ایران

یک امتیاز دیگر وزارت صنعت به واردکنندگان موبایل

وزارت صمت در پاسخ به درخواست‌های متعدد انجمن واردکنندگان موبایل، تسهیلات جدید دیگری برای آن‌ها درنظر گرفته و شرط سابقه واردات، در بررسی ثبت سفارش موبایل را حذف کرده است.

انجمن وارکنندگان موبایل به روش‌های مختلف تاکنون اعتراض خود را به واردات موبایل مسافری اعلام کرده‌ و همواره از مسئولان مرتبط خواستار تسهیل مسیرهای واردات موبایل تجاری است. این در حالی است که گمرک اعلام می‌کند که واردات یک گوشی در سال حق مسافر است.

عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌ای به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارتخانه با موضوع عدم اعمال شرط سابقه واردات در بررسی در خواست‌های ثبت سفارش برای کالای تلفن همراه اشاره کرده و گفته که با توجه به مکاتبات متعدد انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی در مورد مشکلات جدی واردکنندگان این کالا ناشی از سابقه واردات و با توجه به اینکه حجم قابل توجهی از واردات تلفن همراه در دو سال اخیر به صورت مسافری انجام شده که جزو سابقه واردات بازرگانان به حساب نمی‌آید و همچنین با افزایش نیاز داخل با توجه به شرایط بیماری ویروس کرونا و استفاده بیش از پیش در فضای مجازی از طریق تلفن همراه بدینوسیله با پیشنهاد مطرح شده در نامه صدر اشاره موافقت می‌شود.

اوایل خرداد ماه امسال سعید عباسپور، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌ای مواردی را که از بررسی و کنترل سابقه معاف هستند، از جمله موبایل را اعلام کرده بود، اما کمتر از دو ماه بعد انجمن واردکنندگان موبایل از اختلال جدی در تامین موبایل در کشور به‌دلیل مسائل پیرامون محدودیت‌های سقف و سابقه و همچنین عدم تخصیص ارز خبر داد و گفت که ثبت سفارش شرکت‌ها طی مرداد و شهریور نسبت به تیرماه بیش تر از ۱۰ برابر کاهش یافته است.

قیمت موبایل کاهش پیدا می‌کند؟

اخیرا هم دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، یکی از شروط ارزان شدن موبایل را برداشته شدن سابقه شرکت‌های واردکننده دانسته بود. به طور دقیق‌تر، او شرط اینکه در آینده موبایل ارزان شود را هم ‌زمان با روند کاهشی قیمت دلار، افزایش تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و همچنین تسریع فرآیند ثبت سفارش و برداشته شدن محدودیت سقف و سابقه شرکت‌های واردکننده عنوان کرده بود.

در گذشته بارها اعلام شده بود که رفع محدودیت‌های مختلف باعث کاهش قیمت گوشی می‌شود؛ با این‌حال تغییر خاصی در بازار به وجود نیامده است و به نظر نمی‌رسد نفع زیادی برای خریداران نهایی موبایل داشته باشد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا