شبکه‌های اجتماعی

ادعای رمزگذاری سر به سر واتس اپ صحت ندارد

آغاز چالشی جدید برای فیس بوک

طبق گزارش یک سازمان غیرانتفاعی، واتس اپ هزاران کارمند پیمانی را استخدام کرده که به پیام ها و محتوای ارسالی کاربران در چت های خصوصی دسترسی دارند و این امر برخلاف ادعای رمزگذاری سربه سر است.

به گزارش ایکس دی‌ ای دولوپر، واتس اپ در اوایل سال جاری میلادی قوانین و سیاست‌های حریم خصوصی خود را آپدیت کرد و پس از آن شایعاتی در فضای آنلاین مبنی بر آن منتشر شد که این شرکت می‌تواند پیام‌های خصوصی و محتوای کاربران را بخواند و با فیس بوک به اشتراک بگذارد. واتس اپ به شدت این شایعات را رد و ادعا کرد به دلیل رمزگذاری سر به سر، نه خود و نه فیس‌بوک نمی‌توانند پیام‌های کاربران را بخوانند یا تماس‌های آنها را استراق سمع کنند. اما اکنون گزارشی جدید نشان می‌دهد واتس اپ و فیس بوک می‌توانند به طریقی محتوای پیام‌های خصوصی کاربران را بخوانند.

این گزارش توسط سازمان غیرانتفاعی «پرو پابلیکا» با مدارکی مستند منتشر شده است. در این گزارش آمده است: «قبل از آنکه کاربر محتوایی در پیام رسان ارسال کند، یک پیام خودکار روی نمایشگر موبایلش ظاهر می‌شود که در آن نوشته شده: هیچ فردی خارج از چت، حتی واتس اپ، نمی‌تواند پیام‌ها را بخواند یا گوش دهد. این پیام‌های اطمینان دهنده واقعیت ندارند. بیش از هزار کارمند پیمانی واتس اپ در ساختمان‌هایی در آستین (ایالت تگزاس)،دوبلین و سنگاپور میلیون‌ها مورد از محتوای کاربران را بررسی می‌کنند. این کارمندان از یک نرم افزار مخصوص فیس بوک برای جستجو میان انبوه پیام‌های خصوصی، تصاویر و ویدئوهایی استفاده می‌کنند که توسط کاربران واتس اپ به عنوان محتوای نامناسب گزارش شده است. محتوای گزارش شده توسط سیستم‌های هوض مصنوعی شرکت بررسی می‌شود. این کارمندان پیمانی می‌توانند درباره هر آنچه که در نمایشگر رایانه شأن ظاهر می‌شود در کمتر از یک دقیقه قضاوت کنند.»

در بخش دیگری از گزارش در این باره توضیح داده شده است: «از آنجا که محتوای واتس اپ رمزگذاری شده است، سیستم‌های هوش مصنوعی نمی‌توانند به طور خودکار تمام چت ها، تصاویر و ویدئوها را بررسی کنند. این امر در مورد فیس بوک و اینستاگرام نیز صحت دارد. اما هنگامیکه کاربران دکمه «گزارش» را در این اپ انتخاب می‌کنند، بازبین‌های واتس اپ می‌توانند به محتوای خصوصی دسترسی یابند و درباره نقض قانون در محتوای ارسالی قضاوت کنند.

گیزمودو نیز در این باره می نویسد: بیشتر کاربران معتقدند تصاویر و محتوای نقض کننده قوانین باید رصد و گزارش شود. اما بازبین‌های واتس اپ به این سازمان فاش کرده‌اند سیستم هوش مصنوعی این پیام رسان پست‌های عادی را نیز ارسال می‌کند. هنگامیکه یک محتوای گزارش شده برای بازبین‌ها ارسال شود، آنها می‌توانند ۵ پیام آخر چت را نیز مشاهده کنند. سخنگوی واتس اپ در واکنش به این گزارش اعلام کرد: ما واتس اپ را طوری توسعه دادیم که میزان جمع آوری اطلاعات محدود و ابزارهایی فراهم شود تا با تکیه بر گزارش‌های کاربران از گسترش محتوای ناخواسته (اسپم) جلوگیری و تهدیدها را بررسی کند.

هرچند سخنگوی این پیام رسان به طور مستقیم به فقدان رمزگذاری سربه سر در پیام‌ها اشاره نکرده اما در بخشی از بیانیه او آمده است: با توجه به بازخوردی که از کاربران دریافت کردیم، اطمینان داریم افراد درک می‌کنند زمانی که گزارشی در واتس اپ ثبت می‌کنند، ما محتوای ارسالی آنها را دریافت می‌کنیم. اگر محتوای گزارش «پرو پابلیکا» صحت داشته باشد، فیس بوک و واتس اپ با چالش‌های جدی روبرو می‌شوند.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا