تکنولوژی

تولید ربات مجهز به اسلحه Ghost Robotics رونمایی شد

ربات‌های چهارپا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای حوزه رباتیک در طی سال‌های اخیر شناخته می‌شوند. ربات‌هایی کوچک و البته چابک که قادر به عبور و حرکت از مسیرهایی هستند که ربات‌ها یا ماشین‌های چرخ‌دار قادر به عبور از آنها نیستند.

اما اخیرا محققان مرکز Sword International، قابلیتی جدید را به این خانواده از ربات‌ها اضافه و ربات ویژن ۶۰  شرکت Ghost Robotics را به یک تفنگ مجهز کرده‌اند. این اسلحه سفارشی که تحت عنوان SPUR شناخته می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان آن را روی انواع پلتفرم‌های رباتیک نصب کرد.

به گفته شرکت سازنده، این سلاح از قابلیت زوم اپتیکال ۳۰ برابری، دوربین حرارتی برای ردیابی اهداف در تارکی و برد موثر ۱۲۰۰ متری بهره می‌برد. هنوز مشخص نیست که آیا این دو شرکت در حال فروش این تنفگ هستند یا خیر؛ اما اگر این چنین هم نباشد، قطعا به زودی شاهد فروش این اسلحه جدید و خاص برای تعبیه روی ربات‌های چهارپا خواهیم بود.

این دستاورد اخیرا و برای اولین بار در خلال کنفرانس سالانه انجمن ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ معرفی شد. هنوز جزییات دقیقی در خصوص همکاری میان Ghost Robotics و Sword International منتشر نشده، اما ربات چهارپای شرکت Ghost پیشتر توسط در اختیار ارتش آمریکا قرار داده شد تا عملکرد آن مورد تست و ارزیابی قرار گیرد.

اگرچه از سگ‌های رباتیک، بیشتر در ماموریت‌های شناسایی استفاده می‌شود اما تولیدکنندگان در طی سال‌های اخیر، سعی کرده‌اند تا قابلیت‌های جدید و پیشرفته‌تری را به محصولات خود اضافه کرده و سگ‌هایی رباتیکی با گارایی بالا را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

از جمله ویژگی‌ها و کارایی‌های جدید این سگ‌ها می‌توان به نقشه‌‍برداری از راه دور، خنثی کردن بمب‌ها، شناسایی مواد شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای و همچنین ارائه سیگنال‌های موبایلی اشاره کرد. اخیرا نیز می‌توان با قرار دادن سلاح روی آن، از آن به عنوان یک اسلحه متحرک بهره برد.

در این بین، بوستون داینامیکس که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سگ‌های رباتیک پیشرفته محسوب می‌شود و سگ رباتیک اسپات نیز متعلق به این شرکت است، سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را در قبال تعبیه هرگونه سلاح روی این ربات‌های چهارپا دارد. اما به نظر می‌رسد که دیگر تولیدکنندگان با این مسئله مشکلی ندارند.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که از این ربات‌ها در آینده چگونه استفاده خواهد شد و برای شلیک به سمت اهداف انسانی خود به چه سطحی از نظارت و کنترل نیاز دارند. چند وقتی است که محققان نسبت به رشد پدیده‌ای به نام «ربات‌های قاتل» هشدار می‌دهند و طبق سیاست‌ها و قوانین آمریکا نیز توسعه و تولید این گونه ربات‌ها هیچ منعی ندارد. اما برخی از گروه‌ها نیز به دنبال پایان دادن به این تلاش‌ها هستند که بعید به نظر می‌رسد بتوانند سد راه شرکت‌ها برای ساخت چنین ربات‌هایی شوند.

تولید رباتی که به یک اسلحه مجهز شده است

منبع
Theverge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا