اپلخودرو الکتریکی

انتشار جزییاتی تازه از پروژه خودروی خودران الکتریکی اپل

مارک گورمن، خبرنگار بلومبرگ مدعی شد که اپل بخش زیادی از مقدمات مربوط به طراحی و ساخت پردازنده‌ای جدید را که قرار است در خودروی خودران الکتریکی این شرکت استفاده شود، انجام داده است.

پروژه ساخت این خودرو تحت عنوان «تایتان» و به صورت سری در اپل دنبال می‌شود. حال طبق آخرین اطلاعات، اپل قصد دارد تا فرآیند توسعه این خودرو را تسریع ببخشد و زودتر از چارچوب زمانی پیش‌بینی شده و ظرف چهار سال آینده، این محصول را به بازار عرضه کند.

مارک گورمن نیز ضمن تایید این موضوع، عنوان کرد که تیم طراحی پردازنده‌های اپل توانسته این چیپ را به گفته وی، پیشرفته‌ترین پردازنده‌ تولیدشده توسط مهندسان این شرکت محسوب می‌شود، تولید کند. گفته می‌شود که اپل قصد دارد تا این پردازنده را به منظور تست و بررسی در خودروهایی که قرار است در کالیفرنیا آزمایش شوند، تعبیه کند.

این شرکت امیدوار است که بتواند خودروی خودران به مراتب امن‌تر را نسبت به نمونه‌های مشابه شرکت‌هایی همچون تسلا و وایمو وارد خیابان‌ها کند. هدف اپل از پروژه تایتان، تولید خودرویی خودران و البته بدون فرمان است. فضای داخل کابین نیز به صندلی‌هایی شبیه به آنچه در خودروهای لیموزین استفاده می‌شود، مجهز خواهد بود و تقریبا شبیه به کابین ون‌های الکتریکی شرکت Canoo خواهد بود.

اپل پیشتر به دنبال خرید شرکت Canoo بود و اخیرا نیز یکی از بنیانگذاران این شرکت را به استخدام خود درآورد. گفته می‌شود در داخل کابین، از یک نمایشگر لمسی بزرگ شبیه به آیپد با رابط کاربری نزدیک به آی او اس استفاده خواهد شد

البته هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص استراتژی اپل برای ورود به این کسب‌وکار منتشر نشده؛ به طوری که برخی منابع اعلام کردند که خودروهای خودران اپل به شرکت‌هایی همچون اوبر، لیفت و وایمو فروخته خواهد شد و برخی نیز اعلام کردند که اپل این محصولات را مستقیما به افراد خواهد فروخت.

در خصوص قابلیت الکتریکی این خودرو نیز باید گفت که اپل به دنبال ساخت یک کابل شارژ اختصاصی برای این خودرو نیست و قصد دارد استاندارد CCS را در این خودروها تعبیه کند تا رانندگان بتوانند در ایستگاه‌های شارژ موجود در خیابان‌ها، خودروهای خود را با قابلیت شارژ سریع، شارژ کنند.

پروژه ساخت خودروی خودران و الکتریکی اپل از سال ۲۰۱۴ تاکنون بر سر زبان‌ها بوده و تاکنون پنج مدیر مختلف، هدایت آن را بر عهده داشته‌اند. حال انتشار اطلاعاتی درباره زمان عرضه این خودرو، نشان می‌دهد که تصمیم اپل برای عرضه این محصول، جدی‌تر از گذشته است و چیزی تا به پایان رسیدن این انتظار چندین ساله، باقی نمانده است.

منبع
Theverge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا