تحول دیجیتالتکنولوژی

فروش چهره، برای قرار گرفتن روی ربات‌ها

حق امتیاز چهره خود را در ازای ۲۰۰ هزار دلار واگذار کنید

یک شرکت سازنده ربات با نام پروموبات، به تازگی اعلام کرده به دنبال فردی است که چهره‌ای مهربان و دوستانه داشته باشد تا با خریداری حق امتیاز چهره این فرد، از آن در ربات‌ها استفاده کند. این شرکت مبلغ ۱۵۰ هزار پوند معادل ۲۰۰ هزار دلار را به هر داوطلب شجاعی که حاضر باشد برای همیشه حق استفاده از چهره خود را بفروشد، پرداخت می‌کند.

ربات های ساخته شده برای مشاغل خدماتی
ربات های ساخته شده برای مشاغل خدماتی

ایده قرض دادن یا فروختن چهره خود به یک ربات ممکن است شبیه به داستان یک قسمت از سریال «آینه سیاه» (Black Mirror)  باشد، اما به زودی می‌تواند به واقعیت تبدیل شود، چرا که شرکت «پروموبات» (Promobot)، به دنبال چهره‌هایی برای ربات‌های انسان‌نمای بعدی خود است که از سال ۲۰۲۳ در هتل‌ها، مراکز خرید و فرودگاه‌ها مشغول به کار خواهند شد.

شرکت پروموبات، یک شرکت سازنده ربات مستقر در نیویورک آمریکا است که به ساخت ربات‌های انسان‌نما با شکل و شمایلی طبیعی و واقعی و شاید حتی ترسناک مشهور است. ربات‌های این شرکت در حال حاضر در ۴۳ کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند و در طیف وسیعی از نقش‌ها از جمله مدیر، سخنران، مشاور، راهنما و دربان کار می‌کنند.

این شرکت می‌گوید: شرکت ما در حال توسعه فناوری‌هایی در زمینه تشخیص چهره، گفتار، ناوبری خودکار، هوش مصنوعی و سایر زمینه‌های رباتیک است و از سال ۲۰۱۹، ما به طور فعال ربات‌های انسان‌نما را به بازار عرضه می‌کنیم. این شرکت می‌افزاید: مشتریان جدید ما می‌خواهند پروژه‌ای در مقیاس بزرگ راه‌اندازی کنند و ما باید برای جلوگیری از مشکلات قانونی، حق امتیاز استفاده از چهره اشخاص را برای ربات‌های جدید خود بخریم.

ربات انسان نما
ربات انسان نما

اکنون این شرکت فناوری در جدیدترین کمپین خود به دنبال فردی با چهره‌ای مهربان و دوستانه است تا برای صورت یک دستیار رباتیک انسان‌نما استفاده شود. این ربات توسط یک شرکت آمریکایی که نامش فاش نشده، سفارش داده شده است و قرار است در فرودگاه‌ها، مراکز خرید و فروشگاه‌های خرده فروشی در سراسر آمریکای شمالی و خاورمیانه مورد استفاده قرار گیرد.

فروش حق امتیاز چهره انسان برای قرار گرفتن روی ربات
فروش حق امتیاز چهره انسان برای قرار گرفتن روی ربات

«پروموبات» می‌گوید: این ربات با ظاهری جدید در سال ۲۰۲۳ فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و چهره یک فرد منتخب به صورت این ربات اضافه خواهد شد. در واقع تنها شرط برای داوطلب شدن، همان چیزی است که این شرکت گفته، یعنی داشتن چهره‌ای «مهربان و دوستانه» و این یعنی افراد با هر جنسیت و سنی قادر به شرکت در این کمپین خواهند بود. «پروموبات» نگفته است که چرا به دنبال استفاده از یک چهره واقعی به جای انتخاب یک چهره رایانه‌ای مانند ربات انسان‌نمای معروف «سوفیا» است. البته این اولین باری نیست که یک شرکت تولیدکننده ربات پیشنهاد می‌کند به کسی برای فروش چهره‌اش پول بپردازد. در سال ۲۰۱۹ یک شرکت رباتیک ناشناس به یک داوطلب برای استفاده از چهره‌اش ۱۰۰ هزار پوند پرداخت کرد.

ساخت ربات برای انجام بخشی از کارهای روتینی که انسانها انجام می‌دهند، سالهاست که مورد توجه شرکت‌های مطرح تکنولوژی قرار گرفته و حتی برخی از آنها این ایده را عملیاتی نیز کرده اند. در کنار تمام اینها، چندی پیش  ایلان ماسک، مرد بلندپرواز دنیای فناوری نیز از برنامه خود برای ساخت یک ربات انسان‌نما خبر داد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا