ایرانتکنولوژیشبکه‌های اجتماعی

حمایت تعرفه‌ای مجلس از پیام‌رسان‌های ایرانی

دولت مکلف شد تا نرخ تعرفه اینترنت را برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی ۲۰ درصد نرخ تعرفه‌های پیام‌رسان‌های خارجی تعیین کند. نمایندگان مجلس در نشست علنی نوبت دوم امروز (۹ اسفند ماه) در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، دولت را موظف کردند تا در جهت حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی، نرخ تعرفه این پیام‌رسان‌ها را یک‌پنجم پیام‌رسان‌های خارجی قرار دهد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه اعلام کرد که برای اینکه امکان و فرصت برای میزان استفاده و استقبال مردم از پیام‌رسان‌های داخلی بیشتر شود و مردم استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی را ترجیح بدهند، باید این کاهش هزینه اتفاق بیفتد. به گفته جعفر قادری پس از کارهای خوبی که در زمینه طراحی نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی در کشور انجام شده، حمایت لازم از ناحیه دولت برای پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد نشده است.

در شرایط فعلی دیتای مصرفی کاربران پیام‌رسان‌های داخلی یک سوم دیتای پیام‌رسان‌های خارجی محاسبه می‌شود، این شرایط را در سال ۹۶، سازمان تنظیم مقررات با هدف حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی اعلام کرده بود.

عضو کمیسیون تلفیق با اشاره به ‏تصویب اینترنت ارزان در مجلس در توییتر خود نوشت: «مجلس هفته پیش تصویب کرده بود که اینترنت گران نشود؛ امروز تصویب کرد که اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی به یک پنجم قیمت برسد!» همچنین مجتبی رضاخواه در مجلس پیشنهاد کرد که بهتر است از همه پلتفرم‌های داخلی حمایت شود.»

حسین فلاح جوشقانی، در واکنش به مصوبه این طرح توسط نمایندگان مجلس و با بیان اینکه اطلاق اینترنت به ترافیک پیام‌رسان داخلی، صحیح نیست. اینترنت، اینترنت است؛ در توییتر شخصی خود نوشت: «با مصوبه دولت، هم اکنون «شاد» رایگان است. برخی دیگر از پیام‌رسانها هم با توافق با اپراتورها، ترافیک خود را رایگان کرده‌اند. مصوبه‌ی شما ضد رایگان بودن پیام رسانهای داخلی است. ضمنا اطلاق اینترنت به ترافیک پیام رسان داخلی، صحیح نیست. اینترنت، اینترنت است.»

از سوی دیگر وزیر ارتباطات به همراه برخی از مدیران پیام‌رسان‌های بومی معتقد هستند که فیلتر تلگرام، رشد پیام‌رسان‌های بومی را با وقفه روبه‌رو کرده است. آذری جهرمی امروز صبح (۹ اسفند) در گفت‌وگویی با ایرنا اعلام کرد فرآیند فیلترینگ به رشد پیام‌رسان‌ها ضربه زده است. در حال حاضر طبق گزارش‌های منتشر شده، پیام‌رسان‌های بومی زمانی که فعالیت خود را آغاز کردند توانستند ۱.۵ میلیون کاربر جذب کنند. پس از گذشت سه سال تعداد کاربران آن‌ها به ۲۰ میلیون نصب رسیده است. در حالی که طبق گزارش نوین‌هاب، تعداد کاربران ایرانی فعال در تلگرام حدود ۵۰ میلیون تخمین زده می‌شود؛  یعنی بیش از ۱۰ درصد کاربران تلگرام ایرانی هستند و با توجه به فیلتر بودن آن در کشور، این سهم قابل توجهی است.

از سوی دیگر به تازگی پیام رسان بومی بیسفون با ارسال پیامی به کاربران خود پایان فعالیت خود را اعلام کرد. بیسفون در کنار سروش و گپ از معدود پیام رسان‌هایی بود که وام  حمایتی ۵ میلیارد تومانی را از دولت دریافت کرده بودند. همچنین اخبارها نشان می‌دهند که مالک اصلی پیام رسان سروش هم قصد فروش این پیام‌رسان را دارد،  این روزها با ریزش کاربران نسبت به دوران فعالیتش در چند سال پیش روبرو است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا