش مذکور که جزئیات آن در دسترس نیست به ارائه راهکار نیز پرداخته است.

همه پیام‌رسان‌های داخلی حافظ امنیت و حریم خصوصی مردم هستند 

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دفاع از امنیت پیام‌رسان‌های داخلی پرداخت و اعلام کرد که درز تصویر از اطلاعات یک چت در پیام‌رسان بله توسط سازمان فناوری اطلاعات بررسی و مشخص شده که هیچ عملی خلاف حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران رخ نداده است. همچنین زارع‌پور تاکید کرد که هم پیام‌رسان بله و هم سایر پیام‌رسان‌های دیگر حافظ امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران هستند. 

عیسی‌زارع‌پور  اعلام اینکه وزارت ارتباطات تنظیم‌گر بخش پیام‌رسان‌های بومی است گفت : «به دوستان در سازمان فناوری اطلاعات ماموریت دادیم تا تصویری که در مورد چت یکی از گروه‌ها در پیام‌رسان بله منتشر شده بود را بررسی کنند. در نهایت پس از بررسی مستندات مشخص شد که خطایی صورت نگرفته است. ما به مردم اطمینان می‌دهیم که حفظ امنیت کاربران و حریم خصوصی آنها خط قرمز ماست و احدی حق دسترسی به آنها را ندارد.»

او با اعلام اینکه رصد و پایش کانال‌ها و گزارش محتوای مجرمانه در سایر پیام‌رسان‌های خارجی هم اتفاق می‌افتد تاکید کرد که در پیام‌رسان بله هم همین اتفاق افتاده و درز اطلاعات کاربران توسط این پیام‌رسان درست نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا