اپلموبایل

داستان آی‌فون‌های اکتیوشده و غیراکتیو چیست؟

ِآیا گوشی‌های دست‌دوم را جای گوشی نو می‌فروشند؟

اگر برای خرید گوشی‌های آی‌فون به بازار و یا وب‌سایت‌های فروش موبایل سری زده باشید، حتما نام آی‌فون اکتیو به گوشتان خورده است. گوشی‌هایی که با اختلاف قیمتی در حد چند میلیون نسبت به آی‌فونهای غیراکتیو به فروش می‌رسند و عموما فروشندگان مدعی می‌شوند که این گوشی‌ها کاملا نو بوده و صرفا برای سهولت در واردات یا کارهایی مانند رجیستری، تنها یکبار روشن شده اند. اما اینکه این ادعا تا چه اندازه صحت دارد و خرید آی‌فون‌های اکتیو شده کار درستی است یا خیر، سوالی است که جواب قطعی برای آن وجود ندارد. اما در این مطلب سعی می‌کنیم تا جوانب مختلف هر یک از این دو حالت یعنی خرید گوشی‌های اکتیو و غیراکتیو را بررسی کنیم و انتخاب را به خود خریداران بسپاریم.

آی‌فون غیراکتیو (Non-active) چیست؟

آی‌فون غیراکتیو اصطلاحا به آی‌فون‌هایی گفته می‌شود که به صورت کاملا پلمپ شده و دست نخورده، وارد بازار می‌شوند. خرید این گوشی‌ها نسبت به دیگر حالت‌ها کمترین ریسک را دارد. زیرا کاربر می‌تواند نسبت به نو بودن گوشی و آغاز زمان گارانتی از همان لحظه اطمینان داشته باشد.

چک کردن وضعیت اکتیو شدن گوشی آی فون
چک کردن وضعیت اکتیو شدن گوشی آی فون در سایت checkcoverage. apple. com

برای اینکه بتوانید از اکتیو یا غیراکتیو بودن گوشی‌های آی‌فون اطلاع پیدا کنید، باید به آدرس checkcoverage. apple. com سر زده و با وارد کردن شماره سریال، وضعیت گوشی را مشاهده کنید. چنانچه گوشی پیش از این روشن نشده باشد یا به اصطلاح اکتیونشده باشد، در زمان مراجعه به آدرس ذکر شده، از شما خواسته می‌شود تا آن را فعال کنید. اما اگر با زدن شماره سریال آی‌فون موردنظر، مدت زمان اعتبار گارانتی توسط شرکت اپل به نمایش در بیاید، یعنی این گوشی پیشتر روشن شده است.

البته گوشی‌های آی‌فونی که در ایران به فروش می‌رسند، به دلایل تحریمی، امکان استفاده از خدمات پس از فروش رسمی اپل را ندارند؛ با اینحال برخی شرکتهای وارد کننده از سوی خود ضمانت‌نامه‌هایی برای خریداران صادر می‌کنند.

 آی‌فون‌های اکتیو شده (Active)؛ نو یا دست دوم؟

درباره چرایی فروش برخی گوشی‌های آی‌فون به صورت اکتیو، روایات زیادی مطرح می‌شود. برخی فروشندگان می‌گویند تنها علت اکتیو کردن این گوشی ها، گذر از برخی قوانین واردات و گاهی کاهش هزینه‌های سربار وارد کردن آن گوشی به کشور است. این دسته از فروشندگان معتقدند گوشی‌های اکتیو کاملا نو هستند و تنها یکبار دکمه پاور آنها زده شده و خرید آنها هیچ مشکلی برای خریداران ایجاد نخواهند کرد.

درحالی که گروه دیگری از فروشندگان نظر متفاوتی دارند. آنها معتقدند که این گوشی‌ها در واقع آی‌فون‌های دست دوم و یا تعمیر شده‌ای هستند که در قالب یک گوشی نو به مشتری فروخته می‌شود و اساسا خرید آنها با اختلاف قیمتی کم با گوشی اکتیونشده، به صرفه نیست.

آی فون اکتیو نشده

علل فروش گوشی آیفون به صورت اکتیو

معمولا فروشندگان در توضیح علت اکتیو بودن یک گوشی آیفون، داستانهای مختلفی مطرح می‌کنند. با اینحال اصلی‌ترین سناریوهایی که ممکن است باعث شوند یک گوشی آی‌فون «به‌ظاهرنو»، به صورت اکتیو به فروش برسد در ادامه ذکر می‌شوند.

۱. دور زدن تحریم‌ها برای ورود آی‌فون

یکی از کارشناسان بازار موبایل در پاسخ به چرایی وجود تعداد زیادی گوشی آی‌فون اکتیو در بازار کشور به آی‌تی‌ایران می‌گوید: اصلی‌ترین دلیل اکتیو کردن این گوشی‌ها پیش از ورود به کشور، رد گم کردن در فروش به بازرگانان ایرانی است. وی با اشاره به اینکه اساسا به دلیل تحریم‌های آمریکا، اپل اجازه فروش محصولات خود به کاربران ایرانی را ندارد می‌گوید: برای آنکه حجم زیادی از گوشی‌هایی که اپل به یک تامین کننده مشخص داده، در ایران اکتیو نشده باشند، این شرکت‌ها اقدام به اکتیو کردن گوشی‌ها در یک کشور دیگر مانند هنگ‌کنگ، سنگاپور، دبی و… ) می‌کند و سپس گوشی را به بازرگان ایرانی تحویل می‌دهند. وی تاکید می‌کنند این گوشی‌ها فقط یک بار روشن شده و به اینترنت آن کشور متصل شده‌اند و در حقیقت کاملا نو هستند.

۲. آی‌فون دست دوم

بدیهی‌ترین علتی که ممکن است یک گوشی آی‌فون به صورت غیر آکبند و اکتیو شده به فروش برسد، آن است که آن گوشی، یک آی‌فون دست‌دو باشد. در مواقعی که آی‌فون فروخته شده توسط یک مشتری تمیز و بی‌نقص باشد، بعضی فروشندگان وسوسه می‌شوند تا آن را تمیز و بسته بندی کنند و در قالب یک گوشی نو مجددا بفروشند. با وجود انواع و اقسام جعبه‌ها و وسایل جانبی های‌کپی، ظاهرسازی برای چنین کاری چندان سخت نخواهد بود.

۳. آی‌فون ری‌پک

یکی از حالات بسیار محتمل درباره گوشی‌های آیفون اکتیو این است که ممکن است آن گوشی ری‌پک شده باشد. منظور از گوشی ری‌پک، حالتی است که گوشی از نظر ظاهری کاملا تمیز و نو باشد اما به دلیل وجود یک نقص کوچک، به فروش رفته باشد.

در چنین حالتی برخی از فروشندگان، گوشی را تعمیر کرده و با مقداری رسیدگی ظاهری، آن را در یک بسته بندی مشابه آنچه اپل ارائه می‌کند قرار داده و در قالب یک گوشی نو (و گاها با قیمت اندکی کمتر از قیمت بازار) به فروش می‌رسانند.

معمولا این گوشی‌ها از نظر ظاهری تفاوت بارزی با آی‌فون‌های اکتیو نشده و آکبندی که مستقیما توسط شرکت عرضه می‌شوند ندارند. تنها راهی که می‌تواند زنگ هشداری درباره وجود یک باگ برای خریدار باشد، چک کردن اکتیو یا غیراکتیو بودن آن به روش ذکر شده است.

علل اکتیو بودن برخی گوشی های آیفون
علل اکتیو بودن برخی گوشی های آیفون

۴. آی‌فون رفرش

یکی از قوانین اپل در فروش آی‌فون‌های خود آن است که چنانچه گوشی ظرف یک سال گارانتی محصول هر مشکلی پیدا کند، با یک گوشی نو تعویض و تحویل خریدار می‌شود. در این حالت کافی است مشتری گوشی دارای نقص را تحویل یکی از شعب اپل استور دهد و گوشی نو تحویل بگیرد.

اما چه بر سر آن گوشی‌های دارای نقص که توسط شرکت پس گرفته شده‌اند می‌آید؟ این گوشی‌ها توسط تیم فنی اپل تعمیر شده و با گذشتن از کنترل کیفی‌های مشخص، مجدد برای فروش به بازار عرضه می‌شوند. نکته‌ای که در این میان وجود دارد آن است که در عرضه مجدد این گوشی‌های تعمیری، شرکت با نصب یک لیبل مخصوص، تعمیر و بازیابی شدن آن را به اطلاع خریدار بعدی می‌رسانند. این گوشی‌ها معمولا ارزان‌تر از گوشی‌های آکبند عادی هستند و چون توسط خود شرکت تعمیر شده‌اند ریسک پایین‌تری نسبت به حالت ری‌پک دارند.

با اینحال ممکن است برخی فروشندگان سودجو، با از بین بردن آن برچسب مخصوص، این گوشی را به عنوان یک گوشی آی‌فون نو به فروش برسانند. برای جلوگیری از چنین کلاهبرداری‌هایی بهتر است ازفروشگاه‌های شناخته شده خرید کرد.

آی‌فون اکتیو بخریم یا نه؟

با تمام اینها احتمالا هنوز هم برای بسیاری جای سوال باشد که بالاخره آی‌فون‌های اکتیو شده را بخریم یا نه.

در جواب این دوستان باید تاکید کرد که چنانچه یک گوشی آی‌فون اکتیو با اختلاف قیمتی مختصری نسبت به همان گوشی غیراکتیو و آکبند به فروش می‌رسد، بهتر است قید این اختلاف قیمتی کم را بزنید و در عوض یک آی‌فون غیراکتیو و مطمئن بخرید.

اما در صورتی که اختلاف قیمتی آی‌فون اکتیوشده با غیراکتیو آن زیاد باشد و فروشنده مطمئنی سراغ دارید که صادقانه علت اکتیو بودن آن را به شما می‌گوید، می‌توان به این خرید به چشم یک خرید به صرفه نگاه کرد.

زیرا در مواقعی افراد اصرار زیادی به خرید یک گوشی آی‌فون دارند اما بودجه آنها اجازه نمی‌دهد که بتوانند آن مدل خاص را خریداری کنند. در چنین مواقعی خرید یک آی‌فون اکتیو که ادعایی درباره نو و آکبند بودن آن وجود ندارد می‌تواند معقول باشد.

 

 

 

نوشته های مشابه

‫80 دیدگاه ها

 1. Мы специалисты специалистов по поисковой оптимизации, работающих над увеличением посещаемости и рейтинга вашего сайта в поисковых системах.
  Наша команда получили заметные достижения и хотим поделиться с вами нашим опытом и навыками.
  Какие выгоды ждут вас:
  seo продвижение интернет магазина заказать
  • Комплексный анализ вашего сайта и разработка индивидуальной стратегии продвижения.
  • Оптимизация контента и технических характеристик вашего сайта для достижения наивысших результатов.
  • Постоянное отслеживание результатов и анализ вашего онлайн-присутствия с целью его совершенствования.
  Подробнее https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/
  Уже сейчас наши клиенты получают результаты: рост посещаемости, улучшение позиций в поисковых системах и, конечно, рост бизнеса. У нас вы можете получить бесплатную консультацию, для обсуждения ваших потребностей и разработки стратегии продвижения, соответствующей вашим целям и бюджету.
  Не упустите возможность улучшить свои позиции в интернете. Обращайтесь к нам уже сегодня.

 2. 프라그마틱 슬롯에 대한 글 정말 잘 읽었어요! 더불어, 제 사이트에서도 프라그마틱과 관련된 정보를 얻을 수 있어요. 함께 교류하며 더 많은 지식을 얻어보세요!
  프라그마틱 무료

  프라그마틱은 늘 새로운 기술과 아이디어를 도입하죠. 이번에 어떤 혁신이 있었는지 알려주세요!

  https://hquwhequiw.weebly.com/
  https://www.12315db.cn/
  https://www.12315hc.cn/

 3. 최신 프라그마틱 게임은 iGaming 분야에서 혁신적이고 표준화된 콘텐츠를 제공하는 선도적인 업체입니다.
  프라그마틱 무료 슬롯

  프라그마틱의 게임은 언제나 풍부한 그래픽과 흥미진진한 플레이로 유명해요. 이번에 새로운 게임이 나왔나요?

  https://www.hnrcrew.com
  https://okgasda.weebly.com/
  https://www.wilsonamado.com

 4. Наша команда опытных исполнителей находится в готовности подать вам актуальные подходы, которые не только гарантируют надежную защиту от холодных воздействий, но и подарят вашему домашнему пространству оригинальный вид.
  Мы практикуем с самыми современными материалами, подтверждая долгий запас работы и замечательные выходы. Изолирование внешней обшивки – это не только экономия тепла на отоплении, но и трепет о природной среде. Экологичные технологии, какие мы осуществляем, способствуют не только твоему, но и сохранению природы.
  Самое основное: Сколько стоит утепление стен снаружи у нас составляет всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое изменит ваш резиденцию в подлинный приятный местечко с минимальными затратами.
  Наши произведения – это не просто изолирование, это составление помещения, в где все элемент выражает ваш собственный стиль. Мы берем во внимание все все ваши пожелания, чтобы осуществить ваш дом еще еще более комфортным и привлекательным.
  Подробнее на http://www.ppu-prof.ru/
  Не откладывайте дела о своем помещении на потом! Обращайтесь к специалистам, и мы сделаем ваш домик не только уютнее, но и моднее. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на портале. Добро пожаловать в пространство уюта и качества.

 5. iGaming 분야에서 혁신적이고 표준화된 콘텐츠를 제공하는 최신 프라그마틱 게임은 슬롯, 라이브 카지노, 빙고 등 다양한 제품을 통해 다양한 엔터테인먼트를 제공합니다.
  프라그마틱 무료
  프라그마틱 관련 정보 감사합니다! 제 사이트에서도 유용한 정보를 공유하고 있어요. 함께 소통하면서 발전하는 모습 기대합니다!

  https://www.vamiveta.com/
  https://habermahmutlar.com/hot/
  https://www.824989.com

 6. 프라그마틱 관련 내용 정말 재미있게 읽었어요! 또한, 제 사이트에서도 프라그마틱과 관련된 정보를 공유하고 있어요. 함께 교류하며 더 많은 지식을 쌓아가요!
  프라그마틱 슬롯 무료

  프라그마틱 슬롯에 대한 정보가 정말 도움이 되었어요! 더불어, 제 사이트에서도 프라그마틱과 관련된 내용을 찾아보세요. 함께 이야기 나누면서 더 많은 지식을 얻어가요!

  https://e-trajet.net/hot/
  https://www.mods4me.com
  http://ivermectininstock.com/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا