اسپیس ایکسایلان ماسک

ایلان ماسک اولین تریلیونر جهان می‌شود؟

هفته گذشته و با رشد ارزش سهام تسلا، ایلان ماسک توانست با کنار زدن جف بزوس، عنوان ثروتمندترین مرد جهان را از آن خود کند. ثروت کنونی مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس حدود ۲۴۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود که تقریبا ۵۰ میلیارد دلار بیشتر از ثروت جف بزوس است.

ماسک در حالی به جایگاه نخست ثروتمندترین‌های جهان راه یافت که ارزش سهام تسلا با رشدی ۳ درصدی همراه بود. اما تحلیلگران مرکز مورگان استنلی معتقدند که شرکت فضایی اسپیس ایکس می‌تواند ایلان ماسک را به اولین شخص جهان با ثروت یک تریلیون دلار یا همان هزار میلیارد دلار تبدیل کند.

آدام جونوز از تحلیلگران این شرکت در گفت‌وگو با گاردن اعلام کرد که اسپیس ایکس هرگونه تصور از پیش تعیین‌شده و چارچوب زمانی احتمالی درباره موشک‌ها، تجهیزات پرتاب و زیرساخت‌های پشتیبانی‌کننده را به چالش می‌کشد. تقریبا همه بر این عقیده‌اند که اگر ایلان ماسک تریلیونر شود، به خاطر تسلا نخواهد بود و همگی باور دارند اسپیس ایکس به زودی به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل خواهد شد.

اولین پرتاب سرنشین‌دار اسپیس ایکس در ماه گذشته میلادی رقم خورد و چهار سرنشین حدود سه روز را در قالب ماموریت «اینسپیریشن۴» در فاصله ۵۷۵ کیلومتر زمین و بالاتر تلسکوپ‌هابل و ایستگاه بین المللی فضای حضور داشتند.

استارلینک که پروژه‌ای متعلق به اسپیس ایکس به شمار می‌رود، اخیرا و پس از یک سال عرضه آزمایشی، عرضه اینترنت ماهواره‌ای خود را در کشور یونان آغاز کرد. ماه گذشته نیز اسپیس ایکس بیش از ۱۰۰ هزار پایانه استارلینک را در بیش از ۱۴ کشور عرضه کرد. در حال حاضر، بالغ بر ۴۰۰ هزار پیش سفارش برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک وجود دارد که این شرکت هنوز نتوانسته تجهیزات دریافت سیگنال‌های اینترنت ماهواره‌ای خود را برای این مشتریان تولید کند.

چندی پیش ارزش شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرد و این شرکت را به دومین شرکت خصوصی بزرگ جهان بعد از شرکت چینی بایت‌دنس تبدیل کرده است. ماسک حدود ۴۸ درصد از سهام اسپیس ایکس را در اختیار دارد.

در حال حاضر و با استناد به لیست بلومبرگ، ایلان ماسک با سرمایه ۲۴۲ میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته می‌شود و بعد از وی، جف بزوس با دارایی ۱۹۷ میلیارد دلار در رده دوم و بیل گیتس نیز با ثروت ۱۳۳ میلیارد دلار در جایگاه چهارم قرار دارد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک هم با ثروت ۱۲۷ دلاری خود در رده پنجم ثروتمندترین مردان جهان ایستاده است.

منبع
Techspot

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا