استارتاپگوناگون

چرا باید از سامانه‌های اجاره آنلاین اقامتگاه توریستی حمایت کنیم؟

از توسعه صنعت گردشگری تا اشتغالزایی روستایی

دولت برای رشد و توسعه پلتفرم‌های آنلاین اجاره اقامتگاه باید برنامه حمایتی داشته باشد و نباید برای آن‌ها مانع‌تراشی شود.

بیکاری، احساس غیرمفید بودن، نداشتن امید به آینده، مسئولیت‌های شخصی و اجتماعی و …می‌تواند منشأ بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و روانی باشد. معضلی که در شهرها و روستاهای خارج از استان تهران بیشتر نمود پیدا کرده است.

اما در این میان ایجاد اشتغال و به دنبال امید به آینده نقشی مهم در ترمیم اینگونه معضلات اجتماعی شهری و روستایی خواهد داشت. علاوه بر آن، کارآفرینی همراه با ارزش‌آفرینی می‌تواند مانعی برای مهاجرت به پایتخت و شهرهای بزرگ باشد. همینطور توسعه و عدالت اجتماعی را برای حتی دورافتاده‌ترین نقاط توریستی کشور از پایتخت و مرکز کشور ایجاد کند.

در همین راستا کسب و کارهای استارتاپی حوزه گردشگری نقش ویژه‌ای بازی می‌کنند. آن‌ها با ایجاد بستری مناسب برای کارآفرینی و اشتغال بومی در شهرها و روستاهای با جاذبه‌های توریستی در میان جوانان ایجاد انگیزه می‌کنند.

یک دسته از مهمترین استارتاپ‌های گردشگری، سامانه‌های اجاره ویلا و اقامتگاه هستند. هومسا، جاباما، جاجیگا و چند پلتفرم آنلاین دیگر از مشهورترین استارتاپ‌های این حوزه به شمار می‌روند.

این پلتفرم‌ها و هزاران روستایی و شهرستانی بومی میزبان و صاحب اقامتگاه فعال در آن‌ها در شرایط خاص فعلی نباید با چالش‌های بیشتری مواجه باشند و دولت باید در کنار و حامی آن‌ها باشد.

چون این کسب‌وکارهای نوپا به واسطه فضای رقابتی خود سبب پویایی اقتصاد و جامعه شده و جوان‌های بومی را به جای در خانه ماندن، قصد مهاجرت یا ناامیدی، به فعالیت‌های سودمند اقتصادی ترغیب می‌کنند.

البته که در نتیجه حضور و تردد گردشگر در شهرها و روستاهای کشور، اشتغالزایی غیر مستقیم برای سایر کسب و کارهای محلی و بومی نیز ایجاد می‌شود.

توسعه گردشگری + اجاره اقامتگاه آنلاین

«اشتغالزایی روستایی موتور محرک پیشرفت»

اشتغال‌زایی موتور محرک پیشرفت و توسعه اقتصادی هر جامعه است، اما نسل جوان مخصوصا در شهرها و روستاهای کوچکتر در ایران این روزها با معضل بیکاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. اینجاست که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استارتاپ‌ها اجاره اقامتگاه خودنمایی می‌کند. در حقیقت چنین کسب‌وکارهایی بر بستر اقتصاد دیجیتال به پویایی اقتصاد و به تبع آن اشتغال‌زایی کمک فراوانی می‌کنند. کارآفرینی، جوهره این نوع از کسب‌وکارهاست. آن‌ها با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید نیز سبب توزیع بهتر ثروت در جامعه می‌شوند.

مضافا اینکه هدف این استارتاپ‌ها صرفا ایجاد اشتغال درابعاد کوچک نیست و با هدف ارتقای کیفیت آموزش نیروهای بومی کار در راستای رشد طولانی‌مدت و وسیع به کارآفرینی و ایجاد شغل در ایران می‌پردازند.

«تعامل با کسب‌وکارهای سنتی و توسعه صنعت گردشگری»

پارسا شیخ زاده فعال و کارشناس استارتاپ‌های گردشگری می‌گوید: «در عصر حاضر کسب‌وکارها در دوران گذار (شیفت پارادایم) از حالت سنتی به مدرن هستند و در راستای پیشرفت کسب‌وکار، حضور و ماندن در بازار رقابتی امروز نیاز به این گذاراست. در این میان درست برعکس آنچه که تصور می‌شود، استارتاپ‌های گردشگری مثل سامانه‌های اجاره اقامتگاه نه تنها هیچگونه تقابلی با کسب‌وکارهای سنتی و همچنین اقتصاد بومی ندارند، با بازارسازی و ایجاد فرصت‌های بیشتر در جهت موافق با کسب‌وکارهای سنتی این حوزه پیش می‌روند.»

او ادامه می‌دهد: «این از مهمترین مزایای اقتصاد دیجیتال استارت‌آپ‌هاست که کسب‌وکارهای سنتی با تعامل با آن‌ها می‌توانند خدمات بهتری را به مشتریان ارائه دهند و به مشتریان بیشتری از سراسر کشور دسترسی داشته باشند.»

این کارشناس تاکید می‌کند: «در واقع همانگونه که کسب‌وکارهای سنتی برای حرکت به سمت بهینه‌سازی نیازمند استفاده از ظرفیت‌های فناوری هستند، استارتاپ‌ها و سامانه‌های آنلاین اجاره اقامتگاه نیز می‌توانند مسیر کسب‌وکارهای سنتی در این حوزه را هموارتر کنند. همین نیاز متقابل، بستر تعامل مثبت میان این دو اقتصاد را ایجاد کرده و به حفظ و رشد اقتصاد بخش بومی و سنتی کشور کمک می‌کند.»

شیخ زاده ادامه می‌دهد: «ظهور استارتاپ‌های گردشگری سبب ایجاد رقابت در بازار شده و ماحصل این هم‌آوری، بهره‌مندی مردم از خدمات با کیفیت بالاتر است؛ در واقع کاربران با تنوع خدمات بیشتری روبه‌رو هستند و می‌توانند میان خوب و خوب‌تر انتخاب کنند. در اپلیکیشن‌ها و وبسایتی که برای اجاره اقامتگاه طراحی شده است، مشتریان می‌توانند بدون نیاز به خارج شدن از خانه یا گشت و گذار در مقصد توریستی در فضای مجازی جستجو کرده و اقامتگاه مورد نظر خود را پیدا کنند؛ سرویس‌هایی که این استارتاپ‌ها با بهره‌مندی از فناوری‌های روز برای ارائه به مشتریان خود در نظر گرفته‌اند که طبعا تاثیر شایانی بر کیفیت زندگی مردم دارد.»

منبع
فرارو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا