گوناگون

فرصت جذاب بخشودگی ۱۰۰٪ جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور (زمستان 1400)

استفاده از وسایل نقلیه خودرو و موتور به انجام کارها سرعت زیادی داده است. استفاده از همین وسایل نقلیه اگر با رعایت قوانین و اصول راهنمایی و رانندگی نباشد، می‌تواند دردسرهایی را به همراه داشته باشد. گاهی استفاده نادرست باعث می‌شود که خودرو یا موتور شما توسط پلیس اعمال قانون شده و جریمه شوید. همچنین تصادف و حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کندتمام راننده‌های وسایل نقلیه  مسئول حوادث و اتفاق‌هایی هستند که در اثر آن راننده مقصر با خودرو یا افراد دیگر حادثه (مالی یا جانی) ایجاد می‌کند، همچنین راننده مقصر باید خسارت‌های ایجاد شده را جبران کند.

البته که بیشتر دردسرهای وسایل نقلیه زمانی رخ می‌دهد که از انواع بیمه نامه مانند بیمه شخص ثالث استفاده نشود و در زمان مقرر تمدید این بیمه نامه صورت نگیرد. همانطور که می‌دانید عدم تمدید با جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث همراه است، اما شرایطی هم برای بخشودگی جرایم دیرکرد خودرو و موتور فراهم شده تا در صورت فراموشی پرداخت جریمه، هزینه‌های شما کاهش پیدا کند. شما در این مطلب می‌توانید راهنمای کامل استفاده از بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه را بخوانید:

بیمه اجباری شخص ثالث

طبق قانون مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی که در سال ۱۳۸۷ به تصویب رسید، قانون جدید بیمه شخص ثالث را به عنوان یکی از بیمه نامه‌های اجباری معرفی کرد.

علت اجباری بودن بیمه شخص ثالث هم می‌تواند خسارت‌ها و حادثه‌هایی باشد که رخ می‌دهد. با افزایش تصادف‌ها و حادثه‌هایی که منجر به جرح یا فوت می‌شود، همچنین خسارت‌های بالایی که در حادثه‌های سنگین رخ می‌دهد، نیاز به یک پشتیبان حس می‌شود و بیمه شخص ثالث بهترین گزینه برای جبران هزینه‌ها است.

به طور کلی افزایش تصادفات و قیمت خودرو، اجباری بودن بیمه شخص ثالث را توضیح می‌دهد.

حالا اگر شما جزو افرادی باشید که از این قانون سرپیچی کنید و در تهیه بیمه نامه شخص ثالث، کوتاهی کرده باشید، باید دیرکرد پرداخت کنید.

پوشش‌ها در بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

بیمه شخص ثالث دو نوع خسارات مالی و جانی یا همان خسارات بدنی شخص ثالث را پوشش می‌دهد و بیمه‌گر متعهد به پرداخت حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث اتومبیل برای جبران خسارت‌های جانی و مالی مطابق حداکثر تعهدات توافقی در بیمه‌نامه شخص ثالث است.

خسارت مالی: خسارت‌هایی که به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود مانند تصادف و خسارت به خودروی ثالث. چنین خسارت هایی، زیان مادی شخص ثالث دارنده وسیله نقلیه موضوع بیمه را شامل می‌گردد.

خسارت بدنی: خسارت‌های جانی اشخاص ثالث که شامل فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه با موضوع بیمه باشد. خسارت بدنی پرداختی یا همان دیه یا ارش (دیه‌ای که مقدار آن در شرع مقدس مشخص نشده است) به نوع صدمه بدنی مانند شکستگی، نقص عضو و از کار افتادگی جزئی یا کلی – موقت یا دائم – دیه فوت و هزینه معالجه اشخاص ثالث در اثر حوادث تحت پوشش بیمه شخص ثالث بستگی دارد. غیر از اجبار قانونی،   به همه رانندگان عزیز پیشنهاد می‌شود که هر چه زودتر نسبت به تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث خودرو و ماشین از لینک زیر جهت برخورداری از پوشش‌های آن اقدام کنند:

https://bimeh.com/thirdparty

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

هنگامی که بیمه‌گزار برای تمدید بیمه نامه خود اقدام نکند، مشمول جریمه دیرکرد بیمه خواهد شد. اگر قرارداد و اعتبار بیمه شخص ثالث به اتمام رسیده باشد، بیمه‌گزار برای تمدید این بیمه نامه باید اقدامات لازم را انجام دهد، اما اگر به هر دلیلی نتواند به موقع وسایل نقلیه خود را بیمه کند، مطابق با قانون بیمه مرکزی باید جریمه دیرکرد بیمه پرداخت کند که این مبلغ بر روی بیمه نامه جدید او اضافه خواهد شد و به صورت روزشمار می‌باشد. جریمه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، انتقال خودرو به پارکینگ، پرداخت خسارت‌های مالی و جانی در صورت بروز حادثه و تصادف، همگی می‌توانند نتایج عدم تمدید به موقع بیمه نامه ثالث و بیمه موتور باشند.

بیمه‌گزار جریمه دیرکرد بیمه ثالث را باید به شرکت بیمه‌گر پرداخت کند و این هزینه شامل حق بیمه بدون تخفیف، تقسیم بر ۳۶۵ روز می‌شود. مبلغ تمدید نکردن یک سال به بالا ثابت می‌باشد.

جریمه دیرکرد را زمانی می‌توان پرداخت نکرد که شامل بخشودگی جرایم دیرکرد خودرو و موتور شوید.

میزان مبلغ جریمه دیرکرد بیمه ثالث

همانطور که اشاره شد در صورت عدم تمدید بیمه شخص ثالث، خودرو یا موتور باید جریمه دیرکرد پرداخت کنند که این جریمه به صورت روز شمار است. جریمه روزانه برخی از وسایل نقلیه که در سال ۱۴۰۰ باید پرداخت شود به شرح زیر است:

نوع خودرو

مبلغ (تومان)

خودرو سواری کمتر از ۴ سیلندر

۵۳۰۸

خودرو سواری پیکان و پراید

۶۲۸۹

خودرو سواری سایر ۴ سیلندر

۷۳۹۰

خودرو سواری بیش از ۴ سیلندر

۸۲۷۰

موتور سیکلت گازی

۱۳۱۸

موتور سیکلت دنده‌ای یک سیلندر

۱۶۱۰

موتور سیکلت دو سیلندر به بالا

۱۷۶۸

موتور سیکلت سه چرخ

۱۹۰۲

بارکش تا ۱ تن

۶۵۰۳

بارکش بیش از ۱ تن تا ۳ تن

۷۸۳۰

بارکش بیش از ۳ تن تا ۵ تن

۹۹۱۱

بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن

۱۲۶۹۸

بارکش بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن

۱۴۷۷۶

بارکش بیش از ۲۰ تن

۱۵۶۶۰

از آنجایی که برای خرید بیمه شخص ثالث باید حق بیمه پرداخت کرد و این مبلغ با توجه به خودرو مشخص می‌شود، در برخی از مواقع قیمت بالایی دارد و اگر جریمه دیرکرد هم برای تمدید به آن اضافه شود، به طور حتم پرداخت مبلغ بیمه نامه کمی سنگین خواهد شد. از این رو استفاده از طرح بخشودگی جرایم دیرکرد خودرو و موتور می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

طرح بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور در 1400

هر ساله در موقعیت‌های خاص، بیمه مرکزی طرح‌های بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب می‌کند.

استفاده از فرصت بخشودگی 100% بیمه شخص ثالث و خرید بیمه ارزان تر خودرو و موتور
استفاده از فرصت بخشودگی 100% بیمه شخص ثالث و خرید بیمه ارزان تر خودرو و موتور

در سال ۱۴۰۰، این سازمان در جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر از آسیب‌های اجتماعی (به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و پاندمی کرونا) و در راستای ترویج فرهنگ بیمه‌ای و افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ای، ۱۰۰٪ مبلغ جریمه بیمه‌گزاران و رانندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه از ۱۳ آذر (روز بیمه)   الی پایان ۳ دی ۱۴۰۰ به مدت ۲۰ روز در صورت خرید بیمه نامه با مدت اعتبار یک ساله مورد بخشودگی قرار می‌گیرند.

این طرح با نظر به موافقت رئیس محترم وقت مجمع تامین خسارت بدنی و پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی در تاریخ ۶ مرداد ۱۴۰۰ تصویب شده است. این بخشودگی در خصوص جریمه بند «ب» ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می‌گیرد و دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد. شما می‌توانید برای کسب آگاهی کامل درباره بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://bimeh.com/mag/delay-penalty-of-third-party-insurance-extension/

خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث خودرو و موتور در فرصت بخشودگی جرایم دیرکرد

شاید یکی از دلایل عدم تمدید بیمه نامه ثالث، مراجعه حضوری برای خرید این بیمه نامه باشد. بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه و بیمه ثالث است که به صورت آنلاین در حال خدمات رسانی است.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام
خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

کافی است که به این پلتفرم آنلاین مراجعه کنید و در صفحه محصولات بر روی بیمه نامه شخص ثالث کلیک کرده و با وارد کردن اطلاعات شخصی، بهترین مقایسه و خرید بیمه شخص ثالث را داشته باشد تا در صورت کمبود وقت برای مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها، مشمول جریمه دیرکرد نشوید. تیم بیمه دات کام به صورت ۲۴ ساعته و در طول ۷ روز هفته آماده پاسخگویی و پشتیبانی محصولات بیمه‌ای است. با توجه به این مزیت شما در هر زمانی که برای خرید بیمه نامه اقدام کنید، می‌توانید از خدمات ارزنده bimeh. com بهره مند شوید.

راه‌های ارتباطی با مشاوران بیمه دات کام:

نشانی: تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان، پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶

شماره تماس: ۰۲۱-۴۳۷۲

پست الکترونیکی: info@bimeh. com

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا