متاواقعیت مجازی

Horizon Workrooms، راهکار فیسبوک برای برگزاری جلسات مجازی در همه‌گیری کرونا

با آغاز همه‌گیری کرونا، بسیاری از شرکت‌‌ها و فعالان عرصه واقعیت مجازی سعی کردند تا شرایطی را فراهم کنند که افراد و کارکنان شرکت‌‌ها بتوانند به جای اتکا به ویدیو کنفرانس‌‌ها، از ظرفیت‌‌های فناوری واقعیت مجازی نیز برای برقراری ارتباطی طبیعی‌تر میان یکدیگر بهره ببرند.

فیسبوک نیز که از پیشگامان این عرصه به شمار ‌‌می‌رود، اخیرا پروژه جدیدی را تحت عنوان Horizon Workrooms معرفی و عرضه آن را به صورت ازمایشی آغاز کرده که ‌‌می‌تواند فضایی مجازی را برای ارتباط نزدیک‌تر میان کارکنانی که در ایام همه‌گیری مجبور به دورکاری شده‌اند، فراهم ‌‌می‌کند.

این پروژه از طریق اپلیکیشن آکولس کوئست 2 (Oculus Quest 2) کار ‌‌می‌کند و افراد از این طریق ‌‌می‌توانند در محیطی مجازی با یکدیگر در ارتباط باشند. همچنین افرادی که Horizon Workrooms استفاده ‌‌می‌کنند، به امکانات گسترده‌ای از قبیل ایجاد یک آواتار برای خود و تبادل نظر در اتاق جلسات مجازی دسترسی خواهند داشت. از دیگر امکانات این بستر ارتباطی مجازی ‌‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میز واقعیت ترکیبی و ردیابی کیبورد
  • ردیابی دست
  • استریم از راه دور دسکتاپ
  • ادغام با ویدیو کنفرانس
  • صوت فراگیر

همچنین اتاق‌‌هایی که از طریق Horizon Workrooms ایجاد ‌‌می‌شوند، قابل تنظیم و تغییر هستند و حتی به وایت بوردهایی برای ارائه توضیح در مورد موضوعی خاص و نوشتن نکات پیرامون مسئله مورد بحث مجهز شده‌اند.

به گفته فیسبوک، امکانات دیگری همانند یادداشت‌برداری از جلسات، چت، تقویم و اشتراک فایل نیز برای کاربران فراهم شده است. از طریق قابلیت اشتراک نمایشگر نیز ‌‌می‌توان این اجازه به دیگر همکاران داده ‌‌می‌شود تا آنچه را که فرد روی سیستم خود در حال کار روی آن است، مشاهده کنند. برای مثال، هنگا‌‌می‌که شخصی در حال کار با برنامه CAD است، ‌‌می‌توان به اشتراک نمایشگر با دیگران، آنها را در جریان روند پیشرفت کار قرار داد.

فیسبوک در این باره عنوان کرد: از نظر ما، فناوری واقعیت افزوده ‌‌می‌تواند به عنوان یک پلتفرم رایانشی جدید، نحوه کار کردنمان را متحول کند. این فناوری با از بین بردن فاصله میان افراد، به آنها کمک ‌‌می‌کند تا از هر جایی، با یکدیگر ارتباط و تعامل بهتری داشته باشند. پروژه Horizon Workrooms اولین گام بزرگ در جهت تحقق این امر است.

Horizon Workrooms

فیسبوک ‌‌می‌گوید که چند وقتی است که استفاده از این اپلیکیشن را به صورت داخلی و میان کارکنان خود در دستور کار داشته و اکنون نسخه آزمایشی آن عرضه شده است. به گفته این شرکت، افراد ‌‌می‌توانند در وب‌سایت Workrooms فیسبوک ثبت‌نام کنند و بعد از ایجاد یک حساب کاربری، اپلیکیشن را دانلود کنند.

سپس ‌‌می‌توانند سایر همکاران خود را نیز از طریق ایمیل دعوت کنند تا به این اتاق‌‌های آنها یا اتاق‌‌های از پیش ایجادشده ملحق شوند. اگرچه فیسبوک در حفاظت از حریم شخصی و خصوصی کسب‌وکارها سابقه چندان خوبی ندارد، اما مدعی شده که هرگز از محتوای این جلسات مجازی برای اهداف تبلیغاتی استفاده نخواهد کرد.

همچنین طبق گفته این شرکت، هیج کدام از تصاویر و ویدیوهایی که از طریق این اپلیکیشن میان کاربران ردوبدل ‌‌می‌شوند، نه‌تنها توسط فیسبوک، بلکه توسط هیچ شرکت تبلیغاتی دیگری قابل مشاهده نخواهد بود.

Horizon Workrooms

منبع
Techspot

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا