آمازوناپلتکنولوژیگوگلگوناگونمایکروسافتمتا

توافق‌ وزرای گروه ۲۰ برای اخذ مالیات ۱۵درصدی از شرکت‌های چند ملیتی

وزرای دارایی گروه ۲۰ روز شنبه ۱۰ ژوئیه (۱۹ تیر) حمایت خود را از یک توافق «تاریخی» جهانی برای اخذ مالیات عادلانه‌تر از شرکت‌های چند ملیتی اعلام کردند.

چارچوبی برای اصلاح مالیات بین‌المللی که ۱۳۰ کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در همین ماه با مالیات دست‌کم ۱۵ درصدی از این شرکت‌ها به توافق رسیده بود.

با این حال تایید ۱۹ اقتصاد برتر جهان به همراه اتحادیه اروپا کمک می‌کند تا پس سال‌ها مذاکره این موضوع به واقعیت تبدیل شود.
در بیانیه پایانی نشست وزرای گروه ۲۰ آمده است: «پس از سال‌ها بحث و بررسی و پیشرفتی که در سال گذشته حاصل شد، ما به توافق تاریخی در مورد معماری مالیاتی بین‌المللی با ثبات‌تر و عادلانه‌تر دست یافتیم.»

آن‌ها به دو مولفه اصلی در این موضوع تاکید کردند که شامل تعیین نرخ حداقلی برای مالیات شرکت‌های چند ملیتی خواهد بود و مولفه دوم نیز به تعریف روش و ساختاری که بتواند مالیات جمع‌آوری شده را میان کشورها عادلانه قسمت کند، خواهد پرداخت.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه از این توافق استقبال کرد و گفت که این بزرگترین انقلاب مالیاتی در یک قرن گذشته است.

وی افزود: «ما در حال خاتمه دادن به مسابقه مالی هستیم و غول‌های دیجیتال سرانجام سهم عادلانه مالیات خود را پرداخت می‌کنند.»

در سال‌های اخیر شرکت‌های چندملیتی بزرگ با استقرار در گریزگاه‌های مالیاتی کمترین مالیات را به حساب وزارت‌های دارایی کشورهای محل ثبت واریز کرده‌اند. طرح اصلاح مالیاتی برای مقابله با این موضوعات مورد مذاکره قرار گرفته است.

پیش بینی می‌شود توافق نهایی در این زمینه در نشست رهبران گروه ۲۰ در شهر رم در اکتبر امسال حاصل شود.

مالیات دست‌کم ۱۵ درصدی در اول ژوئیه در نشست سازمان همکاری و توسعه اقتصادی مورد توافق قرار گرفت. برخی کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا، فرانسه و آلمان به همراه سازمان‌هایی مانند آکسفام برای افزایش نرخ بالاتر فشار آوردند.

اما برخی از کشورها از جمله تعدادی از کشورهای اروپایی مانند ایرلند با این موضوع مخالف هستند. شرکت‌هایی مانند اپل و گوگل به‌خاطر نرخ پایین مالیاتی در این کشورها حضور دارند.

پیش‌بینی می‌شود این نرخ، کمتر از ۱۰ هزار شرکت بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد اما سازمان همکاری و توسعه اقتصادی تخمین زده است که با نرخ مالیات ۱۵ درصدی، سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار درآمد اضافی ایجاد شود.

این اقدام یکی از دو به اصطلاح ستون اصلاح مالیات جهانی است که سال‌ها در حال مذاکره بوده اما در زمان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با انگیزه جدی‌تری پیگیری شد.

شرکت‌های چند ملیتی در بسیاری از کشورها فعالیت می‌کنند به‌عنوان مثال غول نفتی بی‌پی در ۸۵ کشور حضور دارد اما این شرکت‌ها تنها کشورهایی را گلچین می‌کنند که نرخ مالیاتی پایینی دارند.

این طرح در ابتدا ۱۰۰ شرکت را هدف قرار می‌دهد که غول‌های فناوری مانند آمازون، فیس‌بوک و اپل نیز شامل می‌شود.

وزرای گروه ۲۰ برای نخستین بار از فوریه ۲۰۲۰ به طور حضوری با یکدیگر ملاقات کردند گرچه وزرای چین و هند از راه دور به این نشست که در ونیز برگزار می‌شد، پیوستند.

کشورهای گروه ۲۰ حدود ۸۵ درصد از ثروت جهانی را نمایندگی می‌کنند. این کشورها شامل آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، ژاپن، هند، اندونزی، ایتالیا، مکزیک، روسیه، آفریقای جنوبی، عربستان، کره جنوبی، ترکیه، بریتانیا، ایالات متحده به همراه اتحادیه اروپا می‌شوند. این گروه ۲۰ حدود ۶۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

ماه گذشته نیز وزرای دارایی شرکت کننده در نشست «گروه هفت» بر سر اخذ مالیات دست‌کم ۱۵ درصدی از شرکت‌های بزرگ چندملیتی و غول‌های فناوری همچون آمازون، مایکروسافت و گوگل به توافق رسیده بودند.

منبع
یورونیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا