تکنولوژیمایکروسافت

پنج تکنولوژی مایکروسافت که در سال ۲۰۲۱ خواهیم دید

سال ۲۰۲۰ به همه نشان داد که پیش بینی فضای کسب وکارها از قبل اساسا ساده نیست. چه بسا که همه چیز می‌تواند کاملا دگرگون شود. با این حال حداقل از روی برخی نشانه‌ها می‌توان تخمین‌هایی را در مورد تکنولوژی‌ها زد به خصوص در زمینه برخی شرکتها که پیش‌بینی پذیرترند.

پاندمی فعل و انفعالات مرتبط با تحول دیجیتالی ( Digitl Transformation) را سرعت داد و به ما نشان داد که چطور تکنولوژی می‌تواند کسب و کار را به جلو پیش ببرد. پس اجازه بدهید به ترندهای سال جدید نگاهی بیندازیم.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به پنج حوزه‌ای که مایکروسافت در آنها فعالیت ویژه‌ای را انجام داده است. ( البته مایکروسافت در زمینه گیم در سال ۲۰۲۱ رونمایی‌های جدیدی خواهد داشت که آن هم در جای خود می‌تواند مورد توجه واقع شود )

متا او اس / MetaOS

مایکروسافت دارای یک استراتژی تکاملی در لایه بنیادی سرویس ابری خود Microsoft 365 است که البته داخل شرکت آن را بهتر می‌شناسند!. نام اولیه آن MetaOS است که گاهی Taos هم خوانده می‌شود.

متااواس MetaOS یک پلتفرم مجزاست که خدماتی و کارهایی را در تمامی دستگاه‌ها انجام می‌دهد اما چیزی شبیه یک سیستم عامل ( مثلا ویندوز) نیست بلکه شامل تعدادی از لایه‌ها و زیرمجموعه‌هاست. از جمله نقاط محل تاثیر این تکنولوژی را می‌توان به آفیس و مایکروسافت گراف اشاره کرده که این شرکت حول فریم‌ورک Fluid ( یک تکنولوژی و فریم‌ورک اوپن سورس که توسط این شرکت توسعه داده شده ) وVisual Studio dev و Microsoft POwer Apps گردهم آورد است.

در سال ۲۰۲۱ مایکروسافت روی استراتژی گردهم‌آوردن مجموعه خدمات و محصولات منفرد خود خواهد بود که این استراتژی می‌تواند پیامدهای بزرگی برای توسعه‌دهندگان و کاربران داشته باشد.

 

جست و جوی جهانی :‌اطلاعات روی انگشتان شما

بیل گیتس موسس مایکروسافت از گذشته یک چشم‌انداز در حوزه تکنولوژی داشته و آن در اختیار داشتن اطلاعات به جای جست و جو کردن آن بوده است. او در رویداد Comdex سال ۱۹۹۰ سخنرانی تحت عنوان  “Information at Your Fingertips.”  ( اطلاعات در نوک انگشتان شما ) داشت. یک دهه بعد از آن به نظر می‌رسد که مایکروسافت سرانجام به کمک واقعی کرن تکنولوژی جست و جوی جهانی خود به عملی کردن این ایده نزدیک شده است.

طی دو سال اخیر مایکروسافت تیمز در حال کار رو ایجاد یک تجربه کاربری جست وجوی واحد در تمامی پلتفرمهای این شرکت شامل ویندوز، Edge و اپلیکیشن‌های آفیس این شرکت هستند. MIcrosoft Search ارایه دهنده یک  ویژگی جست وجوی واحد است که احتمالا به سرویسهایی چون بینگ و تکنولوژی جست وجوی مایکروسافت توسعه پیدا خواهد کرد.

به معنی ساده‌تر MIcrosoft Search و Microsoft Graph API  به درک زندگی دیجیتالی کاربران ( استفاده از اسنادو اپلیکیشن‌ها و …) کمک بسیاری خواهند کرد.

در سال ۲۰۲۱ مایکروسافت به دنبال راه‌هایی برای دستیابی کاربران به جست و جوی واحد و استفاد از آن برای رسیدن به نتایج بهتر در اپلیکیشن‌های آفیس و مرورگر Edge و حتی داخل خود سرویس جست و جوی Bing خواهد بود. جست وجوی واحد (‌Unified search ) به خوبی با  Project Cortex و تکنولوژی‌های مدیریت دانش مایکروسافت همخوان خواهد بود و همانند MetaOS نقطه تمرکز آن کاربرمحور است و اختصاص به یک دستگاه مشخص ندارد.

فراتر از iOT

مایکروسافت نخستین سرویس‌دهنده بزرگ کلاد بود که موضوع هیبرید hybrid را عملی کرد. هرچند بسیاری معتقدند که اساسا ترکیب کامپیوترهای خانگی و سرورها مثالی از «عصر هوشمندی» بوده اما به نظر می‌رسد مایکروسافت به دنبال تحولی در این عرصه است. وقتی دستگاه‌های هوشمند صحبت می‌کنیم بسیاری به یاد اینترنت اشیا می‌افتند اما مایکروسافت در طی سالهای گذشته مرتبا در حال رشد کامپیوترهای خود به این شیوه بوده بوده است. در واقع هر نوع دستگاهی با قابلیت پردازش هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یک دستگاه هوشمند واجد شرایط در نظر گرفته شود. حتی دیتاسنترهای ماژولار مایکروسافت آژور که اساسا بدون اتصالات اینترنتی به طور متناوب از طریق ماهواره ارتباط و اتصال دارند هم نوعی دستگاه‌های هوشمند به شمار به می‌آیند.

مایکروسافت هنوز رقیب سرویس AWS آمازون خود را که با نام رمزی فیجی Fiji شناخته می‌شود معرفی نکرده است اما احتمالا در سال ۲۰۲۱ شاهد معرفی آن خواهیم بود. فیجی این امکان را به کاربران می‌دهد که آژور Azure را روی سرویس کلاد محلی خود راه‌اندازی کنند.

 

کلاد کامپیوتر شخصی Cloud PC

احتمالا مایکروسافت در بهار سال ۲۰۲۱ سرویس Cloud PC را رونمایی می‌کند که دسکتاب به عنوان سرویس است. کلاد پی سی یک گزینه برای مشتریانی است که می‌خواهند از کامیوتر شخصی ویندوزی خود استفاده کنند که توسط مایکروسافت یا سایر شرکتهای تولید کننده پی سی ساخته شده است. به این ترتیب از طریق این ویژگی از ویندوزُ آفیس و سایر نرم‌افزارهای مایکروسافت روی این دستگاهها به صورت مجازی استفاده خواهد شد.  احتمالا دارد که کلاد پی سی را از ویندوز 10X ببینیم.

 

ویندوز 10X  رقیبی برای کروم بوک

از موقعی که پانوس پانای به عنوان مدیر ارشد محصول به تیم ویندوز اضافه شده ( از اوایل سال ۲۰۲۰ ) شعار مایکروسافت این شده است :‌ویندوز برگشته است! پانای و تیم‌اش احتمالا تمام تلاششان را صرف این خواهند کرد که عظمت را به ویندوز بازگردانند. ( مانند ترامپ که می‌گفت عظمت را به آمریکا باز می‌گرداند) . پانای و تیم‌اش می‌خواهند ثابت کنند که که شرکت دوباره روی ویندوز سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داده و اینکار را با استفاده از رویکردهایی چون امکان پذیر کردن پردازش پردازنده‌های  ARM روی ویندوز و رونمایی از ویندوز 10X انجام می‌دهند.

بازارهای هدف اولیه آنان شامل بخشهای دانشگاهی و آموزشی خواهد بود که همان جایی است که احتمالا آنها را با دستگاه‌های کروم به رقابت واخواهد داشت.

مایکروسافتی‌ها هنوز ویندوز 10X را برای تست در دسترس قرار نداده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا