دیوار

گل‌فروشی که روی «دیوار» گل می‌کارد

گزارشی از گل‌فروشی‌های اینترنتی

نخستین بار که از کسی گل گرفته‌اید را به خاطر دارید؟ حسی که بعد از گرفتن نخستین دسته گل یا شاخه گل داشته‌اید را یادتان می‌آید؟ حتی اگر خیلی هم به گل و گیاه علاقه نداشته باشید، بعد از گرفتن یک شاخه گل حتما شاداب می‌شوید و لبخندی روی لبانتان نقش می‌بندد. تا همین چند سال پیش که خبری از اینترنت و اینستاگرام نبود باید برای خرید گل به نزدیک‌ترین گل‌فروشی محل کار و خانه‌تان مراجعه می‌کردید. گل‌های چیده شده توی سبد را انتخاب می‌کردید و بعد بقیه کار را به گل‌فروش می‌سپردید. اگر شانس داشتید و گل‌فروش سلیقه خوبی داشت که با یک دسته گل زیبا روبرو می‌شدید، وگرنه با انبوهی از گل‌ و گیاه‌هایی که هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند و دور یک کاغذ پیچیده شده بودند مواجه می‌شدید.

اما حالا شغل گل‌فروشی و گل‌آرایی تغییرات بسیار زیادی کرده و از قضا به یکی از مشاغل پولساز هم تبدیل شده است. حالا دیگر مانند گذشته انتخاب‌های محدود برای گل‌آرایی وجود ندارد و کافیست عکس دسته‌گل یا سبد گل مورد نظر خود را در اینترنت پیدا کنی و میان بی‌شمار صفحات و افرادی که کار گل‌آرایی انجام می‌دهند بگردی و بهترینشان را انتخاب کنی. یکی از افرادی که توانسته از گل‌آرایی به درآمد بسیار خوبی برسد خانم آب‌باریکی است: «من اغلب آگهی‌های خودم را در “دیوار” منتشر می‌کنم. آدرسم را هم در آگهی‌های دیوار گذاشته‌ام تا مردم به راحتی بتوانند کارهایم را مشاهده کنند». خانم آب‌باریکی یکی از آگهی‌دهندگانی است که بیشترین تعداد تماس دریافتی را در دیوار دارد: «کارهای من واضح هستند؛ قیمت کارها مناسب است و مشتری‌ها از تزئیناتی که روی گل‌ها انجام می‌دهم بسیار راضی هستند».

گل‌آرایی و گل فروشی یکی از شغل‌های پولساز در کشور به شمار می‌روند. اگر همین حالا قصد خرید یک دسته‌گل معمولی داشته باشید و به گل فروشی بروید باید رقمی حدود  ۱۵۰ هزار تومان برای یک دسته گل ساده پرداخت کنید. البته اگر این دسته گل تزئین خاصی داشته باشد این رقم بیشتر هم خواهد شد. اگر گل خاصی هم مدنظرتان باشد که باید هزینه قابل توجهی بپردازید. به همین دلیل است که این شغل در دسته شغل‌های پولساز قرار می‌گیرد. بنابراین اگر سلیقه خوبی دارید و از هارمونی رنگ‌ها سر در می‌آورید بهتر است مهارت خود را در این شغل محک بزنید. درست مانند کاری که خانم آب‌باریکی انجام داد و حالا یکی از افراد موفق در این شغل است « من ۲۹ سال سن دارم و حالا توانسته‌ام با مهارتی که در گل‌آرایی دارم یک کارگاه در تهران راه‌اندازی کنم. به همراه چند خانم در این کارگاه مشغول هستیم و خداروشکر روزی را بیکار پشت سر نگذاشته‌ایم.» زنان همیشه نشان داده‌اند که می‌توانند در محدودیت‌ها بهترین کارها را انجام دهند. اگر به تاریخچه مشاغل شناخته شده در تهران و شهرهای دیگر نگاهی بیاندازید، نمونه‌های بسیار زیادی از زنانی را می‌بینید که بدون هیچ پشتوانه‌ای به کارزار آمده‌اند و در شغل خود بهترین شده‌اند. قطعا اینترنت، سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی مانند دیوار و اینستاگرام یکی از مهم‌ترین بسترهایی هستندکه می‌توانند افراد مستعد را به موفقیت نزدیک کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا