اینترنتتکنولوژی

پیوستن ۳۱۱ هزار نفر به «ارتش فناوری اطلاعات اوکراین» برای حمله به روسیه

تعداد زیادی از کدنویسان و فعالان عرصه برنامه‌نویسی برای مشارکت در جنگ سایبری علیه روسیه به گروهی به نام «ارتش فناوری اطلاعات اوکراین» در شبکه اجتماعی تلگرام پیوستند.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، تاکنون بیش از ۳۱۱ هزار نفر به این گروه که در آن اهداف روسی برای حمله از سوی این افراد به اشتراک گذاشته می‌شود، پیوستند. اگرچه همه این تعداد افراد، اوکراینی نیستند اما بخش زیادی از آن را برنامه‌نویسان اوکراینی تشکیل می‌دهند.

یکی از مهندسان نرم‌افزار اوکراینی به نام دیو (Dave) که نخواست نام کاملش ذکر شود، در گفت‌وگو با این وب‌سایت عنوان کرد که اعضای این گروه از زمان آغاز این جنگ و خارج از مشاغل روزانه‌شان، چندین حمله سایبری را علیه اهداف روسی صورت دادند که اغلب این حملات متوجه وب‌سایت‌های دولتی روسیه، بانک‌های این کشور و مبادلات ارزش را بود.

وی ادامه داد: «من به ارتش فناوری اطلاعات اوکراین در اجرای حملات DDoS کمک می‌کنم.» حملات DDoS که برگرفته از عبارت distributed denial-of-service است، اقدامی‌است برای مختل کردن ترافیک عادی یک وب‌سایت از طریق راه‌اندازی سیلی از ترافیک اینترنتی علیه آن که در نتیجه آن، شبکه یا سرور مورد نظر قادر به ارائه سرویس نخواهد بود.

این مهندس نرم‌افزار اوکراینی گفت: «من چند سرور در پلتفرم ابری گوگل (GCP) اجاره کرده‌ام و یک ربات برای خودم نوشتم که فقط لینک‌های وب‌سایت‌ها را قبول می‌کند و هر زمان که لینک‌ها را اضافه می‌کنم، به آنها حمله می‌کند. من معمولا حملات را از ۳ تا ۵ سرور انجام می‌دهم و هر سرور چیزی حدود ۵۰ هزار درخواست را در هر ثانیه تولید می‌کند.»

دیو می‌گوید هر بار که لیستی از اهداف متعلق به روسیه در این کانال تلگرامی‌به اشتراک گذاشته می‌شود، آنها را به رباتی اضافه می‌کند که ساخت آن حدود یک ساعت طول کشید.

وقتی که از این برنامه‌نویس اوکراینی در خصوص موفقیت و تاثیرگذاری این حملات پرسیده شد، وی پاسخ داد که پاسخ به این سوال سخت است چرا که حملات زیادی توسط هزاران نفر به طور همزمان انجام می‌شود. او گفت: «اقدامات ترکیبی قطعا موثر هستند.»

دیو یکی از حدود ۳۰ اوکراینی است که از راه دور برای شرکت مشاوره فنی ایالات متحده کار می‌کند. این شرکت، کار را برای کارکنان اوکراینی خود «کاملا اختیاری» کرده است.  اولسکی، یکی دیگر از اوکراینی‌هایی که برای شرکت نرم‌افزاری Zaporizhzhia کار می‌کند، به سی‌ان‌بی‌سی گفت که او و همکارانش تمام تلاش خود را برای ادامه فعالیت‌هایشان و کمک به حفظ اقتصاد انجام می‌دهند. اما این کار آسان نبوده است.

وی افزود: «درخلال اولین روزهای جنگ، آژیرهای حمله هوایی ۲۴ ساعت متوالی به صدا درمی‌آمد و شما ن‌می‌توانید در آن لحظات به کار کر کنید، تنها می‌توانید به خانواده و فرزندان خود فکر کنید و اینکه چگونه آنها را در جایی امن نگه دارید.

اولسکی گفت که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، به طور میانگین بیش از دو ساعت در روز کار ن‌می‌کند. وی افزود: «در چنین شرایطی، اولویت دادن به کار حرفه‌ای دشوار است.»

اولکسی علاوه بر شغل اصلی خود، سعی می‌کند به کشورش اوکراین نیز در پیروزی جنگ سایبری کمک کند. او گفت: «به عنوان فردی که در حوزه فناوری اطلاعات کار می‌کنم، امیدوارم بتوانم به کشورم در خط مقدم جنگ دیجیتال کمک کنم چراکه این جنگ در دنیای دیجیتال نیز اتفاق می‌افتد.

توسعه‌دهنده دیگری به نام آنتون گفت که شخصا در حمله DDoS به شرکت گازپروم، غول نفتی روسیه و همچنین بانک روسی Sberbank  و دولت این کشور مشارکت داشته است. وی افزود: افراد زیادی هستند که در این حملات شرکت می‌کنند، بنابراین از بین بردن یک سرویس، زمان زیادی طول نمی‌کشد.

اوکراین یکی از بزرگ‌ترین‌هاب‌های توسعه نرم‌افزار در شرق اروپا محسوب می‌شود و کدنویسان آن شهرت جهانی دارند. با این حال، جنگ سایبری یک نبرد دوطرفه است و نتایج بررسی‌های مرکز تحقیقاتی Check Point، نشان داد که در سه روز نخست تهاجم روسیه، حملات علیه ارتش و بخش‌های دولتی اوکراین، رشدی ۱۹۶ درصدی داشته است.

این در حالی است که مسکو همواره دست داشتن در جنگ سایبری یا کمک به حملات سایبری را رد کرده است. سفارت روسیه در واشنگتن در روز ۱۹ فوریه نیز با انتشار توییتی اعلام کرد که «هیچ‌وقت هیچ‌گونه عملیات بدخواهانه‌ای را در فضای سایبری انجام نداده و نخواهد داد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا