ارز دیجیتال

بررسی رفتار کاربران بازار رمزارزها در سنین مختلف بر اساس گزارش سال نوبیتکس  

جوان‌ترها در انتظار فرصت خرید ارزهای دیجیتال

مقایسه ترکیب دارایی‌های موجود در کیف پول کاربران ایرانی بازار ارزهای دیجیتال در گروه‌های سنی مختلف نشان می‌دهد که جوانترها بیشترین سهم سبد رمزارزی خود را به تتر اختصاص داده‌اند.  

آماری که بر اساس گزارش سال ۲۰۲۲ صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس به دست آمده، حاکی از این است که کاربران جوان در این سال که سالی نزولی در قیمت ارزهای دیجیتال بود، با خرید و نگهداری بیشترِ تتر، در انتظار فرصت‍‌های خرید در قیمت‌های پایین بوده‌اند.  

کاربران هرچه پا به سن می‌گذارند، با عبور از مرز ۳۰ سالگی، دوج‌کوین را به‌عنوان بخش اصلی سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند.  

ترکیب دارایی کاربران ۱۸ تا ۲۴ ساله نشان می‌دهد که بیش از ۲۱ درصد از سبد دارایی این گروه سنی به تتر تعلق دارد و بعد از آن دوج کوین با ۱۶.۶ درصد، بیت کوین با ۱۱.۵ و اتریوم با ۹.۹ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. شیبا، کاردانو و ترون نیز در رده‌های بعدی دارایی کاربران در این گروه سنی قرار گرفته‌اند.  

در سنین ۲۵ تا ۳۰ سال نیز وضعیت تقریبا مشابه بوده و تتر در اولویت قرار گرفته است. ۱۹.۴ درصد از دارایی افراد در این سن به تتر تعلق دارد و دوج کوین، بیت کوین، اتریوم، شیبا و کاردانو در رده‌های بعدی هستند.  

اما در سنین ۳۱ تا ۴۰ سال، وضعیت کمی متفاوت است و دوج کوین گوی سبقت را از تتر گرفته است. دوج کوین ۱۸.۶ درصد دارایی کاربران در این رده سنی را به خود اختصاص داده و تتر با ۱۳.۹، بیت کوین با ۱۰.۳ و اتریوم، شیبا، کاردانو و ترون، در رده‌های بعدی هستند.  

در گروه سنی ۴۱ تا ۵۰ و ۵۱ تا ۶۰ سال نیز دوج کوین بیشترین محبوبیت را برای نگهداری دارد و تتر بعد از دوج کوین قرار گرفته است. برای ۴۱ تا ۵۰ ساله‌ها بعد از دوج و تتر، اتریوم، بیت کوین، شیبا، ریپل و ترون بیشترین محبوبیت را دارند و برای ۵۱ تا ۶۰ ساله‌ها بعد از دوج کوین و تتر، بیت کوین، اتریوم، شیبا، کاردانو و ترون قرار گرفته‌اند.  

علاقه بیشتر ۳۱ تا ۶۰ ساله‌ها به دوج کوین باعث شده این میم کوین محبوب ایلان ماسک به طور میانگین بیشترین سهم را از سبد دارایی کل کاربران نوبیتکس داشته باشد.  

اگر بتوان گفت که تعداد جست و جوی کوین‌های مختلف در گوگل نشاندهنده علاقه بیشتر مردم به یک کوین است، می‌توان نتیجه گرفت که بین کاربران ایرانی بازار ارزهای دیجیتال و سایر کاربران در جهان شباهت‌ها و تفاوت‌های جالب توجهی وجود دارد.  

در حالیکه در ایران، دوج کوین به نوعی محبوب‌ترین رمزارز برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، نتایج جست‌وجوی مردم جهان در گوگل در سال ۲۰۲۲، نشان می‌دهد که در این سال، کلمه بیت کوین ۲۸ میلیون و ۴۱۰ هزار بار سرچ شده و بعد از بیت کوین، دوج‌کوین با پنج میلیون و ۸۵۰ هزار بار جست‌وجو در جایگاه بعدی قرار گرفته و شیبا اینو نیز چهار میلیون و ۴۳۰ هزار بار جست‌وجو شده است. اتریوم با سه میلیون و ۸۴۰ هزار جست‌وجو در رده بعدی قرار دارد و بعد از آن نیز آوالانچ، لایت‌کوین، کاردانو، ریپل، سیف‌مون و نکسوس قرار گرفته‌اند.  

البته از سوی دیگر باید به این نکته نیز اشاره کرد که بیت‌کوین به دلیل اهمیت و تاثیر قیمتش بر قیمت سایر رمزارزها، طبیعی است که بیشترین جست‌وجو را به خود اختصاص دهد. همانطور که تعداد بازدید از صفحه بیت کوین نوبیتکس نیز بیشترین بازدید را در میان صفحات بازارهای نوبیتکس به خود اختصاص داده است.  

اما کاربران بالای ۶۰ سال ایرانی رفتار متفاوتی نسبت به دیگر گروه‌های سنی دارند و جالب آنکه برای ۶۱ تا ۷۰ ساله‌ها، بیت کوین در اولویت قرار دارد و ۱۸.۴ درصد از سبد دارایی افراد در این رده سنی را بیت کوین تشکیل داده است. بعد از بیت کوین نیز تتر، اتریوم، دوج کوین، شیبا، بی‌ان بی‌و ریپل قرار گرفته‌اند.

71 تا ۸۰ ساله‌ها هم تتر را با نزدیک به ۲۲ درصد و اتریوم و بیت کوین را با ۱۶.۶ و ۱۵.۱ درصد در صدر دارایی‌های خود قرار داده‌اند و به ترتیب، دوج کوین، شیبا، ریپل و بی‌ان بی، سایر رمزارزهای محبوب این افراد هستند.  

به نظر می‌رسد افراد بالای ۶۰ سال، منطقی‌ترین سبد دارایی را به لحاظ نگهداری رمزارزهای دارای پشتوانه‌ی قوی‌تر، در اختیار دارند و کمتر درگیر هیجانات مربوط به خرید میم‌کوین‌هایی مثل دوج‌کوین و شیبا اینو می‌شوند.  

بررسی رفتار کاربران بازار رمزارزها در سنین مختلف بر اساس گزارش سال نوبیتکس  

با در نظر گرفتن میانگین سنی ۳۵ سال برای کاربران نوبیتکس، چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد که بیشترین گروه سنی فعال در نوبیتکس مربوط به دوره ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها باشد. این گروه حدود ۴۰ درصد کاربران را تشکیل داده و درست مثل سال‌های گذشته در صدر گروه‌های سنی قرار گرفته است.  

51 تا ۶۰ ساله‌ها، صاحب بیشترین ارزش دارایی

31 تا ۴۰ ساله‌ها به واسطه جمعیت بیشترشان در بین کاربران، بیشترین سهم را از کل دارایی‌های رمزارزی به نام خود ثبت کرده‌اند و نزدیک به ۴۲ درصد کل دارایی‌های موجود در نوبیتکس، متعلق به ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها است، اما از نظر میانگین دارایی موجود در کیف پول کاربران، گروه ۵۱ تا ۶۰ ساله تقریبا دو برابر میانگین کل کاربران، دارایی رمزارزی در کیف پول خود دارند و شاخص ثروت بالاتری کسب کرده‌اند. دلیل بالاتر بودن شاخص ثروت افراد بالای ۵۰ سال را می‌توان در دو موضوع تحلیل کرد؛ نخست آنکه افراد در این سن احتمالا از ثبات مالی بیشتری برخوردارند و نکته دیگر اینکه این گروه سنی احتمالا تمایل کمتری به آموزش‌های مربوط به انتقال دارایی از صرافی به کیف پول شخصی دارند و ترجیح می‌دهند دارایی‌های دیجیتال خود را با صرف‌نظر از دردسرهای احتمالی انتقال به کیف پول شخصی، در کیف پول صرافی نگهداری کنند.  

مبنای محاسبه شاخص ثروت در این گزارش، میانگین دارایی موجود در کیف پول کل کاربران است؛ به‌طوری که این میانگین به عنوان مبنای ۱۰۰ واحد در نظر گرفته شده و شاخص ۲۶ به معنای این است که گروه مورد نظر تقریبا یک چهارم میانگین کل، دارایی در کیف پول نوبیتکس خود دارند.

اما از نظر تعداد معاملات نیز همچنان ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها در صدر قرار دارند و بیش از ۳۹ درصد معاملات نوبیتکس، ازسوی کاربران این رده سنی صورت گرفته است و ۴۱ تا ۵۰ ساله‌ها در رتبه بعدی قرار دارند.  

بررسی رفتار کاربران بازار رمزارزها در سنین مختلف بر اساس گزارش سال نوبیتکس  

به سبد دارایی کاربران در گروه‌های سنی اشاره شد، اما گروه‌های سنی مختلف جدا از سبد دارایی، در رمزارزهایی که بیشترین معامله را با آن انجام داده‌اند نیز متفاوت هستند و هرکدام از گروه‌های سنی، رمزارزهای متفاوتی را برای خرید و فروش انتخاب می‌کنند.   البته به طور میانگین، شیبا اینو بیشترین تعداد خرید و فروش‌های رمزارزی در نوبیتکس را به خود اختصاص داده است. دلیل بالا بودن تعداد خرید و فروش‌های این رمزارز را می‌توان در نواسانات بالای قیمت این کوین جست‌وجو کرد که کاربران تلاش کرده‌اند با خرید و فروش روزانه شیبا اینو از نواسانات بالای آن در کوتاه‌مدت کسب سود کنند.  

مقایسه ترکیب معاملات گروه‌های سنی مختلف نشان می‌دهد، هرچه از جوانی به سمت میانسالی می‌رویم، سهم تتر از ترکیب معاملات، کمتر و کمتر می‌شود. به‌طوری که ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ها با اختصاص ۲۱.۶ درصد معاملات خود به تتر، بیشترین سهم را برای این استیبل‌کوین در نظر گرفته‌اند و کمترین سهم تتر از کل معامالت، مربوط به گروه سنی ۶۱ تا ۷۰ ساله است.

بر این اساس، ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ها بیشترین خرید و فروش را به ترتیب در رمزارزهای تتر، ترون، شیبا، دوج کوین، بیت کوین و کاردانو انجام داده‌اند.  

25 تا ۳۰ ساله‌ها نیز بیشترین معاملاتشان را روی رمزارز تتر انجام داده‌اند و بعد از تتر، شیبا، دوج‌کوین، ترون، اتریوم، بیت‌کوین و کاردانو، رمزارزهایی بوده که بیشترین خرید و فروش کاربران این بازه سنی با آنها انجام شده است.  

اما برای ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها شیبا در راس تعداد خرید و فروش‌ها بوده و تتر و دوج کوین در جایگاه‌های بعدی قرار داشته‌اند.  

کاربران ۴۱ تا ۵۰ ساله نیز به ترتیب، شیبا، دوج کوین، تتر، ترون و بیت کوین را در راس اهداف خرید و فروش‌هایشان قرار داده‌اند.  

از سوی دیگر، ۵۱ تا ۶۰ ساله‌ها بیشترین معاملاتشان را در رمزارزهای شیبا، دوج کوین، بیت کوین، تتر، اتریوم، ترون و کاردانو داشته‌اند و ۶۱ تا ۷۰ ساله‌ها نیز به ترتیب بیشترین معاملات را با شیبا، دوج کوین، اتریوم، بیت کوین، ترون، کاردانو و تتر انجام داده‌اند.  

این گزارش می‌تواند تحلیلی از نوع نگاه کاربران بازار ارزهای دیجیتال در ایران در سنبن مختلف را در اختیار کارشناسان و تحلیلگران قرار دهد؛ تحلیلی که با توجه به فعالیت بیش از چهار میلیون و پانصد هزار کاربر ایرانی بازار رمزارزها در نوبیتکس، می‌توان به کل جامعه رمزارزی ایران تعمیم داد.  

متن کامل گزارش سال ۲۰۲۲ نوبیتکس را می‎توانید در این فایل مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا