تکنولوژیگوناگون

سرقت کارت‌های گرافیک یک کافی‌نت به ارزش ۸۰۰۰ دلار

به گزارش یک نشریه چینی، چند سارق توانستند هفت کارت گرافیک به ارزش تقریبا 8000 دلار را از یک کافی‌‌نت در شهر‌ هانگژو، پایتخت استان ژجیانگ چین به سرقت ببرند.

در این گزارش آمده که پلیس هنوز نتوانسته این افراد را شناسایی و دستگیر کند. اما ماجرا از این قرار است که یکی از سارقان، با مالک کافی‌نت تماس می‌گیرد و خواستار اجاره کافی‌نت می‌شود. سپس این شخص، با استفاده از یک کارت شناسایی جعلی با صاحب کافی‌نت ملاقات می‌کند و در حین ملاقات نیز به بهانه نگرانی از ابتلا به کرونا، ماسک را از روی صورت خود برنمی‌دارد.

بعد از این گفت‌وگو، سارق مدعی می‌شود که یکی از دوستانش در حال آمدن به کافی‌نت است تا باهم بازی کنند. در این‌جا مالک کافی‌نت، اتاق را ترک می‌کند و شخص سارق از این فرصت نهایت استفاده را می‌برد و موفق می‌شود هفت مادربورد و کارت‌های گرافیک متصل به آن‌ها را از سیستم‌های موجود جدا کند. سپس قبل از آنکه مالک کافی‌نت از راه برسد، از محل فرار می‌کند.

به گفته صاحب کافی‌نت، ارزش هر کدام از این کارت‌های گرافیک برابر با 1094 دلار بود که در مجموع ارزش کارت‌های گرافیک به سرقت رفته، به 7812 دلار می‌رسید.

از آنجایی که سارق، ماسک بر صورت داشت و مالک کافی‌نت هم نتوانست چهره او را به طول کامل ببیند، پلیس نتوانسته از طریق چهره‌نگاری این سارق را شناسایی و دستگیر کند. البته هنوز مشخص نیست که آیا این اقدام توسط یک شخص انجام شده، یا یک کار گروهی بوده است. فعلا تحقیقات در حال انجام است و باید منتظر ماند و دید که در روزهای آتی چه گزارش‌هایی در خصوص این دزدی 8000 دلاری کارت گرافیک منتشر خواهد شد.

اخیرا سرقت کارت‌های گرافیک به دلیل افزایش تقاضا برای این محصول در پی همه‌گیری ویروس کرونا و همچنین استفاده ماینرها از آن برای استخراج بیت‌کوین و دیگر رمزارزها بسیار شایع شده است.

از طرفی دیگر، قیمت این محصول نیز در بازار به طور محسوسی افزایش یافته و برای خرید یک کارت گرافیک رده متوسط باید بیش از 1000 دلار پرداخت کرد. مدل‌های پیشرفته نیز با قیمت فراتر از 2000 دلار به فروش می‌رسند.

طبق آخرین گزارش‌ها، استخراج رمزارز و نیاز به کارت‌های گرافیک در طی یکی دو سال اخیر رشد چشمگیری داشته به طوری تنها شرکت انویدیا اعلام کرد که هر ساله حدود 400 میلیون دلار را از طریق فروش کارت‌های گرافیک به ماینرها به دست می‌آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا